Notowania

dziś w money
24.07.2012 14:17

Nie tylko Hiszpania ciąży współnej walucie. Również....

Na początku tego tygodnia inwestorzy skupieni są na wiadomościach, jakie napływają z Madrytu, bowiem pnące się w górę rentowności hiszpańskich obligacji podsycają niepokój w strefie euro. Południowe ognisko zapalne pobudziło również do działania agencje ratingowe.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rynkowe pogorszenie nastrojów związane jest nie tylko z problemami hiszpańskich regionów, ale również z powracającą sprawą Grecji. Z jednej strony Europa boryka się z windującą do góry rentownością długu Madryt, która dla dziesięcioletnich papierów przekracza 7,5 proc., a z drugiej z pogłoskami o możliwym wstrzymaniu wypłaty przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy kolejnej transzy pomocowej Atenom.

Te informacje wystarczyły, aby strefa euro przypomniała sobie o kryzysie. Dodatkowo niesprzyjającym czynnikiem jest powrót aktywności agencji ratingowych, a dokładniej agencji Moody's, która obniżyła perspektywę wypłacalności kredytowej Niemiec, Holandii oraz Luksemburgu ze stabilnej na negatywną.

Tym samym awersja do ryzyka ze strony inwestorów wzrosła względem bardziej ryzykownych aktywów, a para EURUSD kontynuuje swój _ marsz _ na południe. Tuż po godzinie 12.00 ta para walutowa oscyluje nieco poniżej poziomu 1.2100 USD, podczas gdy poniedziałkową sesję zakończyła odnotowując wartość 1.2114 USD. Dzisiejsze minimum wynosi 1.2091 USD i tym samym jego przebicie dałoby szansę na powrót w rejon wczorajszego minimum 1.2066 USD.

Zdecydowaną rynkową wyprzedaż wstrzymują nieco lepsze dane z gospodarki Chin. Dzisiejszy wynik indeksu PMI dla przemysłu wyniósł w lipcu 49.5 pkt., co daje przyrost z poprzednich 48.2 pkt. Słabsze za to parametry indeksów PMI dla przemysłu notują Niemcy oraz cała strefa euro - odpowiednia 43.3 pkt./45.3 pkt. oraz 44.1 pkt./45.3 punktów.

Lepsze wyniki PMI okazały się dla strefy usług. W centrum uwagi jednak według mnie pozostaje temat hiszpańskich obligacji, co w obecnej chwili najbardziej szkodzi europejskiej sytuacji gospodarczej.

Polski złoty bez kluczowych danych makroekonomicznych w tym tygodniu w pełni podlega szerokiemu rynkowi, co przekłada się na jego notowania względem ważniejszych walut na świecie. We wtorek rodzima waluta nieco traci na wartości w stosunku do euro i przed godziną 13.00 porusza się w obszarze poziomu 4.2060 PLN. Wczorajszy dzień zakończyła osiągając wartość 4.2030 PLN, a dzisiejsze maksimum wynosi 4.2097 PLN, tak więc tuż poniżej psychologicznego poziomu 4.21 PLN. Po wybiciu wczorajszego ekstremum górnego moglibyśmy spodziewać się dalszego ruchu na północ w kierunku ostatniego wczorajszego szczytu 4.2162 PLN.

Porównaj na wykresach notowania walut

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Noble Securities
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz