Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Jesienią nowy dodatek dla rodziców. Nawet 1900 zł miesięcznie

21
Podziel się:

W październiku będzie można składać wnioski do programu "Aktywny rodzic". Tzw. babciowe to dodatek finansowy dla pracujących rodziców. Rodziny mogą otrzymać od 500 do 1,9 tys. zł miesięcznie. Wypłaty mogą wpłynąć na konta rodziców nawet dwa miesiące później.

Jesienią nowy dodatek dla rodziców. Nawet 1900 zł miesięcznie
W październiku rusza program "Aktywny rodzic". Zdj. ilustracyjne (Adobe Stock, Mariusz Stoszewski)

Rząd na początku kwietnia przyjął projekt "Aktywny rodzic", który zakłada wprowadzenie trzech świadczeń dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Tzw. babciowe jest jednym ze "100 konkretów na 100 dni rządu". Rodzice otrzymają od 500 zł do 1,5 tys. zł miesięcznie.

Natomiast w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, które wymagają stałej lub długotrwałej opieki, miesięczne świadczenie wyniesie 1,9 tys. zł. "Babciowe" to dodatkowe świadczenie, które można otrzymać obok 800 plus.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Folwarczny styl". Prof. Koźmiński szczerze o obecnych liderach - Andrzej Koźmiński w Biznes Klasie

Dla kogo "babciowe"?

Program "Aktywny rodzic" składa się z kilku form wsparcia. Projekt zakłada, że środki z budżetu państwa będą przeznaczone na opłacenie dziecku opieki: żłobka, babci lub niani.

Świadczenie "aktywni rodzice w pracy" kierowane jest do aktywnych zawodowo rodziców dziecka w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Maksymalnie przez 24 miesiące rodzice będą otrzymywać 1,5 tys. zł miesięcznie.

Świadczenie "aktywnie w żłobku" zastąpi obecnie funkcjonujące "żłobkowe" i będzie funkcjonować zamiast dofinansowania w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt dziecka w żłobku, w klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. "Aktywnie w żłobku" będzie wynosiło 1500 zł, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki.

Świadczenie "aktywnie w domu" zastąpi dotychczas funkcjonujący nieprzysługujący na pierwsze dziecko, rodzinny kapitał opiekuńczy. "Aktywnie w domu" również dotyczy maluchów od 12 do 35 miesiąca życia i będzie wypłacane w wysokości 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące (nie będzie możliwości pobierania świadczenia w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy, jak ma to miejsce w przypadku rodzinnego kapitału opiekuńczego). Ten program skierowany jest do rodzin, które wychowują malucha w domu.

ZUS przypomina, że gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną, kwotę świadczenia ustala się każdemu z rodziców w połowie wysokości, czyli 250 zł miesięcznie.

"Aktywny rodzic" - kiedy składać wnioski

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że program będzie realizowany przez ZUS od 1 października. A to oznacza, że w praktyce środki na konta rodziców trafią później. Według "Faktu" może być to przełom listopada/grudnia.

Projekt zakłada, że ustawa wejdzie w życie 1 października, biorąc pod uwagę, że ZUS będzie mieć dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku, rodzice mogą dostać wypłaty dopiero w listopadzie/grudniu - czytamy w "Fakcie".

ZUS nie rozpatrzy wniosków złożonych w formie papierowej. Aplikowanie będzie możliwe jedynie drogą elektroniczną. Programy "aktywni rodzice w pracy" oraz "aktywnie w domu" nie przysługują obywatelom Ukrainy ze statusem UKR, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi.

Natomiast Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny, mogą skorzystać ze świadczenia "aktywnie w żłobku". Jest jednak warunek - musieli przebywać legalnie w Polsce jako osoby ze statusem "UKR" nieprzerwanie przez co najmniej 365 dni. Warunek ten dotyczy również dziecka obywatela Ukrainy, które ma status "UKR".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Kałolicja 13 ...
3 dni temu
Przecież ten program zastąpi ten pisowski, plus pieniądze się dostanie ale jak dziecko będzie w żłobku i tylko do wysokości opłaty a jak na babcie to tylko jak się zawrze z nią umowę więc pinindzy do ręki nie bedzie. Więc jest jak zawsze rudy i jego media robią otoczkę i propagandę a zysk mizerny
Aktywny Rodzi...
4 dni temu
Ale o so choszi phrzenciesz ja jusz terasz ahtywnie chodzem sodziennie do Szabki po winko. Nom ale jak bendzir wiencyj pinionszkuf to tylko lepiej.
Polak
4 dni temu
Najpierw podwyszki emerytur do najniszej krajowej potem najniszom krajowom podnieść do 4 tys a potem budrzetuwka a na koniec premie dla osłow z wiejskiej i prezesów i dyrektorów i zarządów spółek państwowych złodziei
Oitn
4 dni temu
Zlikwidować wszystkie dodatki typu PLUS da to więcej korzyści dla rozwoju państwa szczególnie gospodarczego
Agnieszka
4 dni temu
Gdzie podwyższony zasiłek pogrzebowy, renta wdowia, akademiki za złotówkę, kwota wolna 60 tys.? Baju,baby będziemy w raju.
...
Następna strona