Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE,KRO
|

Więcej pieniędzy na służbę zdrowia. Sejm zdecydował

56
Podziel się:

6 proc. PKB na służbę zdrowia już w 2023 roku - to zakłada ustawa, którą w środę przegłosowali posłowie. Ponadto politycy będą musieli określić taką ścieżkę rozwoju, która do 2027 roku zapewni wzrost wydatków do 7 proc. PKB.

Więcej pieniędzy na służbę zdrowia. Sejm zdecydował
Projekt podnoszący nakłady na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB został przegłosowany (PAP, Marcin Obara)

Za zmianami w finansowaniu służby zdrowia zagłosowało 298 posłów, przeciw opowiedział się 7 osób, a 146 - wstrzymało się od głosu.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Senatorowie będą mieć 30 dni na przyjęcie ustawy lub odesłanie jej z powrotem do Sejmu z poprawkami.

- Chciałem z dumą powiedzieć, że przed nami, przed państwem bardzo ważne głosowanie. Głosowanie, które będzie budowało stabilne finansowanie dla służby zdrowia w Polsce - stwierdził z mównicy sejmowej Adam Niedzielski i przypomniał, że dzięki tej ustawie państwo osiągnie nakłady 7 proc. PKB na służbę zdrowia szybciej.

- Mam nadzieję, że ta ustawa, te rozwiązania zostaną przez was wszystkich ocenione jednoznacznie jako pozytywne i mam nadzieję, że w tym głosowaniu w izbie zapanuje jednomyślność - stwierdził minister zdrowia.

Zobacz także: Budżet państwa. NIK o "sztuczkach księgowych" rządu PiS. Ekspert: Największa rozbieżność w całej Unii

Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia w praktyce

Projekt zakłada przyspieszenie osiągnięcia nakładów na ochronę zdrowia w wysokości 6 proc. PKB w 2023 roku zamiast w 2024 roku i określenie ścieżki wzrostu do 7 proc. PKB w 2027 roku.

Jak z kolei tłumaczył wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, rozwiązanie to odpowiedź na oczekiwania wiele środowisk, w tym medyków i pozostałych przedstawicieli sektora ochrony zdrowia.

Obowiązujący do tej pory minimalny poziom nakładów na ochronę zdrowia zakładał wzrost do wysokości 6 proc. PKB do 2024 roku i w kolejnych latach.

We wtorek 10 sierpnia sejmowa komisja przyjęła projekt, wprowadzając do niego poprawki. Akceptacji nie zyskała m.in. propozycja Marceliny Zawiszy (Lewica) o zorganizowanie w sierpniu wysłuchania publicznego w sprawie projektu. Posłanka podnosiła, że zabrakło konsultacji tej regulacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
seba
3 lata temu
fajnie , lekarzom po 20 tys a innym 2 tys !!!!!!!!!
Kamila
3 lata temu
a co z innymi grupami zawodowymi , które zarabiają najniższa krajowa ??????? nie stać ich nawet kupić środki do dezynfekcji , maseczki itp bo wszystko takie drogie i jedzenie i opłaty !!!! nawet mycie rak t w czasie pandemii trzeba ograniczyć bo nie będzie za co zapłacić za wodę !!!!
1234
3 lata temu
Jak miło się czyta takie komentarze. Ma się wrażenie że żyje się w normalnym Państwie. Niestety wystarczy włączyć telewizor.... Stażysta, niedługo wyjeżdżam
anka
3 lata temu
6-7% ? I to za parę lat. No jaja. Niemcy wydają ok. 10% swojego dużo większego PKB. To jakiś skandal, że na wydatki wojskowe wydaję się więcej niż na zdrowie.
Korwin
3 lata temu
mnie tam stań na prywaciarzy, bo żyję z majątku żony
...
Następna strona