Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Budżet UE - projekt kompromisu. Jest ważna gwarancja

44
Podziel się:

Zapisy w projekcie kompromisu z Polską i Węgrami ws. uzależnienia wypłat unijnych środków od praworządności - zdaniem dyplomatów - to gwarancja, że samo stwierdzenie naruszenia praworządności nie zatrzyma strumienia pieniędzy z UE.

Budżet UE - projekt kompromisu. Jest ważna gwarancja
Projekt kompromisu dot. budżetu UE. Ważna gwarancja (Getty Images, Dursun Aydemir)

Kraje UE debatują nad wypracowaną w środę propozycją kompromisu ws. budżetu UE, która powstała na kanwie konsultacji prowadzonych w Warszawie, Berlinie, Budapeszcie i Brukseli.

W dokumencie widnieje zapis, który dyplomaci interpretują jako gwarancję, że sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych.

Z ustaleń PAP wynika, że większość krajów Wspólnoty wyraża zadowolenie, iż udało się przełamać impas. - Wątpliwości wyrażali Duńczycy, Holendrzy, Finowie, w mniejszym stopniu Szwedzi -poinformowało PAP źródło unijne. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele służb prawnych Rady Europejskiej oraz przedstawiciele KE.

Zobacz także: Obejrzyj: Za dużo państwowych wpływów w Vistuli? Prezes tłumaczy

Jak przekazali PAP polscy dyplomaci, projekt kompromisu likwiduje uznaniowość z mechanizmu warunkowości dot. budżetu UE. Wskazali też, że Polska nie jest przeciwko ochronie pieniędzy unijnych podatników, ale właśnie przeciwko tej uznaniowości.

- Uzyskaliśmy gwarancję tego, że mechanizm warunkowości nie jest po to, aby zastępować procedurę art. 7, tylko koncentruje się na ochronie interesów finansowych i budżetowych UE - powiedział jeden z polskich dyplomatów.

- Dodatkowo w tekście jest też hamulec bezpieczeństwa, w postaci skierowania danej sprawy do Rady Europejskiej - podkreślił.

Jak dodał dyplomata, kompromis zawiera gwarancje, że sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych.

- Potrzebne jest wykazanie, że istnieje korupcja, konflikt interesów i są one zagrożeniem dla interesów finansowych UE – zaznaczył.

W środę propozycja kompromisu została przedstawiona na spotkaniu ambasadorów UE w Brukseli. Decyzje w jej sprawie podejmą przywódcy na rozpoczynającym się w czwartek szczycie UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
Kmz
2 lata temu
Nasza opozycja to wrogowie Polski. Teraz to wszystko widzę. Działają wbrew interesowi Polski. masakra
POlak
2 lata temu
Polska nic nie wygrala: kasa bedzie ta sama (to zaden sukces czy porazka).. Orban sie bal, ze mu za jumanie kaza zwracac i tylko o to tu chodzilo - zreszta ograniczono ten zapis wlasnie do tego by Orbanowi na rece patrzec - tu nie o Polske chodzilo (mysmy byli potrzebni Orbanowi i tyle)
sos
2 lata temu
PiS ratuje to co sp..... PO
Sam
2 lata temu
Nie prawda, to nie PIS, czy JK pluje na Polaków, robi to opozycja, aby tylko zdyskredytować rząd. Sukces rządu, co do negocjacji, nie podlega dyskusji, opozycja na kolanach by przyjęła, to co Bruksela nakazała. Dlatego właśnie rządzi PIS, a nie PO, KO
Loki
2 lata temu
Brawo Panie premierze opozycja nie dorasta do stóp panu
...
Następna strona