Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek cukrowy w ustawie covidowej. "Rażące naruszenie zasad"

Opłata cukrowa, zwana także podatkiem, to rozwiązanie, które miało wejść już w lipcu tego roku, ale prace nad ustawą wstrzymał koronawirus. Teraz rząd chce przepchnąć nowelizację przepisów, które nawet nie obowiązują i to w ramach ustawy covidowej. "Naruszenie konstytucji, niedopuszczalna forma" - komentują prawnicy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Podatek cukrowy w ustawie covidowej. Rząd forsuje przepisy.

Rząd wprowadza podatek cukrowy w ustawie covidowej - podaje "Rzeczpospolita". Zdaniem prawników, ustawodawca rażąco narusza tym zasady stanowienia prawa, bo wprowadza daninę bez żadnego trybu.

Mowa o rozwiązaniach zawartych w ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu. Akt czeka na rozpoznanie przez Senat.

Jednak, poza ochroną zdrowia związaną z pandemią, w ustawie znalazły się też zapisy wprowadzające tzw. podatek cukrowy, czyli opłaty od napojów słodzonych i energetycznych. Danina ma wejść w życie 1 stycznia 2021 r.

Obejrzyj: PESA dowiezie do CPK? Rząd na to liczy

Problem w tym, że wciąż trwają prace ustawodawcze nad ustawą o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", wynika z tego, że rząd planuje na mocy jednego projektu ustawy znowelizować inną, nieobowiązującą, nieuchwaloną i jeszcze niepodpisaną przez prezydenta ustawę.

Jak powiedział w rozmowie z dziennikiem adwokat dr Karol Pachnik, nowelizowanie projektu ustawy innym projektem to pomysł bez precedensu i naruszenie konstytucji.

Wtóruje mu dr Joanna Uchańska, partner kancelarii Chałas i Wspólnicy. Jej zdaniem nie ma żadnych wątpliwości, że taki rodzaj procedowania przepisów jest sprzeczny z zasadami rzetelnej legislacji i techniki prawodawczej.

Jak dodaje w rozmowie z "Rzeczpospolitą", to praktyka obecnej władzy stosowana od kilku lat. Polega na "upychaniu" w ustawach przepisów zupełnie oderwanych od procedowanego aktu prawnego, co - jej zdaniem - prowadzi do chaosu, braku zrozumiałości, transparentności czy spójności tworzenia prawa.

Ministerstwo Zdrowia przypomina jednak, że takie sytuacje już się zdarzały. 23 lutego 2009 r. do Sejmu trafił projekt ustawy (druk 1729), który wprowadzał zmiany w trzech uchwalonych, a jeszcze nie ogłoszonych ustawach.

Opłata cukrowa

Podatek cukrowy, czyli dodatkowa opłata od słodzonych napojów i alkoholu sprzedawanego w małych opakowaniach, od początku budzi spore kontrowersje. Przedstawiciele branży spożywczej, rolniczej i sadowniczej wskazywali, że na skutek nowych regulacji pracę może stracić kilkanaście tysięcy osób.

W skład podatku ma wchodzić opłata stała i zmienna. Stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, a dodatek to 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej.

Wpływy z podatku w 2020 r. miały wynieść 2 mld zł. Choć rząd zapewnia, że celem jest działanie prozdrowotne i przeciwdziałanie nadmiernemu spożywaniu cukru, które prowadzi do otyłości.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: opłata cukrowa, podatek cukrowy, podatki, danina, rząd, ustawa, covid, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-08-2020

MiaPamiętam jak kiedyś Kopaczowa zabroniła sprzedaży słodkich drożdżówek w sklepikach szkolnych żeby dzieci nie tyły. PIS ją wyśmiewał, kpił z tego. A … Czytaj całość

12-08-2020

TKMWarzywa podrożały o 30-40% ale ciemny lud się cieszy że wybrał targowice

12-08-2020

EwaBeata szydło niech ponowi apel do BEZDOMNych aby pozostali w domach

Rozwiń komentarze (614)