Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Premier Morawiecki zapowiada kolejny fundusz. Tym razem do modernizacji szpitali

43
Podziel się:

Rząd powoła kolejny fundusz. Tym razem do celu modernizacji szpitali. Ze środków nowego funduszu sfinansowane mają być m.in. wymiana łóżek i zakup ambulansów - zapowiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki zapowiada kolejny fundusz. Tym razem do modernizacji szpitali
Fundusz modernizacji szpitali. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział go na konferencji prasowej (PAP, PAP/Wojciech Olkuśnik)

Będzie kolejny fundusz rządowy - ogłosił na konferencji premier. Przekonywał, że potrzebę jego powołania pokazała pandemia koronawirusa, która ujawniła braki sprzętu w szpitalach.

- Stąd w ramach naszych działań powołujemy fundusz w wielkości 7 mld złotych, który w najbliższych kilku latach będzie służył modernizacji takich elementów funkcjonowania szpitali, jak chociażby wymiana 90 tys. łóżek szpitalnych dla pacjentów, 4,5 tys. łóżek na OIOM-ach, 400 dodatkowych ambulansów i wymienionych ambulansów, które będą najnowocześniejsze, i wsparcie dla ratownictwa medycznego - ogłosił Mateusz Morawiecki.

O szczegółach nowego funduszu opowiadał obecny na konferencji zdrowia minister zdrowia. Adam Niedzielski wyjaśnił, że oprócz sprzętu, fundusz modernizacji szpitali posłuży również na cele opieki nad osobami starszymi oraz osobami niesamodzielnymi.

Zobacz także: Zarobki medyków. Prof. Matyja: Minister Niedzielski wprowadza w błąd. Nie rozumiem

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jednym z wyzwań jest, chociażby, starzenie się społeczeństwa. To oznacza, że mamy o wiele większe zapotrzebowanie na usługi medyczne, chociażby w zakresie geriatrii i w zakresie opieki długoterminowej. I ten fundusz, fundusz modernizacji szpitali, ma być odpowiedzią przede wszystkim na te potrzeby - powiedział minister zdrowia.

Adam Niedzielski zapowiedział również wsparcie dla ratownictwa medycznego. - Chcemy również wesprzeć ratownictwo medyczne i generalnie ukierunkować, jeszcze w tym roku w ramach konkursów, które będą otwierane, blisko 900 mln złotych na realizację tych potrzeb - wyjaśnił.

Szef MZ podkreślił, że rozwój szpitalnictwa ma "znaczenie fundamentalne", ale trzeba go przeprowadzać w duchu strategii zrównoważonego rozwoju. Odniósł się też do słów marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który stwierdził, że szpitali w Polsce jest zbyt dużo. Adam Niedzielski przyznał, że placówek szpitalnych jest rzeczywiście sporo.

- I my chcemy te jednostki absolutnie utrzymać i modernizować poprzez wymianę sprzętu, poprzez wymianę łóżek, poprzez wymianę respiratorów, z czym mieliśmy do czynienia, czy innego zaawansowanego sprzętu technicznego. To wszystko dzieje się na bieżąco - ogłosił minister.

Szef resortu zdrowia ogłosił również plany reformy szpitalnictwa. Niedługo światło dzienne w tej sprawie ma ujrzeć projekt ustawy. Ma on dotyczyć zakresu koordynacji podejmowania decyzji między podmiotami, badania ich standingu finansowego oraz tego, jak odpowiadają one w danej lokalizacji potrzebom zdrowotnym.

- Szpitale nie powinny ze sobą konkurować, ale budować kompleksowe oferty usług medycznych i się uzupełniać oraz odpowiadać na wyzwania demograficzne - stwierdził Adam Niedzielski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(43)
TrzaPowiedzie...
3 lata temu
Zabrakło miejsc w SSP?
eqda
3 lata temu
odpowiednie osoby przytulą i stanowiska i pensyjki, a inni odpowiedni ludzie na tym zarobią (przetargi, zlecenia, doradztwo itd.). Politycy i ich członkowie rodziny, kumple są bardzo wszechstronni. Znają się na wszystkim… na zdrowiu, na mediach… na energii, na paliwach…. idą po władzę i na urzędy, by załatwiać interesy własne, swoich kumpli i rodziny. Posadki w urzędach, spółkach państwowych, komisjach, fundacjach... nagrody, odprawy, ustawiane przetargi… służbowe samochody i mieszkania, ochroniarze. Żaden polityk nie pomoże nam bardziej niż sami możemy sobie pomóc. Po prostu trzeba robić swoje. Zobaczcie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisuje proste zasady budowania majątku. Ludzie sami mogą wiele osiągnąć w tym kraju bez niczyjej łaski i to wcale nie jakimiś skomplikowanymi metodami.
Johny
3 lata temu
Jak rozumiem to kolejny pozabudżetowy fundusz, którego wydatki nie wpłyną na deficyt budżetowy, o którym lubi mówić rząd, a to że podniesie deficyt systemu finansów publicznych to nieważne, przecież wyborcy PISu nawet nie widzą co to jest. A w praktyce kolejne niekontrolowane zadłużanie państwa, ładną Polskę budują nie tylko nam ale i naszym dzieciom w wnukom
kolejna ściem...
3 lata temu
Dopiero co rząd promował program profilaktyka 40+ i jaki jest jego efekt. Okazuje się że jest porażka, skorzystało z niego bardzo mało osób. Teraz ogłasza kolejny w którym zasadniczą rolę mają odegrać łóżka. Wymiana ich niewiele zmieni, łóżka nie leczą tylko personel medyczny. A jego nam brakuje. Lekarze nie mogą stale pracować po 300 godzin miesięcznie a tego od nich się wymaga. 6 lat rządów PiS spowodowało że jeszcze więcej lekarzy chce wyjechać za granicę.
hphp
3 lata temu
rz nie wysupła tylko zabierze innym, lub wydrukuje pusty pieniądz , gdyż nie ma swich pieniędz a nasze wsplóne.
...
Następna strona