Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
16.02.2009 17:50

Euro coraz bliżej szczytów z 2004 roku

W czasie dzisiejszej sesji złoty bił kolejne rekordy słabości. Dzienne maksimum w notowaniach EUR/PLN zostało ustanowione na poziomie 4,8340.

Podziel się
Dodaj komentarz

W czasie dzisiejszej sesji złoty bił kolejne rekordy słabości. Dzienne maksimum w notowaniach EUR/PLN zostało ustanowione na poziomie 4,8340, USD/PLN natomiast zwyżkował do poziomu 3,7880, nie obserwowanego od sierpnia 2004 roku.

Polska waluta osłabiała się na fali coraz gorszych nastrojów wokół regionu Europy Środkowo - Wschodniej. Na otwarciu sesji na rynek dotarły doniesienia o możliwym bankructwie Ukrainy, która coraz częściej zgłasza potrzebę zewnętrznej pomocy finansowej. Jeśli by to nastąpiło, byłby to pierwszy taki przypadek w regionie od czasu bankructwa Mołdawii w 2002 roku.

W dalszej części dnia z Rumunii napłynęły informacje o możliwych negocjacjach tamtejszego rządu z Międzynarodowym Funduszem Walutowym odnośnie dofinansowania. Rumunia, Turcja oraz co ciekawe Polska to trzy kraje o najwyższych potrzebach finansowania zagranicznego, biorąc pod uwagę miary absolutne (w odniesieniu do PKB jednak, polska gospodarka prezentuje się najlepiej na tle regionu). W ostatnim czasie inwestorzy, dyskontując przyszłość regionu, coraz częściej dostrzegają możliwość wystąpienia problemów z pokryciem potrzeb w zakresie zagranicznego finansowania.

Wzrost awersji do ryzyka czy duża podaż obligacji rządowych będą wpływać na wzrost oprocentowania długu, a zaostrzenie warunków kredytowych w skali globalnej będzie utrudniać rolowanie dotychczasowych kredytów. Wizja coraz dłuższej kolejki krajów z Europy Środkowo - Wschodniej, zgłaszających się po pomoc do MFW wpływa na pogorszenie się sentymentu inwestycyjnego w regionie.

Dużo spokojniejsze nastroje panowały na rynku eurodolara. Po porannej zniżce kursu do poziomu 1,2750, osłabienie euro zatrzymało się i pod koniec dnia kurs EUR/USD oscylował już w okolicach 1,2800. Na międzynarodowym rynku finansowym zmienność była mniejsza ze względu na święto narodowe w Stanach Zjednoczonych.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz, kryzys
Źródło:
TMS Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz