Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Można dostać ponad 300 zł z ZUS-u niezależnie od wieku. Emeryci dostaną bez wniosku

9
Podziel się:

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje wszystkim osobom, które spełniają jeden z dwóch warunków. Osoby po 75. roku życia mogą otrzymać go szczególnie łatwo, ponieważ nie muszą w tym celu składać żadnego wniosku. Obecnie jego wysokość to nieco ponad 300 zł.

Można dostać ponad 300 zł z ZUS-u niezależnie od wieku. Emeryci dostaną bez wniosku
Dodatek pielęgnacyjny to 324,39 zł od ZUS-u. Emeryci powyżej 75. roku życia dostaną go bez wniosku (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Longfin Media)

Dodatek pielęgnacyjny, którego zasady przyznawania przypomina serwis biznes.interia.pl, ma wspomóc osoby w trudnej sytuacji zdrowotnej. Grupą, która najczęściej korzysta z tego rozwiązania, są seniorzy po 75. roku życia, gdyż one z "automatu" otrzymują to świadczenie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatek pielęgnacyjny – komu przysługuje?

To właśnie ZUS wypłaca dodatek pielęgnacyjny osobom, które są niedolne do samodzielnego życia lub też mają ograniczoną zdolność. To właśnie jest jeden z dwóch warunków, które gwarantują wypłatę pieniędzy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Biznes mówi: Złoty interes

W tym wypadku jednak osoby, którym przysługuje świadczenie, muszą złożyć odpowiedni wniosek do ZUS-u. Wyjątkiem są tutaj seniorzy, którzy osiągnęli granicę 75 lat. W ich przypadku Zakład automatycznie przyznaje dodatek.

W przypadku, gdy jest się poniżej określonego wieku, trzeba złożyć zaświadczenie OL-9 o stanie zdrowia, które wskazuje na niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Jednak poza spełnieniem wymogów należy też mieć prawo do świadczeń emerytalno-rentowych.

Jest jednak jeden haczyk. ZUS nie wypłaci świadczenia nawet w przypadku spełnienia warunków, jeżeli osoba do niego uprawniona przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym więcej niż przez dwa tygodnie w miesiącu.

Dodatek pielęgnacyjny – ile wynosi?

Dodatek pielęgnacyjny ZUS wypłaca co miesiąc wraz z rentą lub emeryturą. Podlega on także waloryzacji. Dlatego właśnie od 1 marca jego wysokość to 324,39 zł.

Obecna wysokość świadczenia będzie obowiązywać do 28 lutego 2025 r. Następnie zmieni się wraz z przyszłoroczną, marcową waloryzacją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
amp
20 godz. temu
Można pytać 1000 razy, jaka to kwota netto, ale nigdzie nie jest pokazywana. Niech myślą starsi, że dostaną 324,39 zł na rękę, a co !!! Jak można tak oszukiwać ???Jaki problem napisać kwotę brutto i netto ??????
75o
7 dni temu
Dodatek pielęgnacyjny po skończeniu 75 roku wynosi 330,07 zł .
Banko
2 miesiące temu
Dlaczego 324,39 a nie 330,07?
215,84 zł --....
2 miesiące temu
Zasiłek pielęgnacyjny 215,84 zł pytanie kiedy będzie waloryzacja tego zasiłku dla niepełnosprawnych? Ile można czekać, zasiłek ten niewaloryzowany jest od 2019 r.? Dlaczego ? Wszystko uległo podwyższeniu zasiłki, dodatki pielęgnacyjne, renty socjalne, renty alkoholowe, dodatki osłonowe, dodatek do emerytury za urodzenie 4 dzieci, itp. , a ten zasiłek pielęgnacyjny pozostaje bez zmian w kwocie 215,84 zł od 6 lat ? Dlaczego karzecie niepełnosprawnych ? Pytanie czy pobierający zasiłek pielęgnacyjny to inny sort ludzi, to gorsi ludzie i im się nic nie należy ? Pytanie ile wszystko podrożało leki, opatrunki, rehabilitacja, opłaty, itp. Dlaczego waloryzacje w ZUS są co toku, a tu nie było waloryzacji w MOPR od 6 lat?
Zus
2 miesiące temu
Odmawia swiadczen niezdolnym do pracy a jego orzecznictwo to bagno prawne.