Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komentarze walutowe
13.08.2008 16:58

Dolar wciąż silny

Dzisiejsze notowania na międzynarodowym rynku walutowym rozpoczęły się wzrostem kursu eurodolara do poziomu 1,4980.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dzisiejsze notowania na międzynarodowym rynku walutowym rozpoczęły się wzrostem kursu eurodolara do poziomu 1,4980.

Rynek z nadzieją oczekiwał na dane o produkcji przemysłowej ze strefy euro. Produkcja spadła jednak o 0,5% rok do roku wobec prognozowanego wzrostu o 0,2%, w ujęciu miesięcznym natomiast nie uległa zmianie (oczekiwano nieznacznego jej wzrostu). Dane te pozbawiły sił walutę Eurolandu, która w dalszej części dnia traciła na wartości. Jak się jednak okazało tylko chwilowo - po południu bowiem euro znów spróbowało odbicia - obecnie znajduje się na poziomie 1,4870.

Z danych makroekonomicznych poznaliśmy dzisiaj również stopę bezrobocia w Wielkiej Brytanii w czerwcu. Został również opublikowany raport o inflacji przygotowany przez Bank Anglii. Stopa bezrobocia wyniosła 5,4%, co oznacza wzrost w stosunku do odczytu majowego na poziomie 5,3%. Bank of England w swym raporcie zasygnalizował, iż inflacja w Wielkiej Brytanii może wzrosnąć nawet do 5% w wyniku zwyżki cen energii oraz żywności w ostatnich miesiącach. Nie oznacza to jednak bezwarunkowej podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie.

BoE uznał, iż tempo wzrostu cen może zwolnić w przyszłym roku w obliczu zniżki na rynku surowców. Ponadto gospodarka brytyjska weszła w fazę spowolnienia wywołanego kryzysem na rynku kredytów hipotecznych, co również powstrzymuje BoE przed zacieśnieniem polityki monetarnej. Reakcja rynku na te wiadomości była jednoznaczna - od południa, kiedy zostały opublikowane dane, kurs GBP/USD spadł z poziomu 1,9000 do 1,8730.

Złoty zniżkował dzisiaj wobec euro, jak i dolara. W oczekiwaniu na dane o inflacji za lipiec, rynek wywindował kurs USD/PLN do poziomu 2,2140, a EUR/PLN na wysokość 3,2920. Po publikacji wartości wskaźnika CPI na poziomie 4,8%, która okazała się być zgodna z wcześniejszymi prognozami Ministerstwa Finansów, polska waluta zaczęła się umacniać. Nie trwało to jednak długo - obecnie złoty względem euro testuje poziom 3,3000. Przebicie tego poziomu otworzy drogę do dalszych wzrostów EUR/PLN.

Polska waluta doświadcza spadku wartości w obliczu oddalającej się perspektywy podwyżki stóp procentowych. Dzisiejsze komentarze członków Rady Polityki Pieniężnej - Jana Czekaja oraz Mariana Nogi zdają się potwierdzać, iż koszt pieniądza nie ulegnie w najbliższym czasie zmianie. Według J. Czekaja RPP może póki co wstrzymać się z dalszymi podwyżkami, a w przyszłości kluczowymi wskaźnikami dla decyzji o poziomie stóp procentowych będą dane obrazujące ogólna kondycję gospodarki. Marian Noga podtrzymuje stanowisko Czekaja o małym prawdopodobieństwie podwyżki stóp procentowych latem, przy czym zastrzega, iż decydujący dla sierpniowej decyzji RPP będzie poziom płac w lipcu.

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
TMS Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz