Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Mocniejszy dolar ciąży złotemu

15
Podziel się:

Dolar umocnił się po lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy, co ciąży złotemu. Osłabienie walut krajów z naszego regionu, gdzie banki centralne podnoszą stopy procentowe było mniejsze niż złotego.

Kursy walut. Mocniejszy dolar ciąży złotemu
Kursy walut. Mocniejszy dolar ciąży złotemu. (Adobe Stock)

Podczas piątkowej sesji dolar odrobił straty z końca lipca - eurodolar zakończył handel poniżej 1,18. Mocniejszy dolar ciążył złotemu - kurs złotego zakończył sesję blisko 4,57, za euro oraz powyżej 3,88 za dolara.

Dzięki znacznej niespodziance inflacyjnej in-plus, złoty umacniał się w zeszłym tygodniu gdyż oczekiwania na zacieśnienie polityki pieniężnej ponownie wzrosły na lokalnym rynku. Poziom 5 proc. rok do roku CPI za lipiec odbudował oczekiwania inwestorów na szybszy od zakładanego przez NBP wzrost stóp procentowych.

Dodatkowo ostatnie bardziej jastrzębie wypowiedzi członków RPP zasygnalizowały, że istnieje możliwość rozpoczęcia rozmów o normalizacji polityki pieniężnej. Sprzyjało to zainteresowaniu polską walutą na początku ubiegłego tygodnia.

Jednak zyski z tytułu czynników lokalnych zostały odwrócone w piątek po odczycie z amerykańskiego rynku pracy. Osłabienie walut, których banki z regionu Europy Środkowo-Wschodniej podnoszą stopy procentowe było mniejsze niż złotego, co było widoczne na przykładzie czeskiej korony.

Zobacz także: Wakacyjne korki na autostradach. Bramki do likwidacji, powstaje nowy system

Kurs dolara

Chociaż ostatnie lipcowe posiedzenie FOMC schłodziło oczekiwania na zaostrzenie warunków monetarnych szybciej niż oczekiwano, w poprzednim tygodniu liczne jastrzębie komentarze członków Fed w USA zmieniły nastroje na rynku.

Ch. Waller, R. Clarida i M. Daly pozwolili rynkom domniemać, że termin taperingu zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku, w związku z czym dolar nie kontynuował deprecjacji zapoczątkowanej w ostatnim tygodniu lipca.

R. Clarida przyznał, że podwyżka stóp procentowych wydaje się możliwa na początku 2023 roku. Co więcej, najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy za lipiec zaskoczyły, przebijając oczekiwania konsensusu.

Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła 943 tys., z kolei stopa bezrobocia spadła do poziomu 5,4 proc. (z 5,9 proc. w czerwcu), co przełożyło się na umocnienie dolara wobec głównych walut.

Wzrastają oczekiwania rynku na ogłoszenie taperingu jeszcze w tym roku przez decydentów Fed, co mogłoby się ziścić na najbliższych spotkaniach Rezerwy Federalnej (we wrześniu), a grunt pod to mógłby zostać przygotowano podczas sierpniowego sympozjum w Jackson Hole.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Ha, ha.
3 lata temu
Obrabiają was w białych rękawiczkach. A wy się cieszycie, że zarabiacie coraz więcej.
Analityk
3 lata temu
Polski zloty (PLN) jest de facto jedna z najslabszych i najszybciej dewaluujacych sie walut w Europie. Nie ma on zadnego obecnie ani znaczenia, ani realnej wartosci.
inwestor
3 lata temu
Funt angielski , totalnie przewartościowany czekajcie , powinien , mocno stracić na wartości , po 3.90 - 4 .00 będzie można niewielkie ilości kupować .
xxxx
3 lata temu
Czytając komentarze na temat inflacji powiem tak , emeryt nie dość że ma bardzo niskie uposażenie to jeszcze dzięki hiperinflacji z przysłowiowego portfela co miesiąc znika 200 zł , ponadto twierdzenie że płace rosną to w przypadku emerytów uposażenie jest co najmniej niższe o wspomniane 200 zł , tak dramatycznej sytuacji nie było od dawna , zaznaczam iż nie należę do PO , ani do żadnej partii politycznej.
ZXC
3 lata temu
Bardzo dobrze.Słaby złoty to dobra informacja dla naszych eksporterów.Chiny sami osłabiają swoją walutę.