Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dolar stracił na wartości

0
Podziel się:

Od wczoraj dolar stracił na wartości. Maksimum osiągnięte przez wspólną walutę wyniosło 1,4719. Rynek nie działał jak zwykle, ponieważ w USA handel się nie odbył ze względu na święto Waszyngtona.

Dolar stracił na wartości

href="http://direct.money.pl/idm/"> Od wczoraj dolar stracił na wartości. Maksimum osiągnięte przez wspólną walutę wyniosło 1,4719. Rynek nie działał jak zwykle, ponieważ w USA handel się nie odbył ze względu na święto Waszyngtona.

Dziś poznamy tylko dane makroekonomiczne z Kanady i USA. W pierwszym przypadku będzie to inflacja CPI za styczeń. Prognozuje się wartość na poziomie 2,3% r/r, przy ostatnim odczycie 2,4. Potwierdzenie tych informacji może świadczyć o malejącej presji inflacyjnej. Jednak ze względu na powiązania tamtejszej gospodarki ze Stanami Zjednoczonymi, można spodziewać się spowolnienia.

Kurs dolara kanadyjskiego od początku grudnia 2007 przebywa w pobliżu figury 1,0000. Z USA poznamy indeks rynku nieruchomości podawany przez NAHB za styczeń. Oczekuje się wartości na poziomie 20 punktów, przy ostatnich 19. Potwierdzenie tych informacji mogłoby świadczyć o nieznacznej poprawie w tym segmencie rynku.

Należy jednak pamiętać, iż dopiero kilka odczytów na wyższym poziomie może wskazywać na poprawę sytuacji. Giełdy w Nowym Jorku nie działały ze względu na wspomniane święto. Warto jednak zwrócić uwagę na notowania amerykańskich obligacji 10-letnich. Kurs ich spadł poniżej 116 dolarów. Może to świadczyć o początku korekty na tym rynku, co z pewnością pozytywnie wpłynęłoby na notowania akcji.

Złoto nieznacznie zyskało na wartości. Metal ten osiągnął w nocy swoje maksimum na poziomie 910,55 usd/oz. Zakres zmian nie potwierdza deprecjacji waluty amerykańskiej. Zmiany notowań jakie można zaobserwować nie rozstrzygają jeszcze o dalszym kierunku.

_ O godzinie 08.15 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,4703 dolara. _

Sytuacja techniczna eurodolara: godziny handlu nocnego po nieudanej próbie spadków poniżej bariery wsparcia 1,4600 przyniosły po raz kolejny powrót cen w okolice figury 1,4700. Poranny układ wskaźników technicznych intra day utrzymując dotychczasowy zakres zmienności sygnalizuje możliwość wygenerowania lokalnego ekstremum w obszarze 1,4740 - 1,4755.

Obszar ten określić można, jako górne ograniczenie widocznego od kilku dni kanału. Najbliższe lokalne wsparcie, którego test nastąpić może już w drugiej części dzisiejszego handlu wyrysować można na rejon 1,4610 - 1,4620. Dopiero trwale spadki poniżej tego obszaru charakterystycznego będą w stanie otworzyć drogę do dołków z 07.02.2008 roku.

RYNEK KRAJOWY

Rynek krajowy pozostawał pod wpływem notowań globalnych. Euro osiągnęło swoje minimum na poziomie 3,5647, a dolar 2,4215. Dziś poznamy wskaźnik cen produkcji sprzedanej oraz dynamikę produkcji. Wskaźnik cen szacuje się na 2,3% r/r, przy poprzedniej wartości 2,5.

Dynamika produkcji jest oczekiwana na poziomie 6,6%, przy wcześniejszych 6,2. Potwierdzenie tych prognoz świadczyć może o niższej presji inflacyjnej oraz o utrzymującym się wciąż rozwoju gospodarczym. Szacuje się, że w tym roku PKB wyniesie ponad 5% i utrzyma się na podobnym poziomie przez kilka kolejnych lat.

Prognozy te mogą jednak okazać się zbyt optymistyczne. Jest to możliwe w przypadku miękkiego lądowania gospodarki USA. Giełda w Warszawie zyskała na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 3126,80 punktów, tj. 2,68%. Wycena niektórych spółek jest obecnie dość atrakcyjna. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku spowolnienia zyski firm spadną, co przełoży się na wycenę.

_ O godzinie 08.19 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,5680, a za dolara 2,4267 złotego. _

Sytuacja techniczna na rynku złotego: w dalszym ciągu zmienia się tylko w bardzo ograniczonych zakresach. Na rynku pary USD/PLN po wczorajszej nieudanej próbie wyjścia powyżej bariery zlokalizowanej w pobliżu figury 2,4500 kurs wycofał się nieznacznie pogłębiając dotychczasowe dołki. Analizując sytuację techniczną przyjąć można, że podobnie jak wczoraj pierwsza część dzisiejszej sesji zdeterminowana będzie przez zmiany w kierunku północnym.

Górne ograniczenie kanału widocznego od kilku dni znajduje się na wysokości 2,4390. Dopiero po trwałym wyjściu cen powyżej tej bariery mówić będzie można o zmianie nastrojów. Podobny scenariusz rysuje się na rynku pary EUR/PLN.

Tutaj silną barierą dla aprecjacji złotego jest obszar 3,5650 - 3,5550. Poranny układ techniczny nie sprzyja osunięciu się cen poniżej tego miejsca charakterystycznego, co odebrać można jako zapowiedź powrotu cen przynajmniej w okolice górnego ograniczenia kanału: 3,5750 - 3,5800.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)