Notowania

komentarze walutowe
05.06.2014 07:52

Złoty na rocznych maksimach przed posiedzeniem EBC

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło umocnienie się do złotego do rocznych maksimów wobec euro.

Podziel się
Dodaj komentarz

Poranny handel na rynku złotego przynosi próbę lekkiego odreagowania po wczorajszym wyraźnym umocnieniu w trakcie sesji amerykańskiej. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,1283 PLN za euro, 3,0345 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3845 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,65% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło umocnienie się do złotego do rocznych maksimów wobec euro. Bezpośrednim powodem dla takiego ruchu było najprawdopodobniej założenie o dzisiejszym luzowaniu ze strony EBC. Obniżka stóp procentowych o ok. 10-15pb. połączona z uruchomieniem programu wspierania płynności w Strefie Euro spowodowałaby układ fundamentalny korzystny dla walut CEE, w tym PLN.

Należy jednak pamiętać, iż w przypadku _ słabszego _ impulsu ze strony EBC może dojść do dynamicznego odreagowania i korekty - wzrostowej na eurodolarze i spadkowej na walutach CEE. Zgodnie z założeniami dzisiejsze posiedzenie EBC będzie najprawdopodobniej kluczowe dla rynkowych nastrojów w kolejnych tygodniach również w przypadku wyceny polskiej waluty. Dodatkowo warto wspomnieć o wczorajszych wypowiedziach decydentów dot. przyjęcia euro. Dość zgodnym głosem zarówno Prezydent, MF jak i NBP ogłosili, iż dyskusja o przyjęciu euro powinna rozpocząć się dopiero po wyborach.

W trakcie dzisiejszej sesji MF przeprowadzi aukcję długu o wartości 3-5 mld PLN (DS0725, WS0428, WZ0124), która powinna spotkać się z zainteresowaniem popytu po ostatnich zapowiedziach RPP i aktualnych nastrojach na rynku długu. Równocześnie wydarzeniem sesji będzie opisywane wyżej zakończenie posiedzenia EBC zaplanowane na godz. 13:45 wraz z późniejszą konferencją o godz. 14:30.

Z rynkowego punktu widzenia poranne wymiany mogą przynieść lekkie odreagowanie wczorajszego umocnienia złotego. Równocześnie wczorajsza świeca spadkowa na parach X/PLN jest wyraźnym sygnałem o chęci rozegrania mocniejszego złotego pod dzisiejsze posiedzenie EBC. Jeżeli rynkowe założenia o luzowaniu ze strony EBC zostaną spełnione to możliwa jest próba wyjścia niżej i w konsekwencji ruchu w kierunku 4,08 PLN za euro. W przypadku jedynie decyzji o obniżce stóp o 10pb. ruch ten wydaje się już być w cenach i możliwe będzie odreagowanie.

Porównaj na wykresach notowania walut Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz