Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
01.12.2009 18:45

Euro będzie kosztować 4 zł

W średnim terminie w dalszym ciągu należy oczekiwać spadku kursu USD/PLN do 2,65 zł, a EUR/PLN w okolice 4 złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Złoty, podobnie jak i inne waluty regionu, zyskał we wtorek na wartości, reagując na wzrost apetytu na ryzyko. O godzinie 18:30 kurs USD/PLN testował poziom 2,7218 zł, a EUR/PLN 4,1111 zł. W obu przypadkach oznacza to umocnienie o prawie 5 gr w stosunku do poziomów z wczorajszego zamknięcia.

Zapowiedź restrukturyzacji spłaty 26 mld dol. długu przez Dubai World zostało dobrze przyjęte przez inwestorów, przekładając się na wzrost awersji do ryzyka. Zyskały na tym waluty naszego regionu, którym dodatkowo pomogło osłabienie dolara w relacji do europejskich walut.

Umocnienie złotego dodatkowo wsparł zaskakująco dobry odczyt wskaźnika PMI dla Polski. W listopadzie wzrósł on do 52,4 z 48,8 pkt. w październiku. To najwyższy miesięczny skok w historii, pierwszy odczyt powyżej granicznego poziomu 50 pkt. do kwietnia 2008 roku oraz najwyższy odczyt od marca 2008 roku.

Jak w komentarzu do danych trafnie zauważa analityk HSBC, wzrost ten _ potwierdza koniec spadków, które dominowały w sektorze przemysłowym od ponad roku _. Po poniedziałkowej publikacji danych nt. dynamiki polskiego PKB za III kwartał, to kolejny raport, poprawia postrzeganie polskiej gospodarki.

Dobry sentyment do złotego pozwala oczekiwać kontynuacji jego umocnienia również w środę. Szczególnie, gdyby jutrzejszy raport ADP zasygnalizował mniejszy spadek miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych, niż prognozowane 175 tys.

Dzisiejsze umocnienie poprawia sytuację krótkoterminową złotego, nie wpływając na zmianę tej średnioterminowej. W średnim terminie w dalszym ciągu należy oczekiwać spadku kursu USD/PLN do 2,65 zł, a EUR/PLN w okolice 4 złotych.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz