Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eurodolar w bezruchu przed ECB

0
Podziel się:

EUR/USD mijający tydzień rozpoczął od poziomu 1,36 i niemalże na tym samym go zakończył. Dość wyraźnie umocnił się polski złoty.

Kurs EUR/PLN zniżkował do 4,14, a USD/PLN zszedł w okolice 3,04. Dużo ciekawiej było na giełdach.

Wiele światowych indeksów osiągnęło swoje historyczne szczyty. S&P 500 wybiło się ponad poziom 1900 pkt., a DAX zbliżył się do 10000 pkt. Na przeciwległych biegunach znalazły się waluty Antypodów. Dolar australijski był najsilniejszy spośród grona G10, natomiast dolar nowozelandzki najsłabszy.

Rynek obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych wskazuje, że stopy procentowe nie wzrosną do takiego poziomy jaki prognozuje Rezerwa Federalna. Jest to w dużej mierze spowodowane obawami związanymi z rynkiem pracy. Jest to najlepszy początek roku dla obligacji USA od niemal 20 lat.

Dynamika PKB (annualizowana) w pierwszym kwartale w USA została zrewidowana z 0,1 do -1 proc. kwartał do kwartału – to pierwszy odczyt poniżej zera od trzech lat. Nieco lepiej od oczekiwań natomiast wypadły nowo zarejestrowane wnioski o zasiłek la bezrobotnych – 300 tys. wobec konsensusu prognoz na poziomie 318 tys. Indeks nastrojów konsumentów opracowywany przez Uniwersytet Michigan został zrewidowany w dół z 82,5 pkt. do 81,9 pkt.

USA: niezłe dane z przemysłu

Chicago PMI ukształtował się na poziomie 65,5 pkt. wobec konsensusu na poziomie 61,0 pkt. Oznacza to, że osiągnięty został 7-miesięczny szczyt .Pozostałe regionalne wskaźniki nie zachwyciły, jednak pozostały stabilne. Indeks Richmond FED wyniósł w maju 7 pkt. wobec konsensusu na poziome 8 pkt., z kolei indeks dla rejonu Dallas ukształtował się na poziomie 8,0 pkt., podczas gdy oczekiwano 9,5 pkt. Dobre dane spłynęły na rynek w poniedziałek.

Zamówienia na dobra trwałego użytku niespodziewanie wzrosły w kwietniu o 0,8 proc. m/m. Sugeruje to, że amerykański przemysł może wesprzeć rozwój największej gospodarki na świecie w tym roku. Mediana oczekiwań zakładała odczyt na poziomie -0,7 proc. Warto odnotować, że kwietniowe zamówienia na Boeingi wyniosły tylko 70 szt. wobec 163 szt. w marcu. Wyraźnie zrewidowano także marcowe dane z 2,6 proc. do 3,6 proc. w ujęciu miesięcznym.

Polska: mieszane dane, złoty w górę

Kwietniowa sprzedaż detaliczna w Polsce wypadła poniżej oczekiwań wynoszących 9,1 proc. i wyniosłą 8,4 proc. Było to wywołane głównie sezonowością związaną ze świętami Wielkanocnymi, dzięki którym sprzedaż żywności poszybowała w górę o 15,9 proc. r/r. W tym samym czasie opublikowana została stopa bezrobocia, która ukształtowała się na poziomie zgodnym z konsensusem 13,0 proc.

W tym tygodniu poznaliśmy także zrewidowany odczyt polskiego PKB za I kwartał. Wyniósł on 3,4 proc. r/r. Oznacza to najszybsze tempo wzrostu od dwóch lat. Bardzo pozytywną informacją jest z pewnością duży, ponad 10 proc. przyrost inwestycji. Wyraźnie umocnił się w tym tygodniu polski złoty. Nie wydaje się jednak by dane makroekonomiczne były powodem takiego rozwoju sytuacji. Jako przyczynę należy raczej podać spadek premii za ryzyko w związku z odbytymi wyborami na Ukrainie oraz spodziewanym wzrostem dyferencjałem stóp procentowych, ze względu na potencjalną ich obniżkę przez EBC.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)