Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
13.05.2010 16:12

Złoty nieznacznie traci w atmosferze wyczekiwania

Czwartek przynosi uspokojenie nastrojów na rynku złotego. Zmienność notowań na parze EURPLN nie była tak niska od ponad dwóch tygodni.

Podziel się
Dodaj komentarz

Czwartek przynosi uspokojenie nastrojów na rynku złotego. Zmienność notowań na parze EURPLN nie była tak niska od ponad dwóch tygodni. Pomimo pierwszych obiecujących sygnałów z Hiszpanii i Portugalii złoty minimalnie traci, a powodem jest słabość notowań pary EURUSD i niewielkie spadki an rynkach akcji.

Portugalia zapowiedziała wprowadzenie dodatkowych oszczędności na kwotę 2 mld EUR, idąc tym samym śladem Hiszpanii, która o cięciach budżetowych informowała wczoraj. Z jednej strony kwota (około 1,25 proc. PKB) nie jest oszałamiająca w porównaniu z deficytem sektora (9,4 proc. PKB w 2009 roku), jednak plusem jest zgoda na taki ruch ze strony opozycji, co nie jest bez znaczenia w kontekście mniejszościowego rządu. W połączeniu z przyspieszającym ożywieniem w strefie euro może to być krokiem w kierunku uspokojenia rynków. Szczegóły tych planów powinniśmy poznać 18 maja, kiedy Hiszpania i Portugalia mają nadesłać swoje programy Komisji Europejskiej.

Pomimo tych sygnałów notowania pary EURUSD nadal zniżkują, co wraz z tracącymi (choć nieznacznie) rynkami akcji przełożyło się na osłabienie złotego. Notowania pary EURPLN wzrosły z poziomu 3,94 w okolice 3,96, zaś USDPLN z 3,11 powyżej poziomu 3,15. Pod koniec dnia frank szwajcarski kosztuje prawie 2,83 złotych.

W piątek opublikowane będą najważniejsze w tym tygodniu dane, zarówno w USA (sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa za kwiecień), jak i w Polsce (inflacja za kwiecień, oczekujemy spadku rocznego CPI do 2,2 procent). Jednak to nie dane makro odgrywają teraz kluczową rolę na rynku. Rynek czeka na kolejną odsłonę europejskiego kryzysu zadłużenia.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz