Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. Ministerstwo opublikowało zasady

6
Podziel się:

Od nowego roku rząd dofinansuje pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym i u dziennego opiekuna. Pieniądze trafią bezpośrednio do podmiotu prowadzącego instytucję opieki. Ministerstwo rodziny opublikowało szczegółowe zasady ubiegania się o wsparcie.

Dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. Ministerstwo opublikowało zasady
MRiPS informuje, że wniosek o ustalenie prawa do dofinansowania będzie można złożyć dopiero od 1 kwietnia 2022 r. (pixabay.com, pixabay.com)

Dofinansowanie do pobytu dziecka w instytucji opieki dla dzieci do lat 3 – żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna – wprowadza ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym. MRiPS przypomina, że wniosek o ustalenie prawa do dofinansowania będzie można złożyć dopiero od 1 kwietnia 2022 r.

Wsparcie otrzymają: dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie; dzieci pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym; dzieci w wieku przed ukończeniem 12. miesiąca życia i po ukończeniu 36. miesiąca życia.

Dopłata bez kosztów wyżywienia

Dofinansowanie przysługiwać będzie w wysokości 400 zł miesięcznie, nie więcej jednak niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka. Przez opłatę za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna rozumie się miesięczny koszt ponoszony przez rodzica za pobyt dziecka w tych instytucjach z uwzględnieniem przyznanych zniżek. Do opłaty nie wlicza się kosztów wyżywienia.

Zobacz także: Opiekuńczy kapitał rodzicielski. "Pieniądze będą do wykorzystania, gdy urodzi się drugie dziecko"

"Jeśli więc opłata rodzica wynosi np. 300 zł miesięcznie, to dofinansowanie również będzie wynosić 300 zł miesięcznie. Pieniądze będą przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego instytucję opieki. To rozwiązanie, które pozwoli rodzicom ograniczyć wydatki związane z pobytem dziecka w żłobku czy w klubie dziecięcym" – wyjaśnia, cytowana w komunikacie resortu, minister rodziny Marlena Maląg.

Ministerstwo zaznacza, że choć ta forma wsparcia będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r., to rodzice – zarówno ci ubiegający się o objęcie dziecka opieką w instytucji opieki, jak i ci, których dzieci już chodzą do żłobka czy klubu dziecięcego, już teraz powinni dopełnić kilku formalności.

Podmioty prowadzące instytucje opieki dla dzieci do lat 3 będą zobowiązane co miesiąc do przekazywania do systemu Rejestr Żłobków informacji o dzieciach uczęszczających do instytucji opieki oraz ich rodzicach. Dane te są potrzebne do przyznania dofinansowania przez ZUS. Nie będą one jednak publicznie ujawniane.

Aby otrzymać wsparcie już teraz należy przedstawić rozszerzone dane dzieci i rodziców w formie oświadczenia. Rodzic jest zobowiązany przedstawić m.in: imię, nazwisko, datę urodzenia oraz numer PESEL dziecka, a w przypadku, gdy nie nadano numeru PESEL – numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Ponadto, rodzic jest zobowiązany przedstawić: imiona, nazwiska, daty urodzenia oraz numery PESEL rodziców, a w przypadku, gdy nie nadano numeru PESEL – numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość. Dotychczas daty urodzenia podawano, gdy nie nadano numeru PESEL. Rodzic jest zobowiązany do podania także adresu poczty elektronicznej i numeru telefonu (dotychczas ich podanie było fakultatywne).

Dane trzeba przekazać do 14 stycznia

Również rodzice dzieci już uczęszczających do instytucji opieki są zobowiązani do przekazania podmiotowi prowadzącemu instytucję opieki następujących danych: numer i seria dokumentu potwierdzającego tożsamość dziecka – w przypadku, gdy dziecku nie nadano numeru PESEL; daty urodzenia rodziców; numery i serie dokumentów potwierdzających tożsamość rodziców – w przypadku, gdy rodzicom nie nadano numeru PESEL, adres poczty elektronicznej i numer telefonu rodziców – o ile dane te uległy zmianie albo nie zostały przekazane przez rodziców dzieci objętych opieką w żłobku, klubie dziecięcym lub objętych opieką dziennego opiekuna podmiotowi prowadzącemu instytucję.

Podmiot prowadzący instytucje opieki powinien zawiadomić rodziców o tym obowiązku do 31 grudnia 2021 r. Następnie rodzice powinni przekazać te dane do 14 stycznia 2022 r.

Informacja dotycząca dzieci uczęszczających do instytucji opieki będzie przekazywana przez podmioty prowadzące instytucje co miesiąc od kwietnia 2022 r. w terminie 5 dni roboczych liczonych od pierwszego dnia danego miesiąca, według stanu za poprzedni miesiąc. Podmioty prowadzące instytucje opieki – inne niż gminy – będą zobowiązane do przekazywania informacji poprzez portal PIU Emp@tia, na którym udostępniony zostanie formularz, natomiast gminy będą uzupełniać dane w systemie Rejestru Żłobków.

Podmioty prowadzące instytucje opieki będą również składać informację za styczeń i luty 2022 r. - do 31 marca 2022 r. Dane te dotyczą dzieci uczęszczających do instytucji, ich rodziców, nr rachunku bankowego podmiotu prowadzącego instytucję, na który ZUS będzie przesyłał środki.

Od 1 kwietnia 2022 r. rodzice będą mogli składać wnioski do ZUS o ustalenie prawa do dofinansowania.

Wnioski można składać on line

Jeśli rodzice złożą taki wniosek do końca maja 2022 r. to prawo do dofinansowania zostanie ustalone od 1 stycznia 2022 r. Dofinansowanie przyznawane będzie bez względu na dochody rodziny. Tak samo jak w przypadku rodzinnego kapitału opiekuńczego, wnioski do ZUS będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania: PUE ZUS, bankowości elektronicznej bądź ministerialnej platformy Empatia.

Dofinansowanie będzie przekazywane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu instytucję opieki, który będzie zobowiązany do obniżenia opłaty rodziców za pobyt dziecka w instytucji.

Co ważne, dofinansowanie będzie przysługiwać przez okres uczęszczania dziecka do żłobka, klubu dziecięcego lub objęcia opieką przez dziennego opiekuna.

Według szacunków MRiPS w 2022 roku z rozwiązania skorzysta ok. 110 tys. dzieci. Na ten cel rząd przeznaczy ok. 520 mln zł

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Skonsternowan...
2 lata temu
A co z dotychczas poniesionymi kosztami przez rodziców? Od stycznia ponosili opłaty za pobyt, tak jak to było do tej pory. W maju żłobki otrzymały dofinansowanie z Ministerstwa, ale nigdzie nie ma słowa co zrobić z pieniędzmi, które do tej pory rodzice wpłacili na konto żłobka. Na logikę te pieniądze powinny zostać zwrócone rodzicom, tylko w jaki sposób. Gdzie są uregulowania prawne, które o tym mówią? Obecnie opłaty są poniesione podwójnie ponieważ rodzic od stycznia do kwietnia opłacił pobyt dziecka, a w maju Ministerstwo przelało środki za ten sam okres pobytu, za który rodzice już zapłacili. Abstrakcja.
Ola
2 lata temu
Żłobek (prywatny) z miejsca przysłał aneks do umowy, wchłaniając całą dotacje. Pomoc dla rodzin raczej żadna. Plus tylko taki, że na drugie i kolejne dziecko też podnieśli o 400, chociaż nie wiem skąd taka przyzwoitość, przecież spokojnie można było zgarnąć 500... Wiadomym było, że bez podwyżek się nie obejdzie. Realnie wszystko drożeje. Ale wyciąganie ręki po całość, która w zamyśle miał jednak odciążyć rodziców...
ZK590
2 lata temu
dając te wszystkie prezenty+ nie powinno wymagać się od rodziców pokrycia kosztów utrzymania ICH dziecka ? To nie są sieroty do utrzymywania przez społeczeństwo.
Polskachorykr...
2 lata temu
Nasz państwowy żłobek było 350 zł + wyżywienie wychodziło 550 zł. W grudniu dostaliśmy pismo że ze względu na inflację podwyżkę najniższej krajowej muszą podnieść stawkę i teraz jest 650 + wyżywienie wychodzi 850 -900 zł zł. Nasz 3 latek bywa średnio 2 tyg bo dzieci w tym wieku ciągle chorują, oczywiście płacimy za to. Bardzo czekamy za tą dopłatę nie stać nas na takie opłaty. Do tego prąd, gaz, jedzenie, paliwo. Nic tylko kupić se flaszka. W mojej firmie też były podwyżki 50 brutto zł na osobę. Oczywiście poprzedzona konferencja i chwaleniem szefostwa i managerów jak to ciężko pracują na nasz byt.
smiechu warte...
2 lata temu
znów pomysł, który nic nie zmieni- oczywiście poza rozdaniem kasy różnym podmiotom, które zaraz podniosą czesne...i ktoś naprawdę mysli, że dzięki temu więcej dzieci się urodzi????albo, że rodzice dzięki temu będą mogli wrócić do pracy????