Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Chcą naprawy finansów publicznych. 25 rekomendacji dla nowego rządu

9
Podziel się:

Instytut Finansów Publicznych, Instytut Odpowiedzialnych Finansów oraz Fundacja Przyjazny Kraj opracowały plan naprawy finansów publicznych. Zawiera on 25 rekomendacji dla rządu mających na celu trwałe uzdrowienie systemu finansów państwa. Zdaniem organizacji kluczem jest klarowny budżet.

Chcą naprawy finansów publicznych. 25 rekomendacji dla nowego rządu
Eksperci apelują o klarowny budżet (Licencjodawca, KPRM)

Eksperci instytucji, które stoją za raportem, alarmują, że w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z poważnym kryzysem systemu finansów publicznych w Polsce. "Skala ich nieprzejrzystości osiągnęła zatrważające rozmiary" - piszą autorzy raportu "Stabilny i przejrzysty budżet pod kontrolą obywateli. Plan naprawy finansów publicznych".

Zdaniem dr. Sławomira Dudka, prezesa Instytutu Finansów Publicznych, i Ludwika Koteckiego, dyrektora Instytutu Odpowiedzialnych Finansów, nowe kierownictwo resortu finansów powinno w pierwszej kolejności dokonać szczegółowego audytu stanu finansów. Konieczne jest ustalenie, jakie są zobowiązania i faktyczny deficyt w funduszach nieujętych w ustawie budżetowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Są godziny monologów do analizy". Ekspert: prezes NBP ma wiele na usprawiedliwienie

Szara strefa budżetu sięga 88 proc.

Jak czytamy w raporcie, aż co czwarta złotówka zadłużenia została pożyczona w funduszach realizujących wydatki poza ustawą budżetową, bez kontroli parlamentu. "Sejm oceniając wykonanie budżetu za 2022 rok otrzymał sprawozdanie zawierające zaledwie 12 proc. całości deficytu budżetowego. 'Szara strefa' budżetu w deficycie wyniosła 88 proc." - alarmują eksperci. Ich zdaniem taka sytuacja to "ogromna niegospodarność".

Wśród 25 rekomendacji dla nowego rządu znalazły się m.in.: przywrócenie praworządności w finansach publicznych i zgodności budżetu z Konstytucją, likwidacja funduszy pozabudżetowych, uszczelnienie stabilizującej reguły wydatkowej, powołanie niezależnej rady fiskalnej, uproszczenie podatków, zwiększenie jawności i przejrzystości oraz wzmocnienie kontroli obywatelskiej nad wydatkami.

"W mętnej wodzie istotnie rośnie ryzyko występowania mechanizmów korupcjogennych, to m.in. dowolność postępowania, konflikt interesów, brak jawności postępowania oraz słabość lub brak kontroli" - podkreśla dr Sławomir Dudek. Jego zdaniem dochodzi też do "upolitycznienia podziału środków publicznych i utraty zaufania społecznego do państwa".

Bez reform dług Polski może sięgnąć 140 proc. PKB

Choć stan finansów publicznych nie jest jeszcze dramatyczny, to prognozy są niepokojące. Analizy OECD pokazują, że bez reform polski dług publiczny, m.in. na skutek kryzysu demograficznego i starzenia się społeczeństwa, może eksplodować nawet do 140 proc. PKB.

Eksperci podkreślają, że naprawa finansów publicznych to proces rozłożony na kilka lat. Jednak już w budżecie na 2024 rok należy unikać zaciągania nowego, droższego długu w funduszach pozabudżetowych. Konieczne jest też ujawnienie i opublikowanie ich planów finansowych.

Zdaniem autorów raportu, bez powrotu do rygorystycznego stosowania zasad finansów publicznych, efektywna kontrola społeczna będzie zakłócona. W średnim okresie może to prowadzić do poważnego zagrożenia dla stabilności finansów i bezpieczeństwa finansowego państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
TAKA PRAWDA
miesiąc temu
Polskie długi są poniżej średniej europejskiej to po co ten szum a no PO to aby zlikwidować 800 + i te 13 i 14 a zaoszczędzone środki przeznaczyć na obniżenie podatków bogatym bo to jest elektorat PO .
3xp
miesiąc temu
Jak tylko po jest przy władzy to ni ma pieniędzy
AQQ
miesiąc temu
Dużo ważniejsza jest dla ok. 5 mln wyborców (hipoteczni z rodzinami) kwestia manipulowania WIBORem - nawet Morawiecki przyznał, że algorytm jest błędnie liczony i WIBOR należy zastąpić innym wskaźnikiem... Niestety do okradania kredytobiorców w naszym kraju doprowadza wiele instytucji, które powinny dbać o obywateli: dajmy na to taki NBP nie obniża stóp procentowych pomimo spadku inflacji, a Minister Finansów tak naprawdę zablokował wakacje kredytowe - wszystko po to, żeby banki w bieżącym roku zarobiły ponad 2X więcej niż w poprzednim kosztem ... kredytobiorców. W całym 2023 banki zarobiły na czysto niemal 27,6 mld zł. To o 160 proc. więcej niż rok wcześniej mimo wakacji kredytowych, ale twierdzą, że to był ciężki rok dla branży... W tym roku kosztem kredytobiorców i w zmowie z Glapińskim, który nie obniża stóp procentowych pomimo ogromnego spadku inflacji (w 2020 r. stopy procentowe były na poziomie 1,5% pomimo dużo wyższej inflacji!), banki prawdopodobnie zarobią ponownie ponad 2X więcej w stosunku do ub. r. czyli jakieś 50 mld zł. - a to ok. 8% wpływów do budżetu państwa !!! Przypominam, że wbrew wypowiedziom "ekspertów", wakacje kredytowe to nie jest POMOC PAŃSTWA (w przeciwieństwie do kredytu 2%!), a zawieszona jedynie w ramach wakacji kredytowych rata i tak policzona już z naliczonymi obecnie WYSOKIMI odsetkami, więc dla banków to złoty interes, tylko odsunięty w czasie gdyż 80% tej raty stanowią doliczone odsetki !!! Dodatkowo to, że zawieszona rata jest bez karnych odsetek za niby opóźnienie nie oznacza, że nie spłacony kapitał z tej raty też jest zwolniony z odsetek - on wciąż pracuje na korzyść banku ! Banki od kilku lat notują w Polsce rekordowe zyski tylko dlatego, że zastosowały to, czego nie ma na całym świecie: że odsetki banki ustalają sobie same i to podczas trwania umowy, co jest skandalem, bo nie może być tak, że w kredytach na 30 lat raty są nie wiadome razem z finalną kwotą do spłacenia, a na tym polega WIBOR ... Przecież to jest oczywiste, że tak skonstruowane umowy są NIEUCZCIWE, ale dla KNF i UOKiK wszystko jest w porządku ! I na koniec: NIECH CI WSZYSCY BANKSTERZY PRZESTANĄ POWOŁYWAĆ SIĘ NA ETYKĘ, BO GDZIE WIDZĄ ETYKĘ W MIESIĘCZNYCH RATACH, KTÓRYCH 80% STANOWIĄ ODSETKI !!!! GDZIE WIDZĄ ETYKĘ PRZY MANIPULACJI ZWIĄZANEJ Z WIBORem ??? Nigdzie w Europie kredytobiorcy nie są tak bezczelnie (bo przy współpracy z PAŃSTWOWYMI instytucjami takimi jak NBP, KNF, UOKiK, RF i MF) okradani jak w Polsce !!!
Samsza
miesiąc temu
skonczyc z rozdawnictwem to wszystko się naprawi w tym kraju!!!!
Taki sobie
miesiąc temu
Dopuścić Belkę i Balcerowicza to finanse publiczne się poprawią