Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kursy walut. RPP utrzymała "gołębi" ton

0
Podziel się:

Lepsze dane z Chin na krótko poprawiły nastroje na rynkach walutowych. Niejednoznaczne dane z Europy i USA ostudziły apetyty na ryzyko. Kurs euro utrzymuje się w okolicach 4,45 zł.

Kursy walut. RPP utrzymała "gołębi" ton
Kursy walut. Co z polską walutą? (money.pl, Rafał Parczewski)

Wtorek nie przyniósł większych zmian na rynku walutowym. Kurs euro wobec dolara pozostał w strefie 1,18 - 1,19, a kurs złotego wobec euro pozostał blisko poziomu 4,45.

Czynnikiem, który podczas porannej sesji europejskiej zwiększył nieco zmienność na rynku były sierpniowe dane z Chin o produkcji przemysłowej (5,6 proc. w sakli rok do roku wobec oczekiwań na poziomie 5,1 proc. oraz 4,8 proc. poprzednio) i sprzedaży detalicznej (0,5 proc. wobec oczekiwanego 0 oraz -1,1 proc. poprzednio).

Wobec widocznego w ostatnim czasie spowalniania tempa ożywienia gospodarczego w USA oraz w Europie po zniesieniu lockdownów, lepsze od oczekiwań i mocniejsze niż poprzednie dane z Państwa Środka poprawiły nieco nastroje na rynkach, dzięki czemu wzrósł EUR/USD i spadł EUR/PLN.

Zobacz także: Koronawirus mocno nas zadłużył. Kwoty są monstrualne

Pozytywny efekt tych danych nie trwał jednak długo. Wobec regularnie utrzymującego się napięcia w relacjach amerykańsko-chińskich, rynek jakby zwątpił, czy ożywienie w Chinach ma szansę się utrzymać i przełożyć na poprawę koniunktury w innych miejscach na świecie.

Niemiecki indeks nastrojów ZEW na wrzesień pomimo lepszego odczytu niż poprzednio (77,4 vs. 71,5) nie zrobił już większego wrażenia na rynkach walutowych. Utrzymująca się silna dywergencja między komponentem oceny sytuacji bieżącej i przyszłej (która ciągnie cały indeks w górę) nie dała solidnych podstaw do dalszego pobudzenia apetytów na ryzyko.

Z kolei dane z USA pomimo wyraźnie lepszego odczytu z obszaru Nowego Jorku (PMI sektora wytwórczego wzrósł z 3 do 17 wobec oczekiwań jedynie na poziomie 6) pokazały, że tempo ożywienia amerykańskiego sektora wytwórczego dla całego kraju zaczyna słabnąć (1 proc. w skali miesiąc do miesiąca vs. 3,9 proc. poprzednio w lipcu).

Wobec mieszanych nastrojów na rynkach globalnych, komunikat RPP po decyzji o pozostawieniu stóp bez zmian oraz powtórzeniu głównych założeń aktualnej polityki monetarnej w tym podkreśleniu braku dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią nie wpłynął na notowania złotego.

Decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian, a także komunikat wskazują, że utrzymane powinny zostać w najbliższych miesiącach łagodne warunki pieniężne. RPP uważa, że podjęte do tej pory działania (obniżki stóp i skup obligacji) ograniczają ryzyka obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie.

Na głównych rynkach dłużnych ubiegły dzień nie przyniósł większych zmian. Wspomniane lepsze dane ZEW nie miały istotnego wpływu na notowania w strefie euro, gdzie perspektywy wobec wzrostu gospodarczego skupiają się na odreagowaniu po kryzysie wywołanym pandemią, a także w związku z trudnościami w negocjacjach brexitowych.

Pomimo optymistycznych słów, które padły podczas ostatniego posiedzenia EBC, nie ma konsensusu, iż Bank nie będzie musiał wzmocnić swoich działań. F. Panetta, z EBC stwierdził, że należy monitorować stan gospodarek strefy euro oraz kurs wymiany euro, gdyż rezultat działań stymulacyjnych nie jest jeszcze w pełni satysfakcjonujący.

autor: Jarosław Kosaty, Arkadiusz Trzciołek / PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
wiadomości
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)