Notowania

komentarze walutowe
15.06.2012 10:00

Greckie wybory. Szansa czy zagrożenie?

W niedzielę odbędą się wybory parlamentarne w Grecji. Mogą się one okazać najważniejszym wydarzeniem politycznym w tym roku na Starym Kontynencie. Europa drży. Od wyborów Greków zależy sytuacja w całym regionie, a nawet całym świecie finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wybory jednak to nie wszystko. Greckie społeczeństwo czekają ciężkie czasy. Reformy, jakie muszą poczynić nowe władze mogą na zawsze zmienić ten kraj. Do najważniejszych będą należeć: przyspieszenie prywatyzacji, mniejsza liczba rent, brak podwyżek wynagrodzeń w sektorze publicznym przez dłuższy czas, waloryzacja świadczeń społecznych. Na Greków są zwrócone teraz oczy wszystkich polityków UE i zza oceanu. Skończył się czas debat, a przyszedł czas na konkretne działania. Historia oceni czy zapamiętamy ich jako odważny i konsekwentny kraj czy będą początkiem domina, którego końca nie jest w stanie ocenić i przewidzieć żaden ekonomista.

Zapowiedź tego, co się może wydarzyć widzieliśmy w czwartek. Rentowność hiszpańskich obligacji przekroczyła "alarmowy" poziom 7 proc. Żaden kraj z peryferii strefy euro nie jest w stanie wytrzymać tak wysokich kosztów finansowania. Okres pół roku określany jest jako czas, po którym kraj ogłasza niewypłacalność. Hiszpania tak samo, jak Włochy, jest w sytuacji bliskiej pójścia w ślady za Portugalią i Irlandią. Aukcje, na których są sprzedawane Włoskie obligacje są nerwowe i przypominają aukcje w hiszpańskich papierów.

Polskie władze nie przedstawiły scenariusza na wypadek wyjścia Grecji ze strefy euro. Minister Rostowski w swych wypowiedziach ostrzegał zachodnich polityków konsekwencjami takiej decyzji, ale nie przedstawił żadnych planów działania. Scenariusz, którego boi się cała Unia to panika rynkowa i recesja w całej strefie euro. Obecne wskaźniki makroekonomiczne nie będą miały większego znaczenia.

Piątkowa sesja zapowiada się ciekawie z faktu wygasania starej serii kontraktów. Nowa seria oznaczana literą "U"będzie trwała do września. Inwestorzy, którzy zamierzają kontynuować swoje inwestycje w instrumenty pochodne już od kilku dni rolują swoje pozycje. Z danych makro w piątek warto zwrócić uwagę na produkcję przemysłową w USA oraz odczyt indeksu New York Empire State. Poprzedni odczyt wynosił 17,09 pkt., a w tym miesiącu według analityków indeks ma spaść do poziomu 14 punktów.

Porównaj na wykresach notowania walut Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka
Źródło:
Noble Securities
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz