Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Emerytura i dodatki dla opozycjonistów. Jest projekt ustawy, znamy szczegóły

310
Podziel się:

Projekt ustawy nowelizującej przepisy dotyczące opozycjonistów PRL już jest w Sejmie. Dostaną wyższą emeryturę oraz ulgi, jak choćby w komunikacji publicznej. Rocznie będzie to kosztować państwo ok. 62 mln zł. Przedstawiamy najważniejsze założenia projektu.

Projekt ustawy ws. opozycjonistów PRL jest już w Sejmie.
Projekt ustawy ws. opozycjonistów PRL jest już w Sejmie. (PAP)
bESjBvxh

Będą zmiany w ustawie o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Projekt jest już w Sejmie, a my przedstawiamy jego szczegóły.

Ustawa zakłada m.in. podwyższenie emerytur działaczom opozycji PRL oraz przyznanie szeregu dodatków. Prawo do świadczenia wyrównawczego będzie przysługiwało osobie pobierającej emeryturę lub rentę inwalidzką albo rentę z tytułu niezdolności do pracy, w kwocie niższej niż 2400 zł miesięcznie.

- Zgodnie z zapowiedziami, projekt ma zostać uchwalony na najbliższym posiedzeniu sejmu. To oznacza, że na jesieni ustawa powinna wejść w życie, a jeszcze w tym roku ponad 12 tysięcy osób otrzyma wyższe świadczenie. Tego rodzaju projekt to polityczne podziękowanie osobom, które walczyły o wolną Polskę w latach 1956-1989, dzięki którym odzyskaliśmy niepodległość w 89 roku - powiedział w rozmowie z money.pl Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

bESjBvxj
Zobacz także: Obejrzyj: Emerytura dla opozycjonistów. "Wiele im zawdzięczamy"

Świadczenie wyrównawcze, jak sama nazwa wskazuje, będzie wyrównywało różnicę pomiędzy wysokością emerytury lub renty, a kwotą 2400 zł. Dla przykładu, jeśli opozycjonista obecnie pobiera 1800 zł emerytury, zostanie ona podniesiona o 600 zł miesięcznie.

"Przez kwotę emerytury lub renty rozumie się wysokość pobieranej emerytury lub renty brutto lub sumę tych świadczeń, wraz z kwotą wypłacaną przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych, z wyłączeniem dodatku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków i świadczeń" - precyzuje ustawodawca w projekcie.

bESjBvxp

Co ważne, wyrównanie nie będzie przyznawane z automatu. Uprawniona osoba będzie musiała złożyć odpowiedni wniosek, wraz z dołączeniem dokumentów potwierdzających nadanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

Jak zaznaczono, wypłata świadczenia wyrównawczego następuje wraz z wypłatą emerytury lub renty.

Rząd szacuje, że roczne koszty ustawy to ok. 61-62 mln zł. Jak podkreśla Sobolewski, biorąc pod uwagę ten koszt, projekt nie będzie stanowił zbytniego obciążenia dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

- Warto pamiętać, że o systemie emerytalnym należy myśleć całościowo a nie traktować jako możliwość uprzywilejowania kolejnych grup. W takich przypadkach lepszym rozwiązaniem byłoby świadczenie przyznawane np. przez premiera w drodze decyzji, albo innego rodzaju dodatek, który niekoniecznie byłby łączony z emeryturą. Emerytura ma bowiem zupełnie inne przeznaczenie - podkreśla ekspert emerytalny.

bESjBvxq

Zniżki na komunikację

Choć najważniejszą kwestią jest podwyższenie emerytur, to działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane mogą liczyć także na zniżki w komunikacji publicznej.

Jak czytamy w projekcie, to 50 proc. zniżki na przejazdy komunikacją miejską oraz 51 proc. zniżki na przejazdy w komunikacji krajowej.

To drugie dotyczy przejazdu kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej - na podstawie biletów jednorazowych, a także kolejowego w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne – na podstawie biletów jednorazowych.

bESjBvxr

W projekcie wpisano jeszcze "umożliwienie organizacjom pozarządowym realizację zadań opiekuńczych na rzecz działaczy opozycji antykomunistycznej" oraz "przyznanie prawa do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacanie składek (...) osobom, które nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu lub nie pobierają emerytury czy renty".

- Mam poczucie, że pomocy dla tych osób nigdy nie jest za wiele. Nie wszyscy mamy świadomość, jak wiele im zawdzięczamy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

- Proszę zwrócić uwagę, że dzisiaj to już osoby w podeszłym wieku, które mają swoje problemy, trudności. Często otrzymują teraz pomniejszone świadczenia emerytalne, bo wówczas angażowali się w działalność opozycyjną, przez co byli zwalniani z pracy, degradowani, aresztowani. Jeżeli możemy im podnieść emerytury za te wszystkie lata, to chyba nikt nie ma wątpliwości - podkreślił.

bESjBvxs

Projekt zmian do Sejmu skierował premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył w piśmie, że do prezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych w tej sprawie została upoważniona minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESjBvxK
KOMENTARZE
(310)
Rega
12 miesięcy temu
Byli opozycjoniści opiepszaliscie się ktoś ciężko pracował żebyście mię co jeść i czym się ogrzać teraz jeszcze przywlaszczyliscie sobie kasę i co w imię Sprawiedliwości tak zwyczajnie po ludzku nie jest wam WSTYD WSTYD WSTYD
jurek
rok temu
Wspaniale wpisy resortowych dzieci. Gratulacje dla SB robicie wspaniale wpisy pod nadzorem specjalnych sluzb czerwonej szaranczy. Wy nigdy nie czuliscie sie polakami ,wam zawsze blizej bylo i jest rosji sowieckiej .
były ''S''
rok temu
Jak to ładnie wygląda w założeniach. Jak dojdzie do dopłat okaże się, że to raczej pic. Reasumując - będzie to jałmużna w odniesieniu do emerytur np. funkcjonariuszy SB. Ja im przestałem wierzyć po pijaństwie z Kiszczakiem w Magdalence. A już całkowicie stracili w moich oczach po grabieży majątku narodowego.
bESjBvxL
Emerytury sta...
rok temu
Podczas podpisywania pierwszego kontraktu na pracę z Państwem Polskim, mieliśmy zagwarantowane prawo do emerytury po przepracowaniu czterdziestu lat. Prawo jednak zadziałało wstecz i pozbawiło nas emerytur stażowych. Problem jest taki, że w tym kraju nie ma sprawiedliwości. W wielu przypadkach doszło do tego, że pracujący ponad 40 lat ma mniejsze dochody niż młody, ponieważ młodzi do 26 roku życia zwolnieni są z płacenia podatków. Nam z wieloletnim stażem pracy usilnie się wmawia, aby dla naszego dobra pracować do .... śmierci.
zet
rok temu
To taka przykrywka dla podwyżki posłów?? Co z pozostałymi, którzy pracują dla tych "uprzywilejowanych"?
...
Następna strona