Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
27.07.2009 09:41

Złoty rośnie w siłę

Złoty rozpoczął pierwszą w tym tygodniu sesję od zdecydowanego umocnienia w stosunku do głównych walut.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kurs EUR/PLN zszedł poniżej wsparcia na poziomie 4,1800 i przed godz. 9.00 zniżkował w okolice 4,1630. Notowania USD/PLN natomiast spadły w ciągu godziny z poziomu 2,9500 (na którym znajdowały się ok. godz. 8.00) do 2,9150.

Pokonanie wsparcia 4,1800, otwiera złotemu drogę do dalszego umocnienia, o ile nie nastąpi gwałtowna zmiana nastrojów na globalnym rynku finansowym, na co jednak w najbliższym czasie nie zanosi się. W bieżącym tygodniu poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych. Ostatnia seria danych makroekonomicznych, jaka napłynęła z krajowej gospodarki, sugeruje, iż najprawdopodobniej Rada nie zmieni głównej stopy procentowej. Jakkolwiek zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spada, maleje tempo wzrostu płac, a inflacja systematycznie zniżkuje, jednak dane o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz bezrobociu zaskoczyły pozytywnie rynek i wskazują, iż sytuacja w krajowej gospodarce nie wymaga zdecydowanych i radykalnych działań stymulujących ze strony władz monetarnych.

Ponadto, zdaniem niektórych członków RPP, w tym prof. M. Nogi, realna stopa procentowa (po uwzględnieniu inflacji) kształtuje się na poziomie 0%, co również przemawiałoby za zakończeniem cyklu obniżek kosztu pieniądza. Według oficjalnego stanowiska przewodniczącego Rady i prezesa NBP S. Skrzypka, RPP wciąż jednak znajduje się w fazie łagodzenia polityki pieniężnej. Dziś decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych podejmie Bank Węgier - w przeciwieństwie do oczekiwań odnośnie decyzji RPP, w przypadku Węgier prognozuje się obniżkę kosztu pieniądza o 50 pb do poziomu 9%. Wcześniej Bank powstrzymywał się z cięciem stóp procentowych, nie chcąc nasilać presji deprecjacyjnej w notowaniach forinta. W obecnych warunkach rynkowych jednak, reakcja inwestorów na obniżkę stóp procentowych powinna być zdecydowanie słabsza niż w poprzednich miesiącach, co też planują wykorzystać węgierskie władze monetarne.

Podczas dzisiejszej sesji azjatyckiej kurs EUR/USD zwyżkował w ślad za tamtejszymi giełdami i zdołał dotrzeć w okolice 1,4250. Dobre nastroje na parkietach poprawił dodatkowo odczyt indeksu zaufania konsumentów z Korei Południowej. Wskaźnik ten osiągnął najwyższy poziom od 7 lat.
Wspomniany wzrost kursu EUR/USD mieści się w dotychczasowym paśmie wahań. Jeśli jednak dzisiaj na giełdach europejskich i amerykańskich będziemy obserwować dalszą zwyżkę, powstanie szansa na wybicie się górą notowań wartości euro względem dolara. Przy realizacji takiego scenariusza, pierwszym celem dla eurodolara stanie się poziom 1,4340. Dzisiaj o godz. 9.25 za euro płacono 1,4253 USD.
Pozytywnie na nastroje inwestycyjne na dzisiejszej sesji europejskiej może wpływać wyższy od prognoz odczyt indeksu zaufania konsumentów GfK z Niemiec. Wzrósł on do 3,5 pkt. - najwyższego poziomu od ponad roku. Z istotnych danych poznamy dzisiaj jeszcze o godz. 16.00 sprzedaż domów na rynku pierwotnym w USA.

Dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe spotkanie przedstawicieli USA i Chin. Będą na nim poruszane m.in. tematy gospodarcze. Niewykluczone, że Chiny zażądają zapewnień ze strony Stanów Zjednoczonych, iż kraj ten będzie dbał o stabilność notowań dolara, nie podejmując działań, które mogłyby spowodować jego większe osłabienie. Deprecjacja dolara byłaby dla Chin wyjątkowo szkodliwa, gdyż państwo to jest największym na świecie posiadaczem amerykańskich obligacji.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
TMS Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz