Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Oszczędności Polaków rosną. Najnowsze badanie nie pozostawia złudzeń

13
Podziel się:

Polacy dbają o finansowe bezpieczeństwo i odkładają coraz wyższe kwoty na przyszłość. Średnio to oszczędności rzędu 13 tys. zł, a jest to o kilka tysięcy więcej niż rok temu.

Polacy oszczędzają coraz więcej. Wyniki badań zaskakują
Polacy oszczędzają coraz więcej. Wyniki badań zaskakują (East News, WOJTEK LASKI)

Ponad 60 proc. respondentów badania Barometr Providenta ma oszczędności, które dają im poczucie bezpieczeństwa. To średnio 13 tys. zł, czyli o ponad 4 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku. Zdecydowana większość pytanych - niemal 90 proc. - twierdzi, że warto odkładać na przyszłość. To o 11 proc. więcej niż rok temu.

Deklaracje przekładają się na realne oszczędności Polaków. Aż 61,4 proc. respondentów wskazało, że odłożyli kwotę, dzięki której czują się bezpiecznie na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Jeszcze rok temu ten odsetek nie przekraczał 50 proc. O większej przezorności Polaków świadczy także wzrost kwoty oszczędności, którą uznają za wystarczającą. W 2018 r. respondenci Barometru Providenta deklarowali, że poczucie bezpieczeństwa w ich sytuacji życiowej daje im średnio 8,4 tys. zł, w tym roku jest to już 13 tys. zł. Z kolei 16,4 proc. badanych stwierdza, że oszczędności powinny przekraczać 20 tys. zł.

- Kwota ta stale rośnie od 2016 roku. Wtedy wystarczała nam poduszka bezpieczeństwa w wysokości średnio 3 240 złotych – podkreśla Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska. – Na zmiany wpływ może mieć nie tylko większa finansowa ostrożność Polaków, ale także większa zasobność naszych portfeli oraz niestety zauważalny przez Polaków wzrost cen. Z jednej strony mamy już co odłożyć, z drugiej nasze potrzeby są coraz większe i coraz więcej kosztują - dodaje.

Zobacz także: Obejrzyj: PPK. "Jesteśmy w dobrym momencie do oszczędzania"

Preferowana suma oszczędności w dużym stopniu zależy od wieku respondentów. Co piątemu badanemu w wieku 18-24 lata poczucie bezpieczeństwa dają środki w wysokości 1 tys. zł. Badani pomiędzy 25 a 39 rokiem życia najpewniej czują się z oszczędnościami sięgającymi 5 tys. zł. Natomiast największy odsetek respondentów powyżej 50. roku życia chciałby mieć odłożone na przyszłość powyżej 10 tys. zł.

Zebranie środków, które dają poczucie bezpieczeństwa, co piątemu badanemu zajmuje pół roku. Niewiele mniejszy odsetek badanych deklaruje, że zbudowanie poduszki bezpieczeństwa zajęłoby im rok. Natomiast 17,6 proc. uważa, że potrzebowałoby 2-3 miesiące, aby odłożyć taką kwotę.

Zaledwie 4 proc. badanych twierdzi, że w ogóle nie oszczędza. Co trzeci badany odkłada co miesiąc określoną kwotę. Podobny odsetek nie ma strategii oszczędzania, ale nieregularnie gromadzi różne sumy. Niemal 30 proc. na przyszłość odkłada to, co zostanie im na koniec miesiąca. Niewiele mniej respondentów na czarną godzinę przeznacza niespodziewane zastrzyki gotówki, jak premie i nagrody.

- 31 października to Dzień Oszczędzania, który obchodzimy już od ponad 90 lat. To doskonała okazja, aby edukować na temat odkładania na przyszłość i racjonalnego zarządzania domowym budżetem - mówi Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji zewnętrznej w Provident Polska. – Jak pokazują nasze badania, Polacy zdają sobie sprawę z korzyści długofalowego oszczędzania. Wielu z nich przeznacza na ten cel miesięcznie stałe kwoty lub odkłada dodatkowe dochody. Dzięki temu konsekwentnie powiększają swoje oszczędności i mają poczucie finansowego bezpieczeństwa – dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
Aniki
4 lata temu
@niki: mam 100k na ror i boje się że PiS straci władze.
Xxx
4 lata temu
Ten chory rzad powinien dostac dozywocie!
OLO751
5 lata temu
Mieszkam zagranicom mam okolo 500 tys na lokatach a zagrabicom mam nieruchomosci wartoes 600 tys euro i nie uwarzam ze to duzo
OLO751
5 lata temu
Mieszkam zagranicom mam okolo 500 tys na lokatach a zagrabicom mam nieruchomosci wartoes 600 tys euro i nie uwarzam ze to duzo
OLO751
5 lata temu
Mieszkam zagranicom mam okolo 500 tys na lokatach a zagrabicom mam nieruchomosci wartoes 600 tys euro i nie uwarzam ze to duzo