Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dalsze umocnienie dolara

0
Podziel się:

Podczas dzisiejszej sesji obserwowaliśmy kontynuację umocnienia waluty amerykańskiej. Jedynie początkowo,po wyższej od oczekiwanej inflacji w niemieckich landach eurodolar zdołał wzrosnąć.

Dalsze umocnienie dolara

*Podczas dzisiejszej sesji obserwowaliśmy kontynuację umocnienia waluty amerykańskiej. Jedynie początkowo,po wyższej od oczekiwanej inflacji w niemieckich landach eurodolar zdołał wzrosnąć. *

Poziom 1,5750 zatrzymał ten ruch w górę i szybko para ta powróciła poniżej 1,57. Wraz ze spadkami na tej parze mieliśmy wzrosty dolara w relacji do jena, co wspomagane było dobrymi nastrojami panującymi na giełdowych parkietach. USD/JPY jeszcze rano wyceniany był poniżej 104, a po południu notował maksima na 105,30.

Spadek na eurodolarze wywierał presję na pary złotowe, jednak nasza waluta wspierana dziś była dobrymi danymi oraz oczekiwaniami na jastrzębie komentarze ze strony Rady Polityki Pieniężnej. Te dobre dane to sprzedaż detaliczna w kwietniu, która w ujęciu rocznym wzrosła o 17,6 proc. Odczyt był nieco poniżej prognoz, jednak dynamika została utrzymana na bardzo wysokim poziomie co pozwala oczekiwać, że RPP zdecyduje się w czerwcu na podniesienie głównej stopy procentowej. Para USD/PLN wykazuje największą korelację z eurodolarem i dziś wzrosła ona do poziomu 2,17.

Jedyną istotną dziś publikacją ze Stanów Zjednoczonych były dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku i przyniosły one dalsze umocnienie waluty amerykańskiej. Spadły one w kwietniu o 0,5 proc, czyli o mniej niż oczekiwał rynek (-1,0 proc). Jednak wykluczając środki transportowe zamówienia te wzrosły o 2,5 proc. Zamówienia w sektorze transportowym zanotowały spadek aż o 8 proc i to one zaciążyły na ogólnym wskaźniku. Dane odebrane zostały przez inwestorów jako dobre, zwiększając skalę wzrostów na europejskich giełdach oraz osłabiając jena. Przyniosły one również dalszą poprawę sentymentu wobec dolara, gdzie drugi dzień z rzędu obserwowaliśmy dynamiczne umocnienie.

O godz 15:00 dzienne minima na parze EUR/USD wyznaczone były na poziomie 1,5610 i niewykluczone, że podczas sesji amerykańskiej lub azjatyckiej bariera na 1,56 zostanie pokonana. Zachowanie waluty amerykańskiej doprowadziło do spadków na rynku ropy naftowej, jednak zniżka nie była już tak dynamiczna jak wczoraj. Za baryłkę ropy Crude na giełdzie nowojorskiej płacono dziś mniej niż 127 dolarów co oznacza spadek o prawie 6 proc od ostatnich szczytów znajdujących się nieco powyżej poziomu 135 USD.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)