Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Obligacje rządowe popularne jak nigdy. Polacy kupili je za 28 mld zł

89
Podziel się:

Po rekordowym 2019 roku wydawało się, że Polacy osiągnęli szczyt w wykupie detalicznych obligacji skarbowych. A jednak rok 2020, naznaczony pandemią koronawirusa, okazał się jeszcze lepszy: dotychczasowy rekord sprzedaży pokonany został o niemal dwie trzecie.

Obligacje rządowe popularne jak nigdy. Polacy kupili je za 28 mld zł
Na obligacje rządowe Polacy wydali w 2020 roku 28 mld złotych. (Pixabay)

W ciągu całego 2020 roku kupiliśmy obligacje skarbowe warte ok. 28,4 mld złotych. To o ponad 64 proc. więcej, niż w dotychczas rekordowym 2019 roku - czytamy na portalu Interia. W 2019 roku wykupiliśmy obligacje za niecałe 17,3 mld złotych.

Do inwestycji w obligacje zachęca nas przede wszystkim fakt, że możemy na nich zarobić więcej, niż na niemal nieoprocentowanych lokatach. Nie bez znaczenia jest też fakt, że chcemy zachować siłę nabywczą naszych oszczędności. Innymi słowy: chcemy je zabezpieczyć przed działaniem inflacji.

Ponadto inwestycje w obligacje są uznawane przez społeczeństwo za bezpiecznie. Podobnie jest z lokowaniem oszczędności w złocie, czy w nieruchomościach.

Zobacz także: Restauracja Magdy Gessler otwarta. Sama Gessler pisze: odcinam się. Pojechaliśmy na miejsce

Popularność obligacji rośnie przede wszystkim za sprawą słabości lokat oferowanych przez banki. Interia zwraca uwagę, że zarobić 2-3 proc. można wyłącznie na produktach wybitnie limitowanych, które zazwyczaj przeznaczone są dla nowych klientów lub ich nowych środków. Mogą też być obwarowane dodatkowymi ograniczeniami.

Dane NBP za listopad wskazują, że w listopadzie roczne lokaty były zakładane z oprocentowaniem na przeciętnym poziomie 0,17 proc. Natomiast w przypadku lokat do trzech miesięcy - oprocentowanie wynosiło 0,67 proc.

Na trzymiesięcznej obligacji skarbowej możemy zarobić 0,5 proc. w skali roku. Nie ma przy niej jednak żadnych ograniczeń ani warunków dodatkowych. Natomiast dwuletnie obligacje mają oprocentowanie na poziomie 1 proc.

Na obligacjach np. czteroletnich zarobić możemy w pierwszym roku ok. 1,3 proc. Potem będą oprocentowane na 0,75 pp. ponad inflację.

Jak zwraca uwagę Interia, na papierach wartościowych możemy jednak stracić. Może się bowiem okazać, że najczęściej naliczone odsetki nie pozwolą pokonać spodziewanej inflacji. Dotyczy to szczególnie tych z terminami trzymiesięcznymi, dwu- lub trzyletnimi.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(89)
ZK590
3 lata temu
Na moich obligacjach zarobiłem w ciągu 2 lat 1,5 netto. Większość zysku przejęli administrujący funduszem.
Ryszard
3 lata temu
Rząd sprzeda obligacje ale i tak Wy będziecie to spłacać. Haha
4r43r
3 lata temu
Obligacje nie chronią przed dewaluacją. Jak go zdewaluują, to obligacje będą warte tyle, co kieszonkowe.
Gdańsk
3 lata temu
Bezpieczne obligacje na których można zarobić , komuś coś się pomyliło przy obecnej inflacji , tylko nieruchomości , może przez jakiś czas stracą trochę na wartości , ale po paru latach wszystko się odrobi z zyskiem
norbi
3 lata temu
Hahahahahhahah ...obligacje ,crypto sobie prosze porownac do gown........ obligacji..
...
Następna strona