Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KRO
|

Obligacje rządowe popularne jak nigdy. Polacy kupili je za 28 mld zł

89
Podziel się

Po rekordowym 2019 roku wydawało się, że Polacy osiągnęli szczyt w wykupie detalicznych obligacji skarbowych. A jednak rok 2020, naznaczony pandemią koronawirusa, okazał się jeszcze lepszy: dotychczasowy rekord sprzedaży pokonany został o niemal dwie trzecie.

Obligacje rządowe popularne jak nigdy. Polacy kupili je za 28 mld zł
Na obligacje rządowe Polacy wydali w 2020 roku 28 mld złotych. (Pixabay)
bDIklTMB

W ciągu całego 2020 roku kupiliśmy obligacje skarbowe warte ok. 28,4 mld złotych. To o ponad 64 proc. więcej, niż w dotychczas rekordowym 2019 roku - czytamy na portalu Interia. W 2019 roku wykupiliśmy obligacje za niecałe 17,3 mld złotych.

Do inwestycji w obligacje zachęca nas przede wszystkim fakt, że możemy na nich zarobić więcej, niż na niemal nieoprocentowanych lokatach. Nie bez znaczenia jest też fakt, że chcemy zachować siłę nabywczą naszych oszczędności. Innymi słowy: chcemy je zabezpieczyć przed działaniem inflacji.

Ponadto inwestycje w obligacje są uznawane przez społeczeństwo za bezpiecznie. Podobnie jest z lokowaniem oszczędności w złocie, czy w nieruchomościach.

bDIklTMD
Zobacz także: Restauracja Magdy Gessler otwarta. Sama Gessler pisze: odcinam się. Pojechaliśmy na miejsce

Popularność obligacji rośnie przede wszystkim za sprawą słabości lokat oferowanych przez banki. Interia zwraca uwagę, że zarobić 2-3 proc. można wyłącznie na produktach wybitnie limitowanych, które zazwyczaj przeznaczone są dla nowych klientów lub ich nowych środków. Mogą też być obwarowane dodatkowymi ograniczeniami.

Dane NBP za listopad wskazują, że w listopadzie roczne lokaty były zakładane z oprocentowaniem na przeciętnym poziomie 0,17 proc. Natomiast w przypadku lokat do trzech miesięcy - oprocentowanie wynosiło 0,67 proc.

bDIklTMJ

Na trzymiesięcznej obligacji skarbowej możemy zarobić 0,5 proc. w skali roku. Nie ma przy niej jednak żadnych ograniczeń ani warunków dodatkowych. Natomiast dwuletnie obligacje mają oprocentowanie na poziomie 1 proc.

Na obligacjach np. czteroletnich zarobić możemy w pierwszym roku ok. 1,3 proc. Potem będą oprocentowane na 0,75 pp. ponad inflację.

bDIklTMK

Jak zwraca uwagę Interia, na papierach wartościowych możemy jednak stracić. Może się bowiem okazać, że najczęściej naliczone odsetki nie pozwolą pokonać spodziewanej inflacji. Dotyczy to szczególnie tych z terminami trzymiesięcznymi, dwu- lub trzyletnimi.

bDIklTNe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(89)
Franek
miesiąc temu
Dajecie rządowi pieniądze do rozdawania by mógł trwać .
Realista
miesiąc temu
Na obligacjach G.... zarobicie naiwniacy wszelkiej maści. To też pusty papier. Taka jest brutalna prawda !!! Prawdziwa rynkowa inflacja w Polsce już dawno przekroczyła 10 % i idzie bardzo szybko do góry. Biorąc plany dodruku pustej złotówki zapewne pod koniec roku 2021 sięgnie około 18-19 % oby nie więcej..... Lepiej pakować pusty pieniądz we wszelkie dobra materialne !! Ich wartość zawsze będzie ponad progiem inflacji.
123
miesiąc temu
Przy inflacji 3-5% to złodziejstwo w biały dzień.
bDIklTNf
Obywatel
miesiąc temu
1000 złotówki już Glapa szykuje. Łatwiej będzie pusty pieniądz drukować.
Jacek
miesiąc temu
I za niedługo wszyscy polacy po raz kolejny staną się milionerami... chleb będzie kosztował 7000 a bilet na tramwaj 5600... Mam 45 lat i już raz to przeżyłem.
...
Następna strona