Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kolejna lawina wniosków o zasiłek w USA. Już ponad 16 mln Amerykanów nie ma pracy

9
Podziel się:

6,6 miliona Amerykanów złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA - podał w czwartek tamtejszy departament pracy. Ekonomiści spodziewali się że zrobi to 1,3 mln osób mniej. To kolejna lawina takich wniosków. W ciągu ostatnich trzech tygodni w USA przybyło ponad 16 mln bezrobotnych.

Amerykanie masowo tracą pracę. W USA jest już 16 mln bezrobotnych.
Amerykanie masowo tracą pracę. W USA jest już 16 mln bezrobotnych. (PAP, AA/ABACA)

To najwyższy wzrost bezrobocia w historii Stanów Zjednoczonych. Przed tygodniem liczna nowych wniosków wyniosła również ponad 6,6 miliona. Tydzień temu szok był tym większy, że ekonomiści spodziewali się wtedy wzrostu o „zaledwie” 3,5 miliona.

Stany Zjednoczone stały się kolejnym epicentrum epidemii koronawirusa. W ciągu ostatnich trzech tygodni w kraju przybyło ponad 16 mln bezrobotnych.

50 proc. amerykańskiego społeczeństwa nie dysponuje oszczędnościami pozwalającymi przetrwać okres spadku dochodów. W samym Nowym Jorku zamknięcie szkół oznacza pozostawienie 114.000 bezdomnych uczniów bez finansowanych przez państwo posiłków i opieki zdrowotnej – zauważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Dodają, że 90 proc. najlepiej zarabiających Amerykanów przysługuje płatny urlop zdrowotny. Wśród najmniej zarabiających świadczenie to może otrzymać tylko 47 pro. Pozostali w przypadku zarażenia koronawirusem narażeni są na wysokie koszty nieobecności w pracy.

Podobnie jak w innych krajach, to w tej właśnie grupie istnieje większe ryzyko zachorowań. Podczas gdy wielu przedstawicieli klasy średniej może pozwolić sobie na pracę zdalną, nisko opłacani pracownicy sklepów, fabryk i poczty nie mają takiej możliwości.

W USA z powodu koronawirusa może umrzeć od 100 do blisko 250 tys. osób. A to oznacza, że chorych w całym kraju może być 12,5 milionów osób (mowa wyłącznie o potwierdzonych przypadkach). Według stanu na 8 kwietnia, w USA jest 398,8. infekcji. Zmarło 12.9 tys. osób.

Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych to publikowany przez amerykański Departament Pracy raport zawierający informacje dotyczące liczby osób, które złożyły wniosek o zasiłek dla bezrobotnych po raz pierwszy.

Dane publikowane są w okresach tygodniowych, w każdy czwartek. Przedstawiana wartość obliczana jest na podstawie danych z poprzedniego tygodnia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Pjoter
3 lata temu
przynajmniej USA troszczy sie o swoich obywateli i pomagaja dajac zasilek. W Polsce co tam dostaliscie?? Nic, mandaciki po 500zl za wyjscie z domu.
macek
3 lata temu
U nas też jest źle ale dane są niepełne bo urzędy pracy pozamykane - rejestracja tylko online (przynajmniej u mnie ) i tylko z profilem zaufanym ,tyko że by go wyrobić również trzeba odwiedzić urząd - taki to dziwny kraj ta polandia
aus
3 lata temu
I stalo sie to za prezydentury Trumpa! Najgenialszego prezydenta w historii USA.
Janek
3 lata temu
Na dzień dzisiejszy uwzględniając wszystkie straty spowodowane wirusem bezrobocie w USA sięga ~4.5%. Tak, 4.5% więc nie siejcie paniki. W najbliższym czasie czyli za 3 miesiące może dojść do sytuacji gdzie w najgorszym scenariuszu TYMCZASOWO pracy nie będzie miało 15% zdolnych do zatrudnienia Amerykanów. Ameryka jednak poradzi sobie i z tym. Pamiętajcie, zanim gruby z głodu schudnie to cienki z głodu zdechnie.
koronkowa rob...
3 lata temu
Tylu to Polaków było bezrobotnych po reformach Balcerowicza i Unii demokratycznej