Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
06.05.2011 17:07

BGK i dane z USA wsparły złotego

Aktywność Banku Gospodarstwa Krajowego na rodzimym rynku walutowym oraz poprawa nastrojów na rynkach globalnych, pozwoliły w piątek złotemu odrobić część start z tego tygodnia.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Aktywność Banku Gospodarstwa Krajowego na rodzimym rynku walutowym oraz poprawa nastrojów na rynkach globalnych, pozwoliły w piątek złotemu odrobić część start z tego tygodnia. *

O godzinie 16:36 kurs EUR/PLN testował poziom 3,9410 zł, a USD/PLN 2,7158 zł. W przyszłym tygodniu, obok sytuacji na rynkach globalnych, w centrum uwagi znajdą się kwietniowe dane o inflacji CPI w Polsce oraz posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Kończący się tydzień upłynął pod znakiem gwałtownej wyprzedaż na rynkach surowcowych, realizacji zysków na giełdach oraz umocnienia dolara. U ich źródeł leżała decyzja CME o podwyższeniu depozytów zabezpieczających na rynku srebra. Proces ten wsparły też słabsze raporty makroekonomiczne z USA i Wielkiej Brytanii. Jak również, gołębie słowa Tricheta, po majowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego.

Wywołany realizacją zysków na surowcach i akcjach wzrost awersji do ryzyka, przełożył się na wyprzedaż polskiej waluty. Proces ten zastopował dopiero Bank Gospodarstwa Krajowego, który w piątek sprzedawał euro na rynku walutowym. Pomogły też, wyraźnie lepsze od prognoz, dane z rynku pracy w USA. W kwietniu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 244 tys., po tym jak miesiąc wcześniej wzrost ten sięgnął 221 tys. i wobec oczekiwanego wzrostu o 187 tys.

Sytuacja na rynkach globalnych, w tym przede wszystkim na rynku surowcowym, będzie jednym z czynników determinujących notowania złotego w przyszłym tygodniu. Równie istotnym wydarzeniem będzie też posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (rynek nie oczekuje zmiany stóp procentowych) oraz publikacja kwietniowych danych o inflacji CPI w Polsce.

Na gruncie analizy technicznej, obserwowane w tym tygodniu osłabienie polskiej waluty, jest zwykłą korektą techniczną, jaka jest dość naturalna po kilku tygodniach jej umocnienia. W średnim terminie złoty powinien dalej zyskiwać na wartości. Oczekujemy, że na koniec maja za euro trzeba będzie zapłacić 3,91 zł, a dolar będzie kosztował 2,62 zł.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz