Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Podatek Belki. Wiceminister: nie zlikwidujemy, ale może będzie ulga

59
Podziel się

Ministerstwo Finansów nie ma w planach likwidacji podatku od zysków kapitałowych. Rozważa natomiast wprowadzenie ulg i zwolnień dla tych, którzy inwestują długoterminowo - zapowiedział wiceminister Jan Sarnowski.

Podatek Belki. Wiceminister: nie zlikwidujemy, ale może będzie ulga
Podatek Belki. Wiceminister: nie zlikwidujemy, ale może będzie ulga (money.pl, Rafał Parczewski)
bEriDrGt

O sens istnienia tego podatku, zwanego potocznie podatkiem Belki, zapytał w interpelacji Krzysztof Paszyk, poseł PSL.

W odpowiedzi Jan Sarnowski poinformował, że w 2019 roku dochody z tytułu tego podatku wyniosły 3,8 mld zł. Odniósł się też do pytania, czy w sytuacji, gdy oprocentowanie lokat jest wyjątkowo niskie taki podatek ma nadal uzasadnienie.

Jak podkreślił, zyski, które obejmuje ten podatek, pochodzą nie tylko z lokat, ale też z "inwestycji o charakterze spekulacyjnym".

bEriDrGv
Zobacz także: Obejrzyj też: Co z podatkami? Kościński: jeśli już, to myślimy o obniżce

"Z jednej strony inwestorami są osoby pragnące tylko przechowywać w banku swoje zgromadzone środki na realizację jakiegoś celu lub na zabezpieczenie socjalne na przyszłość albo nagłe wypadki losowe, a z drugiej strony są osoby aktywnie uczestniczące w rynku instrumentów finansowych w celu zarobkowym" - napisał Sarnowski.

Dlatego - jego zdaniem - nie można całościowo po prostu zlikwidować podatku Belki.

bEriDrGB

"Całkowita likwidacja podatku dochodowego od osób fizycznych z zysków kapitałowych nie jest obecnie rozważana. Likwidacja w Polsce podatku od kapitałów pieniężnych spowodowałaby nie tylko ubytek we wpływach do budżetu państwa, ale także mogłaby spowodować napływ do Polski kapitału spekulacyjnego i wzrost rynku spekulacyjnych instrumentów finansowych" - zadeklarował wiceminister.

Jak wyjaśnił, takie zjawisko, ze względu na transgraniczne przepływy kapitału, "przyczyniałoby się do występowania dużych i nagłych zmian na całym rynku finansowym w Polsce, co miałoby negatywny wpływ na gospodarkę".

bEriDrGC

Sarnowski przyznał natomiast, że analizowana jest przez Ministerstwo Finansów zasadność wprowadzenia ulg i zwolnień dotyczących przychodów kapitałowych w określonym zakresie - "w szczególności mających na celu zachętę do długoterminowych inwestycji".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEriDrGW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
Z.j
12 miesięcy temu
W obecnym czasie jest to niegodziwy, bandycki podatek. „Dobra zmiana” tego nie zmieni.
memo
12 miesięcy temu
Przegonić całe to towarzystwo
Bezprawie To ...
12 miesięcy temu
Podatek Belki to nic innego jak podwójne opodatkowanie. Jest to niezgodne z konstytucja, to tak jakby na dwa razy karali za to samo.
bEriDrGX
Xd
12 miesięcy temu
Wszystkie "rządy" i politycy żyją z OKRADANIA swoich obywateli !!!!!!!!
Pit
12 miesięcy temu
Podatek powinien być naliczany od zysku po uwzględnieniu inflacji, przy oprocentowaniu lokat poniżej inflacji pobierany jest podatek mimo strat inwestora
...
Następna strona