Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kursy walut. Od początku kwietnia złoty wykazuje oznaki stabilizacji

12
Podziel się

Od początku kwietnia kurs złotego wykazuje oznaki stabilizacji. Poziom w okolicach 4,55 zł za euro może być nowym stanem trwałej równowagi.

Kurs złotego utrzymuje się w okolicach 4,55 zł za euro.
Kurs złotego utrzymuje się w okolicach 4,55 zł za euro. (Pixabay.com, Pixabay)
bEpTYWsB

W piątek po godz. 14.00 kurs złotego utrzymuje się blisko poziomu 4,55 zł za euro, 4,16 zł za dolara oraz 4,31 zł za franka szwajcarskiego.

Jeszcze w styczniu i w lutym kurs złotego lokował się na stabilnym poziomie nieco poniżej 4,30 zł za euro i lekko osłabiał się wobec dolara amerykańskiego, okresowo nieznacznie przekraczając poziom 3,90 zł. Ten stan utrzymywał się w pierwszej dekadzie marca.

bEpTYWsD

Później jednak szybki rozwój epidemii koronawirusa w Europie Zachodniej wywołał silny odpływ kapitału z rynków wschodzących, w tym z krajów Europie Środkowej.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Inwestorzy chcieli uciec od ryzyka i w rezultacie kurs złotego sięgnął w ciągu niespełna dwóch tygodni poziomu 4,60 zł za euro oraz poziom 4,25 zł za dolara.

bEpTYWsJ

- Od początku kwietnia kurs złotego wykazuje oznaki stabilizacji. Może to być nowy stan trwałej równowagi, o ile nie zakłócą go nieoczekiwane pogorszenie sytuacji epidemiologicznej lub napięcia polityczne - oceniają eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Kurs eurodolara kształtował się natomiast pod silnym wpływem rozwoju epidemii po obu stronach Atlantyku oraz podejmowanych działań antykryzysowych. Zarówno amerykański, jak i Europejski Bank Centralny zdecydowały się na energiczne luzowanie polityki pieniężnej. Decyzje te zostały wsparte przez antykryzysowe pakiety fiskalne przyjęte w USA i wielu krajach strefy euro.

bEpTYWsK

W czwartek dolar osłabił się po kolejnych słabych danych za amerykańskiego rynku pracy. W USA w ciągu trzech tygodni przybyło 16 mln bezrobotnych. Liczby te prawdopodobnie będą rosły.

Amerykańskiej walucie nie pomogła też zapowiedź prezesa amerykańskiego Banku Centralnego, że będzie będzie wykorzystywać wszystkie dostępne narzędzia tak długo, aż gospodarka USA wróci na ścieżkę wzrostu po epidemii koronawirusa. W rezultacie w czwartek kurs eurodolara wzrósł ponad poziom 1,09.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEpTYWsL

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpTYWte
wiadomości
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
zax
rok temu
stabilizuje się przez trzy rugodnie potem skokowo sie osłabi i znów będzie stabilizował.
obywatel.
rok temu
Kto pisze takie głupoty. Dolar przy zakupie kosztował 4 złocisze , obecnie obecnie 4,25 i to jest stabilizacja? Ekonomiści po podstawówce .
Jerry
rok temu
Co robi ? Stabilizuje się to jakiś żart ! Z 4,20 do 4,60 ! Rząd nic nie robi żeby bronić naszej waluty bo nie ma kasy przeżarli wszystko !!! Taki rząd to jak naszybciej do dymisji zupełnie nie odpowiedzialni ludzi!
bEpTYWtf
23
rok temu
To kiedy u nas będzie euro? Za bardzo mi tu coś śmierdzi tymi złodziejskimi kursami
benai
rok temu
umacnia się? Ale z jakiej przyczyny, bo nie rozumiem