Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Mieszane nastroje na początku roku

6
Podziel się

Pomimo optymistycznego odczytu grudniowego indeksu PMI kurs euro jest blisko poziomu 4,55 zł. Duża w tym zasługa NBP, który ciągle trzyma rękę na rynkowym pulsie.

Kursy walut. Mieszane nastroje na początku roku
Kursy walut. Co z euro i dolarem? (money.pl, Rafał Parczewski)
bDzHPkgl

Na krajowym rynku walutowym, pierwszy dzień handlu w nowym roku przyniósł lekkie osłabienie złotego, choć globalnie dominowały nie najgorsze nastroje. Inwestorzy oczekują na normalizację życia gospodarczego wraz z tym, jak wzrastać będzie ilość zaszczepionych osób.

Podczas sesji europejskiej kurs euro głównie oscylował w okolicach 4,54-4,55 po południu uderzając w 4,56. Nadzieje dotyczące ożywienia i nasilenie pandemii w USA po okresie świąt faworyzowały zaś notowania wspólnej waluty wobec dolara.

bDzHPkgn

W poniedziałek dolar pozostawał w okolicach najniższego poziomu od połowy 2018 roku (chwilowo przełamując 1,23), ograniczając przecenę złotego.

Zobacz także: Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu? Zapytaliśmy ekspertów

Poranna próba umocnienia złotego (chwilowy spadek EUR/PLN do 4,52) najprawdopodobniej związana była z publikacją silniejszych od oczekiwanych odczytów grudniowego PMI polskiego przemysłu. Rynek nadal pozostaje bowiem pod presją zeszłorocznych interwencji NBP.

bDzHPkgt

Wciąż też docierają do niego gołębie komentarze członków RPP, sugerujące możliwe dalsze redukcje kosztu pieniądza w Polsce. W ocenie Eryka Łona (który jeszcze w wywiadzie z 28 grudnia opowiadał się za stabilizacją stóp w 2021 roku) obniżka stóp procentowych jest możliwym scenariuszem i w razie konieczności NBP nie powinien się wahać przed taką decyzją. 

Łon potwierdził jednocześnie, że NBP prowadzi interwencje walutowe i wskazał, że rynek powinien się "mentalnie przygotować na kolejne tego typu działania" banku centralnego.

Grudniowy odczyt PMI zasygnalizował wzrost aktywności w polskim sektorze wytwórczym (z 50,8 do 51,7), a analiza jego struktury pokazała, że na początku 2021 roku polski przemysł stoi przed szansą na dynamiczne ożywienie (subindeks nowych zamówień wzrósł po raz pierwszy od września, do czego przyczynił się w szczególności popyt zagraniczny).

bDzHPkgu

Mocny odczyt przemysłowego PMI pokazała też strefa euro, choć nieco niższy niż oczekiwano. Aktywność sektora przemysłowego była w grudniu najwyższa od połowy 2018 r. (wzrost wskaźnika PMI do poziomu 55,2 pkt wobec listopadowego 53,8 pkt. i 55,5 pkt. wskazywanych przez wstępne oszacowania).

Dane wspierały notowania euro na rynku głównej pary walutowej, jednak wzrost kursu EUR/USD powyżej 1,23 ograniczały zaplanowane na kolejne dni tygodnia wydarzenia, w tym wtorkowa druga tura wyborów do Senatu w Georgii.

Choć wynik może być znany dopiero pod koniec tygodnia po zliczeniu wstępnych kart do głosowania wysłanych pocztą, ale jeśli Demokraci nie zdobędą 2 miejsc, to nie przejmą kontroli nad wyższą izbą Kongresu, co może ograniczać przestrzeń do bardziej ekspansywnej polityki fiskalnej w USA).

bDzHPkgv

Autor: Joanna Bachert, PKO BP

bDzHPkgO
pieniądze
wiadomości
forex
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Xd
2 tyg. temu
Grabieżcy !!!!!!
Marcin
2 tyg. temu
Jeśli nie pozbedziemy się tej przestępczej szajki, która od pięciu lat obraca w ruinę nasz kraj i puszcza z dymem nasze oszczędności, to skończymy jak za komuny.
Jano
2 tyg. temu
O,01 % w skali roku, nie pomyliłem się jedna setna procenta oprocentowania w skali roku. To propozycja Banku Pocztowego oprocentowania lokat. Oczywiście wyśmiałem tą propozycję. Jest wiele innych i bezpiecznych form inwestowania
bDzHPkgP
widz
2 tyg. temu
Polska bankrutuje ,To widać już od pół roku!
Nick1
2 tyg. temu
Problem systemowego rozwiązania oszustwa na tzw. kredytach pseudo walutowych nadal nie rozwiązany, jak to miało miejsce w cywilizowanych krajach - na kartonowe państwo pisuaru nie ma co liczyć