Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozczarowanie planem pomocy

0
Podziel się:

W dniu wczorajszym został ogłoszony zmieniony plan pomocy dla sektora bankowego. Plan o nazwie 'Financial Stability Plan' został przedstawiony przez szefa Departamentu Skarbu USA Timothy Geithner'a i był dużym rozczarowaniem dla rynku.

W dniu wczorajszym został ogłoszony zmieniony plan pomocy dla sektora bankowego. Plan o nazwie 'Financial Stability Plan' został przedstawiony przez szefa Departamentu Skarbu USA Timothy Geithner'a i był dużym rozczarowaniem dla rynku, gdyż nie rozwiał wszystkich wątpliwości - na co właśnie liczyli inwestorzy.

Przedstawiony projekt zakłada powstanie publiczno-prywatnego funduszu inwestycyjnego, którego celem byłoby skupowanie toksycznych aktywów od banków komercyjnych wartych 500 miliardów dolarów, dostarczenie płynności bankom poprzez dodatkowe zastrzyki kapitału, a także przeznaczenie 50 miliardów dolarów mających na celu powstrzymanie zajmowania obciążonych nieruchomości i zwiększenie akcji kredytowej przez banki.

Rynki zareagowały przeceną, gdyż w dalszym ciągu utrzymuje się niepewność, że plan nie jest wystarczający aby załagodzić skutki kryzysu finansowego. Giełdy zareagowały spadkami. Inwestorzy uciekali od bardziej ryzykownych aktywów, co wspierało takie waluty jak dolar amerykański czy jen japoński.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja raportu kwartalnego Banku Anglii na temat inflacji. Po ostatniej obniżce o 50p główna stopa procentowa wynosi 2,0%, a sama decyzja została pozytywnie odebrana przez rynek. Istotne będą wszelkie wskazówki dotyczące przyszłej polityki monetarnej BoE. Oprócz tego poznamy dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Z USA zostanie opublikowany bilans handlu zagranicznego, a Departament Energii poda zmianę zapasów benzyny, ropy i destylatów.
* EURPLN *
Eurozłoty wybronił w dniu wczorajszym wsparcie wynikające z 38,2% zniesienia fib całości ostatniego impulsu wzrostowego w okolicach 4,3890 i kontynuował wzrosty. Wzrost awersji do ryzyka spowodowany wystąpieniem Geithner'a i brak konkretnych propozycji rozwiązań spowodował silna przecenę na rynkach i osłabienie złotego w rejon 4,56. Jak na razie tren wzrostowy na tej parze nie jest zagrożony, a wszelkie ruchu korekcyjne na EURPLN mają zasięg mniejszy niż maksymalną korekta w całym trendzie wzrostowym. Dopóki nie zaobserwujemy trwalszej poprawy sentymentu na rynkach akcji, to złoty w dalszym ciągu może pozostawać pod presją.
* EURUSD*

Eurodolar w dalszym ciągu ma spore trudności, by wyjść powyżej strefy 1,3100. Notowania EURUSD pozostają pod wpływem sytuacji na rynkach akcji, a brak konkretnych rozwiązań ze strony amerykańskiej administracji sprawia, że dolar pozostaje stosunkowo mocny. Poziom 1,33 stanowi istotny opór w dłuższym terminie. Jeśli nie nastąpi zdecydowane wyjście powyżej poziomu 1,31, to zwyżki na euro mogą być ograniczone. Należy pamiętać o tym, że Trichet dał jasno do zrozumienia, że możliwa jest kolejna obniżka głównej stopy procentowej już w marcu. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy na poziomie 1,2900.

GBPUSD
Opór na poziomie 1,50 zadziałał i od wczoraj waluta brytyjska ponownie znalazła się pod presją. Niepokojący jest fakt, iż kurs wybił się dołem z zakresu kanału wzrostowego, jaki tworzył się na GBPUSD od początku tego roku. To może być pierwszym symptomem do zakończenia ruchu korekcyjnego na tej parze. Obecnie fundolar znalazł wsparcie w okolicy 1,4400. Po silnej wyprzedaży dziś może nastąpić odreagowanie w rejon 1,4700. Dziś poznamy kwartalny raport BoE na temat inflacji, co może przyczynić się do większej zmienności na funcie.

USDJPY
Rozczarowanie planem pomocy i niepokój, jaki na nowo zagościł na rynkach sprzyjały umocnieniu się waluty japońskiej w szczególności do walut wyżej oprocentowanych. Dolarjen dość szybko powrócił w okolice poniżej poziomu 90,00. Spodziewamy się, że gorsze nastroje na rynkach akcji mogą przyczynić się do spadku notowań tej pary w okolice 89,10, gdzie znajduje się 61,8% zniesienia fib całości wzrostów z poziomu 87,06.

ZOBACZ TAKŻE:

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)