Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Denderski
|

Recesyjne nastroje w USA

0
Podziel się:

Pojawiły się kolejne dowody świadczące o recesji w USA - stopa bezrobocia wzrosła do najwyższego od 4 lat poziomu 5,7%, ponownie ubyło miejsc pracy w sektorach pozarolniczych, indeks ISM Manufacturing spadł do poziomu 50 punktów.

Recesyjne nastroje w USA

Pojawiły się kolejne dowody świadczące o recesji w USA - stopa bezrobocia wzrosła do najwyższego od 4 lat poziomu 5,7%, ponownie ubyło miejsc pracy w sektorach pozarolniczych, indeks ISM Manufacturing spadł do poziomu 50 punktów. Alan Greenspan powiedział, że prawdopodobieństwo recesji ocenia na 50 procent.

Wszystkie te informacje sprowokowały przecenę na parkietach giełdowych, GPW nie jest tu wyjątkiem, główne indeksy w Warszawie straciły nieco powyżej 1%. Sesja amerykańska przyniosła z sobą pogłębienie spadków. Na rynku walutowym reakcja była mało znacząca - EURUSD wahał się między 1,5520 a 1,56. Szanse na podwyżkę stóp w Stanach w ciągu najbliższych miesięcy zmniejszyły się, ale nie widać tego jeszcze w notowaniach dolara. Inwestorzy obawiają się bowiem skutków recesji w USA dla gospodarki globalnej i niechętnie przechodzą do zajmowania pozycji w bardziej ryzykownych aktywach.

Eurozłoty poruszał się w wąskim zakresie - między 3,20 a 3,22. Obecnie główna para walutowa złotego doświadcza wakacyjnego zastoju na rynku, ale utrzymuje się klimat pozytywny dla naszej waluty; świadczy o tym fakt długiego trwania kursu przy rekordowym minimum. Złoty umocnił się do funta - GBPPLN spadł z 4,10 do 4,0775, funt w najbliższym czasie powinien najmocniej tracić do złotego, inwestorzy wyceniają bowiem szybko pogarszające się perspektywy brytyjskiej gospodarki.

W przyszły tygodniu uwaga rynku skupi się na posiedzeniach banków centralnych - we wtorek decyzję podejmuje FOMC, w czwartek zaś - BoE i EBC. W ocenie uczestników rynku stopy procentowe w każdej z w/w gospodarek pozostaną na niezmienionym poziomie. Nieco niejasności występuje jednak przy analizie sytuacji w Wlk. Brytanii i Europie. FOMC wydaje się mieć związane ręce po tak złych danych makroekonomicznych.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)