Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niepokojące dane z USA

0
Podziel się:

Po południu oczy inwestorów zwróciły się w stronę Stanów Zjednoczonych, gdzie Departament Handlu opublikował dane o dynamice PKB w drugim kwartale 2008 roku.

Dzisiejsza sesja na rynku walutowym do godzin południowych była spokojna. Złoty był stabilny i pozostawał w wąskim przedziale wahań wobec najważniejszych par walutowych.

Kurs EURPLN oscylował wokół poziomu 3,2040, USDPLN 2,0530. Niekorzystne informacje z amerykańskiego rynku pracy spowodowały wzrost kursu EURPLN o grosz, z kolei USDPLN nieznacznie osłabł. Dziś głos zabrał A. Sławiński z RPP twierdząc, że tzw. efekt drugiej rundy - czyli żądania płacowe wynikające z rosnących cen - jeszcze się nie pojawił. W jego ocenie istnieje tylko ryzyko, że efekt może się pojawić.

W strefie euro według wstępnych szacunków inflacja HICP w relacji rocznej wyniosła w lipcu 4,1% wobec 4,0% miesiąc wcześniej. Odczyt ten pomimo, że lepszy od prognoz (konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie 4,2% r/r) nie daje powodów do satysfakcji. Inflacja w strefie euro ponad dwukrotnie przewyższa cel inflacyjny ECB, który jest określony jako ,,nieznacznie poniżej 2%". Stephane Deo, strateg walutowy z UBS uważa, że inflacja w następnym miesiącu ponownie wzrośnie, a ECB we wrześniu zdecyduje się na kolejną podwyżkę stopy procentowej. Twierdzi również, że w kolejnych miesiącach inflacja zacznie ,,znacząco" spadać.

Po południu oczy inwestorów zwróciły się w stronę Stanów Zjednoczonych, gdzie Departament Handlu opublikował dane o dynamice PKB w drugim kwartale 2008 roku. W ujęciu rocznym gospodarka amerykańska rozwijała się w tempie 1,9%, co było wynikiem nieco lepszym od konsensusu rynkowego, który był na poziomie 1,8% r/r. W ujęciu kwartał do kwartału, PKB wzrosło o 1%. Jednak nie te dane wywołały przecenę dolara a dane o rewizji PKB za 2007 rok. Otóż okazało się, że w IV kwartale 2007 roku gospodarka amerykańska się skurczyła o 0,2% a dynamika tempa wzrostu za cały rok skorygowano z 2,2% do 2%. Rodzi się pytanie czy gospodarka amerykańska jest już w recesji ? Jeżeli dane za I kwartał 2008 roku również zostaną zrewidowane w dół to wtedy pytanie będzie miało twierdzącą odpowiedź (uznaje się, że gospodarka jest w recesji, gdy dwa kwartały pod rząd dynamika PKB jest ujemna).

Również cotygodniowe dane o ilości noworejestrowanych bezrobotnych potwierdzają tezę, że gospodarka amerykańska boryka się z dużymi problemami. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła o 44 tys. do 448 tys. osób i nie wróży to najlepiej przed jutrzejszym odczytem ,,payrollsów". Splot tych wszystkich informacji podniósł notowania eurodolara prawie o 1 centa w ciągu godziny do poziomu 1,5680. Sytuację nieco uspokoił odczyt indeksu Chicago PMI obrazujący aktywność sektora przemysłowego w okolicach Chicago, który nieoczekiwanie wzrósł do poziomu 50,8 pkt z 49,6 pkt miesiąc wcześniej. Analitycy prognozowali spadek indeksu do poziomu 49 pkt.

Parkiety giełdowe były dziś bardzo zmienne. Od rana na Zachodzie Europy dominowały wzrosty, natomiast na naszym parkiecie mieliśmy lekkie minusy. Gdy już sytuacja zaczęła się poprawiać, napłynęły informacje z USA i indeksy na całym świecie zanurkowały. Sesja na Wall Street rozpoczęła się od spadków rzędu 0,8%, natomiast indeks WIG20 zaczął spadać o 1,9%. Ostatecznie odczyt Chicago PMI polepszył nastroje i WIG20 zakończył notowania spadkiem o 0,07%.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)