Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

Siedem błędów finansowych, których Warren Buffett, Bill Gates i inni miliarderzy nigdy nie popełniają

192
Podziel się:

Dlaczego nasze oszczędności tak często topnieją w zatrważającym tempie? Pewnie dlatego, że popełniamy mnóstwo błędów. W odróżnieniu od "zwykłych śmiertelników" miliarderzy, tacy jak Bill Gates, Eric Schmidt czy Warren Buffet świadomie unikają pewnych zachowań. To błędy, które sprawiają, że szybko wydajemy pieniądze i nigdy się nie wzbogacimy.

Siedem błędów finansowych, których Warren Buffett, Bill Gates i inni miliarderzy nigdy nie popełniają
Miliarderzy doskonale wiedzą, co robić z pieniędzmi i jakich błędów unikać, aby ich nie tracić. Na zdjęciu: Warren Buffett i Bill Gates (Getty Images, Dimitrios Kambouris)

O życiu miliarderów wiemy tylko tyle, ile sami zdecydują się ujawnić, ale jest coś, co nie podlega wielkiej dyskusji: wiedzą, jak postępować z pieniędzmi i unikają zachowań, przez które mogą je tracić. CNBC opisuje siedem najpopularniejszych błędów, które oddalają nas od bogactwa. Przeciętny Kowalski popełnia je nieustannie. Ludzie, którzy świadomie budują swój majątek, nigdy tak nie robią.

1. Nie tracą pieniędzy na dodatkowe opłaty

Zasada jest prosta: wszystkie zobowiązania trzeba opłacać na czas. Zwlekanie z nimi może wiązać się dodatkowymi odsetkami, więc zapominalstwo nie popłaca. Warto też zwrócić uwagę na miejsca, w których dokonuje się opłat. Niektóre placówki pobierają dodatkową kwotę za wykonywanie transakcji. Jeśli jest taka możliwość, lepiej ustawić sobie zlecenia stałe, które będą za nas pamiętały o regulowaniu zobowiązań finansowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mają fortuny, nie mają jednego: wykształcenia

2. Nie ignorują swojej zdolności kredytowej

Trzeba pilnować swojej zdolności kredytowej. Jeśli jest większa, to przy udzielaniu przez bank pożyczki czy kredytu łatwiej negocjować warunki spłaty. Im niższa zdolność do wzięcia kredytu, tym wyższe opłaty dla pożyczkodawcy. Wtedy też płacimy większe raty dla zabezpieczenia banku.

3. Nie wydają pieniędzy pod wpływem chwili

Kompulsywne wydawanie pieniędzy nie jest niczym dobrym. Nawet wtedy, gdy pensja jest wysoka. Kupowanie gadżetów pod wpływem chwili powoduje, że gromadzimy tylko niepotrzebne przedmioty. Okazuje się, że biznesmeni i milionerzy żyją oszczędnie. Bill Gates w jednym z wywiadów przyznał, że nosi zegarek za 10 dolarów. Warren Buffett przez lata w drodze do biura podjeżdżał po ten sam tani zestaw śniadaniowy z McDonald's.

— Bogaci ludzie nie wzbogacają się, wydając wszystko. Wiedzą lepiej niż ktokolwiek inny, że będąc uważnymi konsumentami, mogą osiągnąć oszczędnym stylem życia kilka szczebli wyżej w drabinie dochodów — przekonuje na łamach CNBC Pam Danziger, badaczka rynku.

4. Nie dają się nabierać na chwyty marketingowe

Pułapki marketingowe są powszechne i przeciętny Kowalski ma tendencję do wpadania w ich sidła. Bogaci ludzie planują zakupy oraz często porównują jakość i wartość danych przedmiotów. Dopiero wtedy, gdy idą one ze sobą w parze, dokonują transakcji.

5. Nie robią biznesu na krótką metę

Były szef Google'a Eric Schmidt twierdzi, że kupowanie i sprzedawanie akcji na podstawie codziennych ruchów rynku nie sprawia, że ktoś stanie się bogaty. Takie akcje trzeba planować i inwestować długoterminowo. Nie tylko on stosuje tę zasadę. W jej myśl działa także Warren Buffet. Jego zdaniem długoterminowe strategie inwestycyjne są lepsze niż kupowanie i zbywanie akcji pod wpływem impulsu.

6. Mają więcej niż jedno źródło dochodu

Wiadomo, że miliarderzy mają kilka źródeł dochodu. Niestety, trudno przeciętnemu Kowalskiemu pracować na dwa etaty, kiedy ma jeszcze mnóstwo obowiązków domowych i życie rodzinne. W miarę możliwości warto jednak szukać dodatkowych źródeł dochodu, które mogą podreperować domowy budżet. Wszystko zależy od naszych predyspozycji i zainteresowań.

7. Nie patrzą na innych

Widzisz, jak twoi sąsiedzi podjeżdżają pod dom nowym samochodem? Może znajomy chwali się nowym gadżetem? Jeśli w otoczeniu zauważyliśmy, że ktoś ma coś nowego, nie oznacza to, że i my musimy to mieć. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ludzie, którzy chwalą się nowymi gadżetami, robią to tylko na pokaz, a realnie żyją od pierwszego do pierwszego. Jeśli nie stać nas na jakiś przedmiot, a w naszym mniemaniu wydaje się, że "wypada" go mieć, to lepiej zrezygnować z zakupu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
oszczędzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(192)
doradca
5 miesięcy temu
Cały system finansowy i prawny w Polsce, jest tak skonstruowany, aby nie powstała finansiera polska. A zachód wykorzystuje taką sytuacje i doji nas, nie płacąc w Polsce podatków.
kaz
5 miesięcy temu
Po komentarzach widać, dlaczego Polacy są biedni, głosują na Pis i chodzą do kościoła.
Bzdura ozonow...
7 miesięcy temu
Pierdoły , maja informacje wcześniej od innych, najczęściej od skorumpowanych polityków...tyle w temacie
Dżenka
7 miesięcy temu
Kurcze jak ja bym chciała być taka mądra, hi hi ale niestety nie bardzo mi to wychodzi
Cynik
7 miesięcy temu
Nie wiem jak w USA, ale nie uwierzę, że w Polsce jakakolwiek osoba z pierwszej setki najbogatszych Polaków dorobiła się majątku całkowicie uczciwie. Bez SB-ckich znajomości, bez ściemy przy prowadzniu działalności - wszystkie umowy pracownicze rejestrowane, podatki płacone, żadnych naciąganych odliczeń, żadnych oszukanych kontrachentów, żadnych układów z politykami, żadnych łapówek.
...
Następna strona