Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Joanna Pluta
|

Zdecydowane odreagowanie w notowaniach złotego

0
Podziel się

Kurs EUR/PLN po porannym wzroście do poziomu 4,5950, zniżkował o prawie 18 groszy w okolice 4,4180.

Zdecydowane odreagowanie w notowaniach złotego
bEiZxODF

*Kurs EUR/PLN po porannym wzroście do poziomu 4,5950, zniżkował o prawie 18 groszy w okolice 4,4180. Istotnym poziomem było wsparcie 4,5100 - po jego przekroczeniu ,,włączyły" się automatyczne zlecenia typu stop-loss dla długich pozycji na EUR/PLN, co pociągnęło kurs euro w dół. *

Równie silny spadek, z 3,5650 do 3,3800 odnotował kurs USD/PLN. Zniżkę wartości dolara względem złotego dodatkowo wspiera rosnący kurs EUR/USD. Dziś notowania tej pary walutowej dotarły w okolice 1,3100, nie pokonując jednak tego poziomu.
Za obecnym umocnieniem złotego stoi kilka czynników.

Wcześniejsza silna dynamika osłabienia polskiej waluty doprowadziła w krótkim czasie do rekordowo słabych poziomów w notowaniach PLN, co pociągnęło za sobą realizację zysków i zamykanie długich pozycji w głównych walutach. Ponadto w obecnej chwili na rynku panują umiarkowane nastroje ze skłonnością do ich poprawy.

bEiZxODH

Rynek najprawdopodobniej zdyskontował już najczarniejsze scenariusze dla rynków finansowych i globalnej gospodarki i kolejne pesymistyczne doniesienia nie robią już na inwestorach wrażenia. Z drugiej strony część danych, jakie w ostatnim czasie napływają na rynek, chociaż wciąż słaba, wykazuje nieznaczne tendencje do poprawy. O lepszych nastrojach na rynku świadczy również dzisiejsze umocnienie walut całego regionu europejskich emerging markets.

Dodatkowo sentyment wokół złotego poprawiło dziś zdementowanie pogłosek o rozmowach pomiędzy Polska a MFW o ewentualnej pomocy, jakiej miałby udzielić Fundusz naszej gospodarce. Polska wciąż postrzegana jest jako najsilniejszy kraj regionu Europy Środkowo - Wschodniej. W ostatnim czasie zostało to podkreślone w raporcie szwajcarskiego UBS - podkreśla się w nim zdrowe zasady polityki fiskalnej, jakimi od kilku lat kieruje się nasza gospodarka oraz mniejsze, niż przypadku naszych sąsiadów, uzależnienie wzrostu gospodarczego od eksportu.

Jedynym krajem z regionu, który ma szansę osiągnąć wyższą od Polski dynamikę wzrostu PKB w 2009 roku jest Słowacja - dla gospodarki tej silnym wsparciem jest jednak członkostwo w strefie euro od początku bieżącego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

bEiZxOEi
dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)