Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Podatek Belki. Wiceminister: nie zlikwidujemy, ale może będzie ulga

59
Podziel się:

Ministerstwo Finansów nie ma w planach likwidacji podatku od zysków kapitałowych. Rozważa natomiast wprowadzenie ulg i zwolnień dla tych, którzy inwestują długoterminowo - zapowiedział wiceminister Jan Sarnowski.

Podatek Belki. Wiceminister: nie zlikwidujemy, ale może będzie ulga
Podatek Belki. Wiceminister: nie zlikwidujemy, ale może będzie ulga (money.pl, Rafał Parczewski)

O sens istnienia tego podatku, zwanego potocznie podatkiem Belki, zapytał w interpelacji Krzysztof Paszyk, poseł PSL.

W odpowiedzi Jan Sarnowski poinformował, że w 2019 roku dochody z tytułu tego podatku wyniosły 3,8 mld zł. Odniósł się też do pytania, czy w sytuacji, gdy oprocentowanie lokat jest wyjątkowo niskie taki podatek ma nadal uzasadnienie.

Jak podkreślił, zyski, które obejmuje ten podatek, pochodzą nie tylko z lokat, ale też z "inwestycji o charakterze spekulacyjnym".

Zobacz także: Obejrzyj też: Co z podatkami? Kościński: jeśli już, to myślimy o obniżce

"Z jednej strony inwestorami są osoby pragnące tylko przechowywać w banku swoje zgromadzone środki na realizację jakiegoś celu lub na zabezpieczenie socjalne na przyszłość albo nagłe wypadki losowe, a z drugiej strony są osoby aktywnie uczestniczące w rynku instrumentów finansowych w celu zarobkowym" - napisał Sarnowski.

Dlatego - jego zdaniem - nie można całościowo po prostu zlikwidować podatku Belki.

"Całkowita likwidacja podatku dochodowego od osób fizycznych z zysków kapitałowych nie jest obecnie rozważana. Likwidacja w Polsce podatku od kapitałów pieniężnych spowodowałaby nie tylko ubytek we wpływach do budżetu państwa, ale także mogłaby spowodować napływ do Polski kapitału spekulacyjnego i wzrost rynku spekulacyjnych instrumentów finansowych" - zadeklarował wiceminister.

Jak wyjaśnił, takie zjawisko, ze względu na transgraniczne przepływy kapitału, "przyczyniałoby się do występowania dużych i nagłych zmian na całym rynku finansowym w Polsce, co miałoby negatywny wpływ na gospodarkę".

Sarnowski przyznał natomiast, że analizowana jest przez Ministerstwo Finansów zasadność wprowadzenia ulg i zwolnień dotyczących przychodów kapitałowych w określonym zakresie - "w szczególności mających na celu zachętę do długoterminowych inwestycji".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
Z.j
4 lata temu
W obecnym czasie jest to niegodziwy, bandycki podatek. „Dobra zmiana” tego nie zmieni.
memo
4 lata temu
Przegonić całe to towarzystwo
Bezprawie To ...
4 lata temu
Podatek Belki to nic innego jak podwójne opodatkowanie. Jest to niezgodne z konstytucja, to tak jakby na dwa razy karali za to samo.
Xd
4 lata temu
Wszystkie "rządy" i politycy żyją z OKRADANIA swoich obywateli !!!!!!!!
Pit
4 lata temu
Podatek powinien być naliczany od zysku po uwzględnieniu inflacji, przy oprocentowaniu lokat poniżej inflacji pobierany jest podatek mimo strat inwestora
...
Następna strona