Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rosja walczy z najwyższą inflacją od lat. Koszty poniosą m.in. kredytobiorcy

33
Podziel się:

W Rosji ceny rosną jeszcze szybciej niż w Polsce. Inflacja przekracza 7 proc. Żeby jej przeciwdziałać, bankierzy zdecydowali się na ostrą podwyżkę stóp procentowych. Główna stawka sięga już 7,5 proc. Koszty walki z inflacją poniosą więc m.in. osoby spłacające kredyty.

Rosja walczy z najwyższą inflacją od lat. Koszty poniosą m.in. kredytobiorcy
Ceny w Rosji rosną szybciej niż w Polsce (Flickr, Ninara (CC BY 2.0))
bESVFuVx

Polacy narzekają na drożyznę, ale z podobnymi problemami mierzy się cała Europa. W Rosji ceny rosną nawet jeszcze szybciej. Podczas gdy u nas inflacja wynosi 5,9 proc., a ekonomiści straszą, że do końca roku może wzrosnąć pod 7 proc., za wschodnią granicą już teraz podwyżki są na poziomie 7,4 proc.

Ceny w Rosji rosną najszybciej od początku 2016 roku. Przez pandemią ich dynamika przyspieszyła 3-krotnie.

"Wysoka inflacja obniża standard życia i jest jednym z głównych powodów do niepokoju wśród Rosjan, skłaniając władze do oferowania wsparcia socjalnego, które z kolei może jeszcze bardziej pobudzić inflację" - wskazuje CNBC.

bESVFuVz
Zobacz także: Inflacja nadal rośnie. Komentarz ministra finansów. „To nie moment na drastyczne ruchy”

Rosja podnosi stopy procentowe

Żeby powstrzymać szalejące ceny, rosyjski bank centralny (odpowiednik naszego NBP) w piątek zdecydował się podjąć kolejny zdecydowany krok - podnieść stopy procentowe. Koszt pieniądza wzrósł więc z 6,75 do 7,5 proc. To najwyższy poziom od 2019 roku.

To oznacza m.in. wyższe raty kredytów spłacanych przez Rosjan. Przyrost ten jest znaczący, bo jeszcze rok temu główna stawka oprocentowania nieznacznie przekraczała 4 proc.

bESVFuVF

Główna stopa procentowa w Rosji jest 15-krotnie wyższa niż w Polsce. NBP też rozpoczął proces podnoszenia stóp, ale zrobił to tylko raz. Rosyjski bank dokonał w piątek już szóstej podwyżki w tym roku. Co więcej, otwarcie przyznaje, że na tym może się nie skończyć.

Rubel zyskuje względem dolara

Skala wzrostu kosztu pieniądza w Rosji zaskakuje ekonomistów. Zakładali, że w piątek poprzeczka zostanie zawieszona 0,5 pkt. proc. wyżej. Tymczasem stopy procentowe wzrosły o 0,75 pkt. proc. To błyskawicznie znalazło odzwierciedlenie w kursach walut.

Rosyjski rubel wyraźnie zyskał na wartości, bo co do zasady - im wyższe stopy procentowe, tym silniejsza lokalna waluta.

bESVFuVG

Kurs dolara wynosi około 70 rubli i jest najniższy od połowy 2020 roku. Gdy stopy procentowe były w koronakryzysie najniższe od lat, za dolara Rosjanie płacili nawet ponad 80 rubli.

Kolejne interwencje rosyjskiego banku centralnego mogą być potrzebne, bo inflacja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Najnowsze prognozy bankierów zakładają, że inflacja w tym roku może sięgnąć niemal 8 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESVFuWa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
Frank
miesiąc temu
co tam Rosja .Celem dla PISu jest inflacja jak w Wenezueli, tylko jeszcze muszą trochę porozdawać ciemnemu ludowi by na nich zagłosował
RR411
miesiąc temu
Porządny kraj, jednak dba o ludzi zapobiegliwych a nie o cwaniaków.
Maxim
miesiąc temu
Rosjanie przynajmniej mają ropę i gaz a my niestety tylko pis...
bESVFuWb
kwq
miesiąc temu
a myslalem ze robia zakupy w pisolandii gdzie inflacja siega 20 procent
HDD
miesiąc temu
W Rosji ceny rosną jeszcze szybciej niż w Polsce. Inflacja przekracza 7 proc. Żeby jej przeciwdziałać Putin makreli Utylizuje wszystkich więźniów Politycznych w Rosji i na Białorusi---- w Polsce Tuskobus wyśle do Smoleńska Samolotem Delegacje z PO i KO sld psl tak zwanych nie Pokornych.
...
Następna strona