Notowania

Rynki mają chwilę spokoju

Publikowany jutro indeks ZEW obrazujący nastroje wśród niemieckich analityków, może dać odpowiedź na pytanie, jak duże są obawy związane z wpływem rosyjskich sankcji na tamtejszą gospodarkę.

Podziel się
Dodaj komentarz

Informacja o tym, że koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą była elementem ćwiczeń, które zostały zakończone, podały jeszcze w piątek wieczorem rosyjskie źródła. To nieco uspokoiło nastroje na początku nowego tygodnia, ale warto pamiętać o tym, że złoty, podobnie jak pozostałe waluty europejskie, będzie w długim okresie dalej dyskontować kwestie wpływu potencjalnych, rosyjskich sankcji na gospodarkę.

Na rynkach globalnych widać osłabienie się jena, odbicie na funcie i nieznaczny spadek notowań EUR/USD – niewykluczone, że w tym przypadku inwestorzy ustawiają się pod jutrzejszy odczyt indeksu ZEW z Niemiec.

Koszykowy indeks dolara, czyli BOSSA USD próbuje jednak zyskiwać na początku tygodnia (to zasługa głównie ruchu na USD/JPY i częściowo EUR/USD). Niemniej nadal można podtrzymać założenie dotyczące osłabienia się dolara. Ważne informacje makro z USA napłyną w środę (sprzedaż detaliczna) i piątek (produkcja przemysłowa). Rynek chciałby pozytywnego zaskoczenia, aby móc wytłumaczyć sobie tezę o możliwości wcześniejszej podwyżki stóp przez FED w 2015 r., ale czy takowe będzie?

Euro czeka na niemiecki ZEW

Publikowany jutro o godz. 11:00 indeks ZEW obrazujący nastroje wśród niemieckich analityków, może dać odpowiedź na pytanie, jak duże są obawy związane z wpływem rosyjskich sankcji na tamtejszą gospodarkę. Mediana oczekiwań wg. agencji Reuters pokazuje, że należy spodziewać się wyraźnego spadku w sierpniu – do 18,2 pkt. z 27,1 pkt. Tym samym może być trudno o negatywne zaskoczenie.

Analiza techniczna pokazuje, że EUR/USD nie zdołał zamknąć się w piątek powyżej oporu na 1,3420, chociaż został on naruszony (1,3432). W efekcie w poniedziałek rano rynek wszedł w korektę. Silnym wsparciem są okolice 1,3366. Rosną szanse na utworzenie się odwróconej formacji RGR na dziennym wykresie, co mogłoby dać pretekst do ruchu nawet w okolice 1,3510-30 w ciągu 1-2 tygodni (wcześniej wskazywaliśmy na 1,3480-1,3500).

Tagi: komentarz walutowy, komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz