Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Darowizna w rodzinie. Fiskus uparcie nalicza podatek. "Zbędny formalizm"

450
Podziel się

Skarbówka uprzykrza życie otrzymującym darowiznę od bliskiej rodziny. Sądy stoją po stronie podatników, ale w ogóle nie powinny zajmować się takimi sprawami. Jeden z sądów orzekł nawet, że to "całkowicie oderwany od realiów życia formalizm dowodowy".

Podatek od darowizny w rodzinie. Fiskus interpretuje przepisy na niekorzyść podatnika
Podatek od darowizny w rodzinie. Fiskus interpretuje przepisy na niekorzyść podatnika (money.pl)
bEizsDgB

Darowizny w najbliższej rodzinie są zwolnione z podatku, ale urzędnicy chwytają się każdego pretekstu, by to zwolnienie zakwestionować - czytamy w "Rzeczpospolitej". Dlatego syn musi opodatkować pieniądze od matki, bo nie poszły z konta na konto - twierdzi skarbówka.

Doradca podatkowy Szymon Krawczyk w rozmowie z dziennikiem podkreśla, że dla fiskusa najważniejsze są formalności. Uzależnia ulgę od czynności technicznych.

W wyżej wymienionym przykładzie, matka podarowała synowi 32 tys. zł. Razem poszli do banku i wspólnie przeprowadzili operację przekazania pieniędzy. Fiskus nie zgodził się jednak na ulgę, bo pieniądze zostały wypłacone z rachunku matki i wpłacone (po trzech minutach) na rachunek syna. A powinny być... przelane.

bEizsDgD
Zobacz także: Obejrzyj: Podatki w górę? "W budżecie potrzebne są świeże pieniądze"

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", obdarowany tłumaczył się, że całą operację wykonała kasjerka - ani matka, ani on nie mieli pieniędzy w ręku. Fiskusa to jednak nie przekonało.

bEizsDgJ

"Nie nastąpił przelew środków pieniężnych bezpośrednio z rachunku bankowego matki na rachunek syna ze wskazaniem tytułu przelewu jako darowizny" - wyjaśnia skarbówka. Tym sposobem nie ma zwolnienia, trzeba więc zapłacić podatek.

Zdaniem doradcy podatkowego Szymona Krawczyka to absurdalne podejście. Co prawda w przepisach jest warunek przekazania pieniędzy na konto nabywcy, ale nie narzucają one obowiązku przelania ich bezpośrednio z rachunku darczyńcy.

Jak podkreśla, w tej sytuacji nie ma wątpliwości, że darowizna została faktycznie dokonana, bo cała cała operacja została udokumentowana dowodami bankowymi.

- Takie rygorystyczne stanowisko fiskus prezentuje od lat. Nie przejmuje się tym, że czasami sytuacja życiowa uniemożliwia dopełnienie formalności. Jedyny ratunek w sądach. Zdecydowana większość wyroków jest korzystna dla podatników - powiedział "Rzeczpospolitej" Szymon Krawczyk.

bEizsDgK

Zdaniem sądów, ulga podatkowa jest realizacją konstytucyjnej zasady uwzględniania dobra rodziny. Nie można jej ograniczać bez istotnego powodu. Sposób udokumentowania darowizny ma służyć zapobieganiu fikcyjnym umowom sporządzanym wyłącznie dla zmniejszenia obciążeń podatkowych, a nie stworzyć barierę dla zwolnienia.

Jedno z orzeczeń białostockiego sądu brzmi: "kwestionowanie zwolnienia tylko dlatego, że pieniądze wpłaciła na konto obdarowana, a nie darczyńca, prowadzi do całkowicie oderwanego od realiów życia formalizmu dowodowego, kłócącego się z zasadą budowy zaufania do organów państwa".

Zwolnienie z podatku dotyczy darowizny dla małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy.

bEizsDgL

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEizsDhe
KOMENTARZE
(450)
Janina
3 tyg. temu
Ja w kwestii darowizny załatwiłam wszystko w kancelarii notarialnej pani Cejrowskiej. Bez notariusza się nie obędzie.
AAA
10 miesięcy temu
To samo jest ze spadkami. Niby bez podatku, ale do US trzeba złożyć worek dokumentów. Żona odziedziczyła po zmarłym ojcu między innymi małą działkę, na której są resztki lasu. US zażyczył sobie wycenę drzew. A do tego mapki, nie mapki, odpisy z ksiąg wieczystych itd. itd.
pol
10 miesięcy temu
Tak nie powinno być, ze rodzic nie może dać kasy dziecku oj te skarbówki, ciągną jak mogą
bEizsDhf
zazaa
10 miesięcy temu
Darowizny na Kosciol sa zwolnione !!! poniewaz ksieza moga robic co chca i zaden urzad skarbowy nie podskoczy !! zreszta agenci Kosciola sa na etatach w US
TakaPrawda
10 miesięcy temu
Sąd powinien również nałożyć karę dla skarbówki wraz z imiennym wyrzuceniem tego co wprowadza zamęt bo naraża nas wszystkich na dodatkowe koszta. Sądy nie pracują za free. Ten kto widzi misie ze matka nie może synowi przelać pieniędzy to przekręt do kwadratu. Od razu ten co podał to w wątpliwość powinien zapłacić koszta sadowe
...
Następna strona