Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Emerytury dla opozycjonistów. Rząd przyjął projekt ustawy

Osoby walczące w czasach PRL o wolną Polskę otrzymają wyższe emerytury. Teraz żaden opozycjonista nie będzie mógł otrzymywać co miesiąc mniej niż 2,4 tys. zł brutto. Rząd właśnie przyjął projekt ustawy w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Rząd zapowiedział wsparcie dla działaczy opozycji antykomunistycznej

O projekcie, który we wtorek przyjęła w trybie obiegowym Rada Ministrów, mówił w programie "Tłit" Wirtualnej Polski rzecznik rządu Piotr Muller.

- Każda osoba, która ma status działacza opozycji antykomunistycznej lub represjonowanej politycznie będzie miała emeryturę w wysokości co najmniej 2,4 tys. złotych brutto - zapowiedział rzecznik rządu. Teraz Kancelaria Premiera potwierdza, że projekt został przyjęty przez Radę Ministrów.

Działaczom opozycji, którzy otrzymują emeryturę poniżej 2,4 tys. złotych brutto, zostanie przyznane swoiste "świadczenie wyrównujące", które zwiększy wysokość emerytury do wskazanej kwoty.

Obejrzyj: Tylko w WP. Rząd chce wprowadzić dodatek dla działaczy opozycji antykomunistycznej

Kto otrzyma dodatkowe pieniądze? Do wyrównania emerytalnego będą uprawnieni wszyscy, którzy posiadają status działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej politycznie. Mówił o tym w money.pl Jan Kasprzyk z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- Status działacza opozycji antykomunistycznej nadawany jest osobom, które w latach 1956-89 co najmniej przez rok prowadziły działalność na rzecz niepodległości, w czasach, gdy groziło za to więzienie lub represje. Dlatego też status nie dotyczy np. 10 mln osób działających w "Solidarności" od sierpnia 1980 roku do stanu wojennego, kiedy ten związek zawodowy działał legalnie - tłumaczył nasz rozmówca.

Co jeszcze? Projekt ustawy przewiduje również ulgi na zakup biletów komunikacji miejskiej czy PKP. "Osoby z potwierdzonym statusem działacza opozycji lub osoby represjonowanej zapłacą 50 proc. mniej za przejazdy środkami komunikacji miejskiej. Natomiast 51 proc. ulga będzie przysługiwała na przejazdy autobusami i pociągami relacji międzymiastowej" - informuje Kancelaria Premiera w komunikacie.

Z projektu ustawy wynika, że Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych będzie mógł zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane, którzy nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu w Polsce lub nie pobierają emerytury lub renty i opłacać za nich składki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-08-2020

TomJedni działali, a inni pracowali na nich

11-08-2020

Widzisz Jasiu... trzeba było stać pod kioskiem z piwem i rzucać kamieniami a nie uczyć się i służyć państwu w służbach specjalnych.

11-08-2020

emerytZnowu ciężko pracujący obywatele tego kraju pracujący po 30-40 lat będą opłacać emerytury dla nierobów.

Rozwiń komentarze (552)