Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Orłowski
|

Zaskakująco dobre dane o PKB w USA

0
Podziel się:

Zaskakująco dobre dane o PKB w USA nie wzmocniły dolara wspomogły za to większość światowych giełd.

Zaskakująco dobre dane o PKB w USA (3,3% w ujęciu rocznym, podczas gdy większość analityków spodziewała się odczytu niższego od 2,7%) nie wzmocniły dolara (po publikacji utrzymywał się kurs 1,4740 EURUSD)
, wspomogły za to większość światowych giełd.

Parkiety w USA odnotowały wzrosty nawet o 1,85% (DJIA)
, a WIG20 wzrósł aż o 2,52%. Dobrym wiadomościom ze Stanów towarzyszy jednak osłabienie walut naszego regionu. Zarówno forint węgierski, korona czeska, jak i złoty w tym tygodniu pogorszyły notowania wobec euro. Najmocniej słabnie forint, złoty natomiast pozostaje wciąż względnie silny wobec korony.

Sytuacja nieznacznie może zmienić się po publikacji danych o PKB w Polsce w dniu dzisiejszym, nie należy jednak spodziewać się gwałtownej aprecjacji naszej waluty. Inwestorzy są przekonani, że do Europy Środkowej nadchodzi spowolnienie gospodarcze. Skłaniamy się ku takiemu poglądowi, oceniamy jednak, że dołek może być łagodniejszy.

Nie należy jednak nazywać nadchodzącego spowolnienia recesją, ponieważ tempo wzrostu PKB nie powinno w 2009 roku spaść poniżej 4,5% w ujęciu rocznym. W przypadku dzisiejszego odczytu konsensus prognostyczny wynosi 5,6% w ujęciu rocznym i mimo że w II kwartale odnotowano spadek produkcji przemysłowej (w szczególności w sektorze wytwórczym oraz w dóbr trwałego użytku), wysoka dynamika inwestycji powinna pomóc osiągnąć taki właśnie odczyt. Niekorzystnym scenariuszem byłby spadek dynamiki PKB do 5,2% w ujęciu rocznym, co odpowiadałoby spadkowi kwartalnego tempa wzrostu do ok. 0,6% (a więc wciąż daleko od granicy recesji).

Kalendarz makroekonomiczny na dzień dzisiejszy przewiduje istotne publikacje z Polski, Eurolandu oraz z USA. W przypadku Eurolandu inwestorzy czekają przede wszystkim na wstępny odczyt inflacji (o 11:00, prognoza to 3,9% w ujęciu rocznym) oraz indeks nastroju konsumentów (również o 11:00, oczekiwany jest odczyt na poziomie -20 pkt.).

Pozostałe dane ze strefy euro to: stopa bezrobocia (11:00, prognoza 7,3%), indeks nastroju biznesu (11:00, prognoza to -0,3 pkt.), oraz indeks nastrojów gospodarczych (11:00, prognoza to 89 pkt.). Między 14:30 a 16:00 publikowane będą dane z USA. O 14:30 raport o przychodach i wydatkach Amerykanów (dla tych dwóch wskaźników przewidziane są wskazania dynamiki na poziomie, odpowiednio, 0,0% i +0,2% w ujęciu miesięcznym) oraz o wartości indeksu cen PCE (w jego przypadku interesująca jest składowa PCE core, prognozuje się że wzrośnie ona o 0,3% m/m). O 15:45 opublikowana zostanie wartość indeksu Chicago PMI w sierpniu (przewidywania mówią o odczycie na poziomie 50 pkt.), zaś o 16:00 indeks nastroju Uniwersytetu Michigan (prognozowany na poziomie 62 pkt.).

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)