Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W oczekiwaniu na decyzje banków centralnych

0
Podziel się:

Rynek oczekuje obecnie na decyzje banków centralnych Wielkiej Brytanii i strefy euro odnośnie stóp procentowych. Spodziewamy się, że sytuacja będzie dość stabilna do czasu publikacji komunikatów

Rynek oczekuje obecnie na decyzje banków centralnych Wielkiej Brytanii i strefy euro odnośnie stóp procentowych. Spodziewamy się, że sytuacja będzie dość stabilna do czasu publikacji komunikatów, z tendencją do osłabienia dolara.

Analitycy prognozują, że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie, jednak dość silna interakcja pomiędzy gospodarka amerykańską a światowymi gospodarkami oraz odczuwalne silne globalne spowolnienie mogą przyczynić się do zmiany retoryki tych banków centralnych na bardziej gołębią. Problemem pozostaje wysoka inflacja i odczuwalne spowolnienie gospodarcze. Być może w obecnej sytuacji zwycięży tradycyjne podejście do polityki monetarnej, w którym oczekuje się, że niższe tempo wzrostu gospodarczego zmniejszy inflacje w średnim terminie, co z kolei implikuje niższe stopy procentowe.

W dniu dzisiejszym poznamy ponadto dane z Niemiec na temat zamówień w przemyśle. Z USA zostanie opublikowane bezrobocie tygodniowe, raport ADP o zmianie zatrudnienia oraz indeks ISM z sektora usług.

EURPLN
Złoty, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, pozostaje słabszy. Silny trend wzrostowy na dolarze oraz rosnąca awersja do ryzyka sprawia, że polska waluta znajduje się pod presją. Pierwszym technicznym celem obecnego ruchu wzrostowego na eurozłotym jest poziom 3,40, natomiast kolejnym 200-okresowa średnia na wykresie dziennym, z którą pokrywa się 38,2% zniesienia fib. Istotne wsparcie wyznacza poziom 3,34. Jeśli kortekta na eurodolarze będzie kontunuowała, to wspomniane wsparcie może okazac się dobra okazją do zakupu EURPLN.

EURUSD
Eurodolar ustanowił w dniu wczorajszym nowe minimum lokalne poniżej poziomu 1,44, jednak potem spadki wyraźnie wyhamowały. Obecnie inwestorzy realizują zyski z długich pozycji w dolarze przed dzisiejszym komunikatem ECB w sprawie stóp i piątkowym raportem z rynku pracy w USA. Zapoczątkowane korkta na eurodolarze ma szanse przybrać na sile jedynie w sytuacji, gdy Trichet podczas konferencji da wyraźny sygnał, że nie będzie rozluźniał polityki monetarnej w najbliższych miesiącach. 50% zniesie fib całości ostatniej fali spadkowej wyznacza opór na poziomie 1,4598. Symptomem do ruchu w tym kierunku będzie przełamanie ostatniego maksimum lokalnego.

GBPUSD
GBPUSD obronił w dniu wczorajszym wsparcie w okolicy 1,77 wynikające z linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych. Obecnie funtdolar odreagowuje nieco ostanie silne spadki, a pierwszy techniczny cel ruchu korekcyjnego widzielibyśmy w okolice 1,79, który wyznacza przełamana dolna granica kanału spadkowego oraz przebiegająca w tych okolicach 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym. Inwestorzy redukują krótkie pozycje w GBPUSD w oczekiwaniu na komunikat BoE. Ostatnio wydźwięk komunikatu był dość gołębi. Bank Anglii utrzymuję główną stopę procentową na poziomie 5% od kwietnia tego roku, co ma na celu utrzymanie w ryzach inflacji, która znajduje się ponad dwa razy powyżej celu na poziomie 2,0%. Jednak kondycja gospodarki brytyjskiej pozostaje kiepska i nie widać końca problemów, z jakimi boryka się rynek nieruchomości i sektor finansowy.

USDJPY
Od wczoraj sytuacje techniczna na USDJPY zmieniła się w niewielkim stopniu. Jak już wspominaliśmy, dolarjen zachowuje się stabilnie, mimo wyraźnie umacniającego się dolara. Kurs utrzymuje się w paśmie wahań wyznaczonym od dołu i od góry przez linię poprowadzona odpowiednio po ostatnich minimach lokalnych i ostatnich maksimach lokalnych. Spodziewamy się, że taka sytuacja może utrzymać się do czasu publikacji piątkowego raportu z rynku pracy w USA.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)