Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska waluta łapie poważną zadyszkę

0
Podziel się:

Rynek złotego nie wykorzystywał specjalnie wcześniejszych dobrych wieści płynących z polepszenia klimatu inwestycyjnego na świecie i teraz na skutek jego pogorszenia przechodzi do fazy osłabienia.

Polska waluta łapie poważną zadyszkę

RYNEK KRAJOWY

Rynek złotego nie wykorzystywał specjalnie wcześniejszych dobrych wieści płynących z polepszenia klimatu inwestycyjnego na świecie (tj. wzrosty giełdach oraz kursu EUR/USD)
i teraz na skutek jego pogorszenia przechodzi do fazy osłabienia. I tak w handlu przed otwarciem traci ponad 5 groszy do USD i ponad 6 groszy do EUR. Indeks WIG20 przy wysokich obrotach podliczonych na blisko 1,4 miliarda złotych zyskał nieznacznie na wartości. Dzisiaj z rodzimej gospodarki poznamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych, gdzie szacuje cięcie kosztu pieniądza o 25 punktów bazowych. Wydaje się, że sama skala redukcji bądź jego brak nie jest tak istotna, jak sam komentarz, który zostanie opublikowany o godz. 16.00. Ważne będzie bowiem stanowisko członków RPP co do dalszych możliwych decyzji oraz dowiemy się czy i na ile możliwe jest asymetryczne cięcie stóp procentowych.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Wczorajsza sesja na parkietach giełdowych upłynęła pod dyktandem realizacji zysków z długich pozycji, ze wcześniejszych spektakularnych wzrostów. I tak indeksy za Oceanem traciły na wartości blisko 2%. Nieco lepiej było w Azji, gdzie handel kończyliśmy na niewielkich minusach. Mrozić krew w żyłach może dzisiejsza publikacja z Japonii na temat eksportu, który w lutym spadł o 49% r/r. Skalę dramaturgii i kłopotów tamtejszej gospodarki oddaje głębsza analiza tej publikacji, gdzie na pierwszy rzut oka narzuca się spadek eksportu do USA o 58% r/r, co jednocześnie nie stanowi powodów do zadowolenia dla amerykańskiej gospodarki. Kurs EUR/USD po uprzednich silnych wzrostach, przeszedł w fazę konsolidacji z wyraźnie zarysowaną presją na umacnianie dolara. Dzisiaj poznamy indeks instytutu Ifo za marzec (prog. 82,5 pkt). Popołudniu przeniesiemy się za Ocean, gdzie światło dzienne ujrzą zamówienia na dobra trwałego użytku oraz dynamika sprzedaży nowych domów. Prognozy rynkowe
zakładają, że w lutym było to odpowiednio spadek o 2 m/m oraz -2,9%m/m.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)