Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Oszczędności Polaków rosną. Najnowsze badanie nie pozostawia złudzeń

13
Podziel się

Polacy dbają o finansowe bezpieczeństwo i odkładają coraz wyższe kwoty na przyszłość. Średnio to oszczędności rzędu 13 tys. zł, a jest to o kilka tysięcy więcej niż rok temu.

Polacy oszczędzają coraz więcej. Wyniki badań zaskakują
Polacy oszczędzają coraz więcej. Wyniki badań zaskakują (East News, WOJTEK LASKI)
bDTGFyKZ

Ponad 60 proc. respondentów badania Barometr Providenta ma oszczędności, które dają im poczucie bezpieczeństwa. To średnio 13 tys. zł, czyli o ponad 4 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku. Zdecydowana większość pytanych - niemal 90 proc. - twierdzi, że warto odkładać na przyszłość. To o 11 proc. więcej niż rok temu.

Deklaracje przekładają się na realne oszczędności Polaków. Aż 61,4 proc. respondentów wskazało, że odłożyli kwotę, dzięki której czują się bezpiecznie na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Jeszcze rok temu ten odsetek nie przekraczał 50 proc. O większej przezorności Polaków świadczy także wzrost kwoty oszczędności, którą uznają za wystarczającą. W 2018 r. respondenci Barometru Providenta deklarowali, że poczucie bezpieczeństwa w ich sytuacji życiowej daje im średnio 8,4 tys. zł, w tym roku jest to już 13 tys. zł. Z kolei 16,4 proc. badanych stwierdza, że oszczędności powinny przekraczać 20 tys. zł.

bDTGFyLb

- Kwota ta stale rośnie od 2016 roku. Wtedy wystarczała nam poduszka bezpieczeństwa w wysokości średnio 3 240 złotych – podkreśla Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska. – Na zmiany wpływ może mieć nie tylko większa finansowa ostrożność Polaków, ale także większa zasobność naszych portfeli oraz niestety zauważalny przez Polaków wzrost cen. Z jednej strony mamy już co odłożyć, z drugiej nasze potrzeby są coraz większe i coraz więcej kosztują - dodaje.

Zobacz także: Obejrzyj: PPK. "Jesteśmy w dobrym momencie do oszczędzania"

Preferowana suma oszczędności w dużym stopniu zależy od wieku respondentów. Co piątemu badanemu w wieku 18-24 lata poczucie bezpieczeństwa dają środki w wysokości 1 tys. zł. Badani pomiędzy 25 a 39 rokiem życia najpewniej czują się z oszczędnościami sięgającymi 5 tys. zł. Natomiast największy odsetek respondentów powyżej 50. roku życia chciałby mieć odłożone na przyszłość powyżej 10 tys. zł.

bDTGFyLh

Zebranie środków, które dają poczucie bezpieczeństwa, co piątemu badanemu zajmuje pół roku. Niewiele mniejszy odsetek badanych deklaruje, że zbudowanie poduszki bezpieczeństwa zajęłoby im rok. Natomiast 17,6 proc. uważa, że potrzebowałoby 2-3 miesiące, aby odłożyć taką kwotę.

Zaledwie 4 proc. badanych twierdzi, że w ogóle nie oszczędza. Co trzeci badany odkłada co miesiąc określoną kwotę. Podobny odsetek nie ma strategii oszczędzania, ale nieregularnie gromadzi różne sumy. Niemal 30 proc. na przyszłość odkłada to, co zostanie im na koniec miesiąca. Niewiele mniej respondentów na czarną godzinę przeznacza niespodziewane zastrzyki gotówki, jak premie i nagrody.

- 31 października to Dzień Oszczędzania, który obchodzimy już od ponad 90 lat. To doskonała okazja, aby edukować na temat odkładania na przyszłość i racjonalnego zarządzania domowym budżetem - mówi Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji zewnętrznej w Provident Polska. – Jak pokazują nasze badania, Polacy zdają sobie sprawę z korzyści długofalowego oszczędzania. Wielu z nich przeznacza na ten cel miesięcznie stałe kwoty lub odkłada dodatkowe dochody. Dzięki temu konsekwentnie powiększają swoje oszczędności i mają poczucie finansowego bezpieczeństwa – dodaje.

bDTGFyLi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTGFyLC
KOMENTARZE
(13)
obywatel
rok temu
Rząd PIS zlikwidował oprocentowanie depozytów przy pomocy RPP i szefa NBP, a inflacja rośnie, banki napełniają swoje worki darmową kasą. Ta układanka przeciwko nam obywatelom ma się dobrze.
niki
rok temu
ja bym czuł się bezpieczniej jakbym miał 100tys na rachunku i jakby pis nie rządzil
Telltruth
rok temu
To sie skończy po '' dobrej zmianie'' rozdawnictwo będzie kosztowac, niepotrzebne miliardy na zbrojenia, kryzys który powoli sie zbliża,
bDTGFyLD
:)
rok temu
Minimalne oszczędności to 50 tyś. złotych. A powinny być co najmniej dwa razy większe.
Kolo
rok temu
Jak widzę że wypowiada się ktoś z providenta to mnie skręca. Dobrze że Polacy świadomi i już tyłu nie zrobicie na szaro.