Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Dane z USA umocniły złotego. Inwestorzy śledzą...

0
Podziel się

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi lekkie osłabienie polskiej waluty po skokowym umocnieniu w piątek.

Dane z USA umocniły złotego. Inwestorzy śledzą...
bErjGXrF

Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2303 PLN za euro,3,1894 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,4289 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu po cofnięciu się z okolic 4,4% ustabilizowały się na poziomie 4,15% w przypadku obligacji 10-letnich.

Miniony tydzień na rynku złotego potwierdził, iż to sytuacja zewnętrzna odgrywać będzie kluczową rolę w wycenie polskiej waluty w kolejnych miesiącach. Teoretycznie odbijająca gospodarka (odczyt przemysłowego indeksu PMI powyżej 50pkt., pierwszy raz od 15-miesięcy), stosunkowo zaskakująca nadwyżka w zakresie salda obrotów bieżących czy zakończenie cyklu obniżek stóp procentowych powinny sprzyjać wycenie złotego i doprowadzić do transferów kapitałów w kierunku PLN. Praktycznie jednak krajowe czynniki w dalszym ciągu traktowane są jako drugorzędne z uwagi na cały czas prawdopodobne ograniczenie programu QE przez FED we wrześniu.

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy doprowadziły do umocnienia złotego, jednak kluczowe wsparcia na parach XXX/PLN nie zostały naruszone. Wskazuje to, iż rynek w dalszym ciągu pozostaje ostrożny w ocenie polskiej waluty z uwagi na potencjalny odwrót od emerging markets w przypadku zwiększenia się prawdopodobieństwa ruchu ze strony FED.

bErjGXrH

W trakcie dzisiejszej sesji wśród krajowych publikacji zwrócić należy uwagę na publikowany przez NBP raport nt. sytuacji na rynku kredytowym w III kw. 2013r. W opinii uczestników rynku ostatnie miesiące przyniosły znaczące ożywienie w zakresie kredytowania z uwagi na fakt wykorzystywania historycznie niskich stóp procentowych.

Ponownie dane potwierdzające taki scenariusz pozwolą z większą dozą prawdopodobieństwa zakładać, iż oczekiwane odbicie pod koniec roku stanie się faktem. W szerszym ujęciu poniedziałek będzie dniem odczytów usługowych indeksów PMI w Strefie Euro. Pomimo ich zdecydowanie mniejszej istotności rynek w dalszym ciągu rozpamiętuje lepsze wskazania przemysłowych odpowiedników, stąd wyższe oczekiwania dla publikacji dot. sektora handlowego.

Z rynkowego punktu widzenia rynek otworzył się blisko wsparcia na 4,22 EUR/PLN sugerując, iż inwestorzy wyczekując mocniejszych impulsów ze strony notowań bazowych. Kluczowym może okazać się kierunek na eurodolarze, który w dalszym ciągu oscyluje blisko średnioterminowej linii trendu spadkowego. W przypadku próby wybicia tego wskaźnika oczekiwać można analogicznego ruchu (aprecjacyjnego) na złotym, jednak aktualnie bardziej prawdopodobnym scenariuszem z punktu widzenia technicznego wydaje się zniżka na rynku bazowym skutkująca lekkim osłabieniem polskiej waluty.

bErjGXsi
komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)