Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty nadal mocny

0
Podziel się:

Wczorajsze zawirowania na głównej parze walutowej w dużej mierze spowodowane były nie tylko nieudaną próbą przebicia poziomu 1,45, ale i spekulacjami na temat możliwej rekonstrukcji zadłużenia przez Grecję.

Złoty nadal mocny

Pogorszyło to nastroje inwestorów, gdyż według wyliczeń agencji S&P taki ruch wymagałby cięcia zadłużenia na poziomie 50-70 proc., co mogło by niekorzystnie wpłynąć na wspólną walutę. Lepszy sentyment powrócił dopiero po gorszym odczycie danych z amerykańskiego rynku pracy. Na poprawę nastrojów wpłynęła także informacja o utrzymaniu przez agencje Fitch ratingu Irlandii na poziomie BBB+, choć perspektywa nadal pozostała negatywna.

To wszystko pozwoliło eurodolarowi na powrót w okolicę 1,45. Jednak pobyt tam nie trwał zbyt długo. Kiedy na rynek napłynęła informacja o obniżeniu o dwa poziomy długoterminowej oceny Irlandii przez agencje Moody’ś kurs głównej pary obniżył się do wartości 1,4465, wokół której oscyluje dziś rano. Dziś uwagę inwestorów z pewnością przyciągną publikację poziomów inflacji ze Strefy Euro jak i Stanów Zjednoczonych. Szczególnie duże zainteresowanie będzie wzbudzał ten drugi odczyt, gdyż jego wartość może mieć wpływ na postawę FED w sprawie polityki monetarnej USA.

Złoty nadal mocny

Mimo wczorajszej gołębiej wypowiedzi prezesa NBP Marka Belki złoty utrzymał się na niskich poziomach. Inwestorzy zatem nadal oczekują podwyżki stóp procentowych, choć pewnie w mniejszym wymiarze niż 50 punktów bazowych. Równie pomocne w umocnieniu polskiej waluty, szczególnie wobec dolara była poprawa nastrojów na rynków głównej pary walutowej. To pozwoliło parom złotowym na zejście wczoraj po południu poniżej istotnych poziomów wsparcia, lecz dziś rano powróciły one w te okolice. Na początku sesji europejskiej dolara wyceniano na 2,7280, zaś wspólną walutę na 3,9485.

Dziś inflacja ze Strefy Euro i USA

Ostatni dzień tygodnia przyniesie nam sporą liczbę publikacji makroekonomicznych. Pierwszą poznamy o godzinie 11:00 i będzie ona dotyczyć inflacji konsumenckiej w Strefie Euro. Analitycy spodziewają się, że jej wartość pozostanie na poziomie 2,6 proc. w skali roku. Następnie o godzinie 14:30 opublikowana zostanie inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych, dla której szacowany odczyt ma wynieść 2,6 proc., czyli o 0,5 proc. więcej niż w poprzednim okresie.

O tej samej godzinie zostanie opublikowany indeks New York Empire State, który ma wynieść 16,9 pkt, czyli o 0,6 pkt mniej niż w poprzednim okresie. Kolejną publikację poznamy o godzinie 15:00 i będzie ona dotyczyć napływu kapitałów długoterminowych do USA. Według ekspertów wskaźnik ten ma pokazać wzrost o 7,5 mld USD do poziomu 59 mld USD. 15 minut po tej publikacji zostanie ogłoszona dynamika produkcji przemysłowej, która w marcu ma wynieść 0,5 proc., czyli o 0,5 proc. w skali miesiąca więcej niż w poprzednim okresie.

Ostatnią publikacje poznamy o godzinie 15:55 i będzie ona dotyczyć wstępnych szacunków indeksu Uniwersytetu Michigan. Rynki przewidują wzrost tego wskaźnika o 1 pkt do wartości 68,5 punktu.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)