Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Euro traci do dolara, a złoty do obu walut

0
Podziel się:

Wczorajsza sesja przyniosła zdecydowane osłabienie ryzykownych aktywów, w tym wspólnej waluty. Głównym powodem cały czas pozostają obawy związane z greckim zadłużeniem, choć coraz więcej uwagi poświęcanej jest także innym krajom Unii Europejskiej.

Euro traci do dolara, a złoty do obu walut

Przykładowo wczoraj pojawiły się plotki sugerujące, że Hiszpania skłania się ku wystąpieniu o pożyczkę do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wprawdzie szybko została ona zdementowana przez hiszpańskiego premiera, ale wcześniej zdążyła odcisnąć swój ślad na nastrojach inwestorów. Ponadto sam szef MFW powiedział, że obawia się, że kryzys w Grecji może rozprzestrzenić się na niektóre słabsze kraje w Unii.

To wystarczyło, by wielu inwestorów zdecydowało się pozbyć wspólnej waluty na korzyść dolara, przez co kurs EUR/USD zanotował bardzo mocny spadek i znalazł się na nowym minimum od ponad roku, czyli na 1,2935. Dziś rano znajdujemy się jedynie nieco wyżej, bo na 1,2980.

Psychologiczne poziomy przebite

Na tym zdecydowanym pogorszeniu nastrojów stracił mocno polski zloty. O ile w trakcie sesji europejskiej jeszcze część inwestorów miała nadzieje, że ostatnie poziomy oporu wytrzymają i pojawi się korekcyjne odbicie w dół, o tyle sesja amerykańska (po części również dzięki zmniejszonej płynności) pokazała, że nic z tego.

Zarówno kurs EUR/PLN jak i USD/PLN przebiły się wyraźnie wyżej i dziś rano wynoszą odpowiednio 4,0270 oraz 3,1015. Nasza waluta pozostaje mocno związana z aktualnymi nastrojami rynkowymi, dlatego ewentualne dalsze spadki głównej pary mogą wywoływać kolejne wzrosty par złotowych.

Zatrudnienie w USA

Dzisiejsza sesja ponownie przyniesie kilka istotnych informacji makroekonomicznych. Pierwsza z nich pojawi się o 10:00 i będzie dotyczyła ostatecznego odczytu indeksu PMI dla sektora usługowego w Strefie Euro. Rynek oczekuje, że wyniesie on 55,5 pkt, czyli dokładnie tyle samo, co dane wstępne.

Na godzinę 11:00 zaplanowano publikację dynamiki sprzedaży detalicznej w Strefie Euro. Prognozy wskazują, że wyniesie ona -0,5 proc. w skali roku, co i tak będzie lepszym wynikiem niż poprzednie -1,1 procent.

Jednak najważniejsze dzisiaj dane napłyną dopiero po południu. O 14:15 poznamy zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA wg ADP, a o 16:00 najnowszy odczyt indeksu ISM dla sektora usługowego za oceanem. W pierwszym przypadku spodziewana jest poprawa sytuacji i wzrost liczby etatów o 30 tys. (w minionym miesiącu spadła o 23 tys.). Natomiast indeks ISM ma zanotować wzrost z 55,4 pkt poprzednio do 56 pkt obecnie.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)