Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
06.03.2009 16:10

Brak sygnałów poprawy sytuacji na świecie

Dane z tego tygodnia potwierdziły, że sytuacja w Stanach Zjednoczonych pozostaje generalnie zła.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kolejny spadek liczby etatów

Dane z tego tygodnia potwierdziły, że sytuacja w Stanach Zjednoczonych pozostaje generalnie zła. Wprawdzie lepsze okazały się odczyty indeksów ISM zarówno dla sektora produkcyjnego jak i usługowego (odpowiednio 35,8 pkt. i 41,6 pkt.), ale to jedyne pozytywne niespodzianki. Z drugiej strony napłynęły bardzo słabe dane z rynku pracy, gdyż liczba etatów w sektorze pozarolniczym w USA spadła w lutym o 651 tys., a dane za styczeń zrewidowano w dół do -655 tys. Ponadto wzrosła stopa bezrobocia, która w lutym wyniosła 8,1%. Również z rynku nieruchomości nie pojawiło się nic dobrego, ponieważ indeks podpisanych umów kupna domów w USA spadł mocniej od oczekiwań.

Rewizja danych o PKB w Strefie Euro

Z kolei dla Strefy Euro indeksy PMI wyszły mieszanie. W przypadku sektora produkcyjnego mieliśmy nieznaczną rewizję w dół, natomiast dla sektora usługowego indeks zyskał na wartości osiągając poziom 39,2 pkt. Ponadto w dół zostały zrewidowane dane o dynamice PKB za IV kwartał zeszłego roku. Aktualny odczyt wskazuje, że PKB w Strefie Euro spadło o 1,3% r/r.

Trichet nie zaskoczył rynku

Oprócz publikacji makro w tym tygodniu istotnym wydarzeniem była obniżka stóp procentowych w Strefie Euro. EBC obniżył koszt pieniądza zgodnie z oczekiwaniami o 50pb do rekordowo niskiego poziomu 1,5%. Decyzji tej towarzyszył komentarz Jean Claude Trichet'a, którego zdaniem możliwe są kolejne obniżki stóp, o ile będzie to konieczne.

Dalsze spore wahania eurodolara

W przeciągu tygodnia z jednej strony eurodolar otarł się o wsparcie na poziomie 1,2450, a z drugiej testował 1,27. Ostatnie dni, szczególnie piątek, należały do waluty europejskiej, gdyż to właśnie wtedy najwięcej zyskała do dolara. Obecnie po raz kolejny rodzi się pytanie, czy obserwowane wzrosty będą początkiem większego ruchu aprecjacyjnego euro, czy ponownie nowy tydzień przyniesie powrót kapitału do dolara.

Spowolnienie wzrostu w Polsce

Z polskiej gospodarki napłynęła jedynie jedna publikacja, choć bardzo ważna. Okazało się, że dynamika PKB w IV kwartale zeszłego roku wyniosła 2,9% r/r. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 2,8%, dlatego było to miłe zaskoczenie. Niestety mimo wszystko dane te potwierdziły, że w ostatnim kwartale wzrost polskiego PKB znacznie spowolnił.

Trichet o ERM2

Ponadto w wypowiedzi Jean Claude Trichet'a znalazła się wzmianka o braku możliwości poluzowania wymagań związanych z przebywaniem w systemie ERM2. Niedawno pojawiały się komentarze ze strony krajów aspirujących do Strefy Euro, w których można było odnaleźć nadzieje, że w związku z kryzysem wymagania te zostaną nieco zmniejszone. Jednak słowa przewodniczącego EBC wyjaśniły tę kwestię.

Niepewność na złotym

W tygodniu mieliśmy okazję obserwować dużą zmienność na parach złotówkowych. Zmiany kursów odbywały się w przedziałach o szerokości mniej więcej 9 groszy. Na parze USD/PLN był to przedział 3,70 - 3,80, a na parze EUR/PLN 4,67 - 4,75. Taki przebieg notowań sugeruje, że rynek w dalszym ciągu nie za bardzo wie, w którą stronę teraz podążyć. Być może przyszły tydzień przyniesie odpowiedź.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
FMCM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz