Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Euro może wejść do Polski tylnymi drzwiami. Przez politykę NBP

106
Podziel się:

Choć prezes NBP Adam Glapiński nawołuje, że polskiego złotego trzeba zachować już na zawsze, to jednak już wkrótce może go wyprzeć euro. Wszystko przez niechęć NBP do cyfrowej waluty. Prace nad cyfrowym euro trwają już w UE, a europejska waluta może wejść w lukę pozostawioną przez złotego.

Euro może wejść do Polski tylnymi drzwiami. Przez politykę NBP
Cyfrowe euro zastąpi cyfrowego złotego? Prezes NBP Adam Glapiński zdaje się nie dostrzegać problemu. (YouTube, NBP)
bELtOQAB

O sprawie pisze "Puls Biznesu", który zwraca uwagę, że jeszcze w lipcu rada prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) podejmie decyzję co do dalszych losów cyfrowego euro. Poinformował o tym we włoskiej telewizji Class-CNBC Fabio Panetta, członek zarządu EBC.

EBC posiada już wstępne analizy i badania nastroju rynku, niezbędne do uruchomienia cyfrowej waluty. Jeżeli dostanie ona zielone światło i prace ruszą, to Europejczycy będą mogli z niej skorzystać za około 5 lat.

"PB" pisze, że przygotowania do uruchomienia cyfrowego pieniądza będą podzielone na dwa etapy. W pierwszym - dwuletnim - powstanie infrastruktura systemowa pod obsługę cyfrowej waluty. Następnie przez trzy lata będzie trwała faza eksperymentalna.

bELtOQAD
Zobacz także: Marzenia, edukacja dziecka czy emerytura – jak odłożyć na swój cel?

EBC zapewnia, że digitalowe euro nie zaburzy bankowości komercyjnej, nie zastąpi gotówki ani też nie wyprze innych innowacji. Prace nad cyfrową walutą są jednak konieczne, gdyż według Banku Rozrachunków Międzynarodowych blisko dwie trzecie banków centralnych eksperymentuje w tym zakresie.

Przykładem są choćby Chiny, które cyfrowego juana mają udostępnić już w lutym 2022 roku, podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Odwrotną taktykę przyjął jednak Narodowy Bank Polski.

bELtOQAJ

NBP nie widzi potrzeby pracowania nad cyfrowym złotym. Polski bank centralny skupia się przede wszystkim na wsparciu obrotu gotówkowego, by papierowego pieniądza nie wyparł cyfrowy.

Adam Glapiński powiedział w wywiadzie dla "Gazety Bankowej", że złotego trzeba utrzymać "na zawsze", a mówił to w kontekście wdrożenia nad Wisłą euro. Jak pisze "PB", Polsce jednak grozi "euroizacja", a europejska waluta może wejść do naszego kraju tylnymi, czyli cyfrowymi, drzwiami. Euro skorzysta z luki, jaka wytworzy się przez brak cyfrowego złotego.

bELtOQAK

Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych, uważa, że jeżeli cyfrowy juan przebije się na rynku szybciej od cyfrowego euro, to Polsce grozi nawet juanizacja. Szef GPW podkreśla w rozmowie z "PB", że gdyby nasz kraj udostępnił swoją walutę w formie cyfrowej i udostępnił go m.in. Ukraińcom mieszkającym w Polsce, to nasza waluta mogłaby rozpocząć ekspansję na Wschód.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELtOQBe
pieniądze
waluty
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(106)
Poznaniak
4 miesiące temu
Waluta cyfrowa. Ostrzegano już około 2001 że to abstrakcja i fikcja logiki. Jestem za PLN. Widzę że nawet afera w Polsce Amber nie nauczyła że fikcja to fikcja. O biada nam za moment cyfrowy...
Roda
4 miesiące temu
Polskie banki sa przeciw wprowadzeniu do Polski euro, bo dobrze zarabiaja na wymianie.
Loko
4 miesiące temu
Już były w tym kraju 2 a nawet 3 waluty.. Za dolara i markę RFN mogłeś załatwić wszystko a za złotówkę to najwyżej ocet i musztardę :D
bELtOQBf
nasza waluta
4 miesiące temu
ekspansję na wschód a Ukraińcy ekspansję NA POLSKĘ. Cóż za patriotyczna wizja, dać mu medal!
taka bida syn...
4 miesiące temu
NBP to nie Polskie wiec co sie dziwic ze na sile chca wpuscic szkoda tylko ze nie mowia ze jak chce sie pozbyc euro to kraj musi zbankrutowac rybakow juz z polowu dorsza pan z gdanska co na salony wraca zalatwil wiec zalatwi nas ponownie
...
Następna strona