Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Waluty: Spokojny koniec tygodnia

0
Podziel się:

Kurs EUR/USD w dalszym ciągu znajduje się w konsolidacji, jednak rozstrzygnięcie wisi w powietrzu.

Waluty: Spokojny koniec tygodnia

Na rynku złotego po porannym umocnieniu krajowej waluty, przez znaczną część dnia obserwowaliśmy testowanie wsparcia EUR/PLN 3,8000.

Kurs kilkukrotnie spadał poniżej tego poziomu, jednak nie był to trwały ruch i notowania szybko wracały wyżej. Wahania były jednak ograniczone, w ciągu dnia para EUR/PLN poruszała się w przedziale 3,7900 - 3,8400, rynek był jednak bardzo płytki i zamykane pozycje na koniec tygodnia sprawiły, że złoty osłabił się o kolejne kilka groszy, testując po godzinie 16:00 poziom 3,8800.

Podobnie sytuacja kształtowała się na parze USD/PLN, która w ciągu dnia zachowywała się względnie stabilnie, a dopiero po południu doszło do wyraźnego osłabienia złotego i zwyżki notowań do poziomu 3,0900. Obecnie inwestorzy oczekują na rozwój sytuacji na rynku eurodolara i światowych parkietach, a także na decyzję Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych. Spekuluje się, że może dojść do cięcia kosztu pieniądza, jednak szanse na taki ruch są ograniczone. Bardziej prawdopodobny scenariuszem jest łagodzenie polityki monetarnej na początku 2009 roku.

Brak przekonania co do cięcia stóp jeszcze w listopadzie widać chociażby na rynku długu, który dzisiaj praktycznie zamarł. Na razie inwestorzy zagraniczni nie angażują się mocno w krajowe obligacje, jednak wzmożony popyt nastąpi zapewne po tym, jak cykl łagodzenia się rozpocznie. Paradoksalnie obniżka stóp może weprzeć złotego przynajmniej w krótkim okresie, ze względu na zwiększone zakupu polskiej waluty przez inwestorów zagranicznych.

Wartość krajowej waluty będzie jednak w znacznej mierze uzależniona od sytuacji na rynkach bazowych. Kurs EUR/USD w dalszym ciągu znajduje się w konsolidacji, jednak rozstrzygnięcie wisi w powietrzu. Dzisiaj testowane było górne ograniczenie trójkąta, wczoraj wieczorem natomiast przetestowana była dolna bariera. Gdy nastąpi wybicie, ruch powinien być bardzo dynamiczny, a być może kierunek zmian utrzyma się nawet do końca roku. Istotne jest jednak wyjaśnienie sytuacji na giełdach. W tej chwili wciąż panuje niepewność.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)