Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Piętno strachu odciska się na dolarze

0
Podziel się:

Notowania azjatyckie przyniosły dalszą deprecjację waluty amerykańskiej. Euro osiągnęło swoje maksimum na poziomie 1,5942.

Piętno strachu odciska się na dolarze

Notowania azjatyckie przyniosły dalszą deprecjację waluty amerykańskiej. Euro osiągnęło swoje maksimum na poziomie 1,5942.

Powodem deprecjacji jest wciąż utrzymująca się obawa o skutki kryzysu na rynku nieruchomości oraz ceny towarów. Dziś poznamy z Wielkiej Brytanii inflację CPI za czerwiec. Oczekuje się jej wzrostu do 3,6% z poprzednich 3,3. Można spodziewać się, iż odczyt ten będzie wyższy od prognoz. Z Niemiec poznamy indeks ZEW za lipiec. Spodziewany jest odczyt na poziomie (-55) pkt. Z USA opublikowane dziś zostaną informacje o inflacji PPI w czerwcu. Prognozuje się niewielki spadek do 1,3%. Złą informacją dla rynku byłoby potwierdzenie prognoz dotyczących dynamiki sprzedaży detalicznej w czerwcu.

Szacuje się ją na 0,3%, przy poprzedniej wartości 1. Indeks New York Empire State za lipiec spodziewany jest na poziomie (-4) pkt., a poprzednia jego wartość wyniosła (-8,7). Dziś również odbędzie się przesłuchanie szefa Fed przed komisją ds. bankowości. Ze względu na wspomniane informacje o charakterze makroekonomicznym oraz wystąpienie szefa Fed, można się spodziewać większej zmienności na rynku eurodolara. Giełda w Nowym Jorku straciła na wartości. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 11055,19 pkt., tj. (-0,41)%.

Złoto swoim zachowaniem potwierdziło deprecjację waluty amerykańskiej osiągając maksimum na poziomie 973,20 usd/oz.

O godzinie 08.01 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,5935 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: godziny sesji nocnej zgodnie z oczekiwaniami przyniosły słabszego dolara. Notowania euro względem waluty amerykańskiej ponownie wspięły się powyżej figury 1,5900 tworząc lokalny szczyt na poziomie 1,5943. Dzisiejszy handel, a szczególnie jego popołudniowa część obfitować będzie w sporą ilość danych makro zza Oceanu, co może spowodować, że wskazania analizy technicznej aktualne będą jedynie do tych publikacji. Potwierdzeniem trwałej przewagi strony zainteresowanej słabym dolarem będzie zamknięcie dzisiejszej sesji powyżej 1,5968. Najbliższe wsparcie techniczne wyrysować można w rejonie figury 1,5900. Poranny układ na wskaźnikach intra day nie pozostawia już wiele miejsca do dalszych dynamicznych wzrostów. Przyjąć w związku z tym można, że tylko konsolidacja w bardzo wąskim zakresie w ciągu najbliższych godzin odebrana mogłaby być, jako zapowiedź ataku na nowe szczyty.

RYNEK KRAJOWY

Rynek krajowy wciąż pozostawał pod presją silnego złotego. Dolar w stosunku do naszej waluty osiągnął minimum na poziomie 2,0351. Euro natomiast 3,2469. Zachowanie takie wskazuje na oczekiwania inwestorów, co do dalszych podwyżek kosztu pieniądza w naszym kraju. Należy jednak pamiętać o informacjach makroekonomicznych z Polski. Inflację CPI szacuje się w czerwcu na 4,4%. Jest to wartość dokładnie taka sama jak poprzednio. Poznamy również wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Poprzednio dynamika ta wyniosła 10,5%. Obecnie można spodziewać się wyhamowania tendencji wzrostowej. W związku z tym nie byłby zaskoczeniem dla rynku jej spadek. Dzisiejsze odczyty będą z pewnością miały wpływ na zachowanie się naszej waluty w najbliższym czasie. Giełda w Warszawie zamknęła się na poziomie 2520,69 pkt., tj. 0,13%. Jednak ze względu na przebieg sesji za oceanem oraz w Azji można spodziewać się dziś kontynuacji dotychczasowej tendencji.

O godzinie 08.15 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,2555, a za dolara 2,0515 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: w dalszym ciągu potwierdza dotychczasowy schemat zmian. Na rynku USD/PLN wskutek słabszego dolara na świecie oraz utrzymującego się popytu na złotego notowania naruszyły lokalne minima generując dołek w rejonie 2,0350 - 2,0400. Doszło tutaj zatem to stosunkowo niewielkiego naruszenia minimów w porównaniu do skali wzrostów na rynku eurodolara. Taka zmienność uzupełniona o analizę obrazu wskaźników technicznych intra day pozwala założyć, że pierwsza część dzisiejszej sesji przyniesie obronę wsparcia zarysowanego na linii 2,0350 z możliwością odreagowania. Techniczny opór wyrysować można w obszarze 2,0540 - 2,0570.

Z nowymi minimami mamy również do czynienia na rynku pary EUR/PLN, gdzie doszło do spadków w rejon 3,2470 - 3,2500. Sygnalna trwalszych zmian w kierunku północnym zlokalizowana jest cały czas w pobliżu 3,2610 i dopiero po wyjściu cen powyżej tej bariery mówić będzie można o pewnych modyfikacjach w obrazie tej pary. Poranny układ na wskaźnikach technicznych intra day konsekwentnie nie pozwala wykluczyć dalszego stopniowego osuwania się cen. Zgodnie z dotychczasowym schematem zejście cen na nowe minima zwykle odbywało się w godzinach popołudniowych.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)