Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. SAS,Julia Grzesiek
|
aktualizacja

Ekspertka finansowa mówi, jak zarządzać pieniędzmi w czasie recesji. Oto 8 zasad

148
Podziel się:

Ann Kaplan to przedsiębiorczyni zarządzająca firmą wartą miliony dolarów, która ma doktorat w dziedzinie finansów, i autorka poradników. W artykule, który opublikowała na łamach serwisu CNBC Make It podzieliła się najlepszymi jej zdaniem radami na temat tego, jak zarządzać pieniędzmi w czasie recesji.

Ekspertka finansowa mówi, jak zarządzać pieniędzmi w czasie recesji. Oto 8 zasad
W czasach, kiedy trzeba liczyć każdą złotówkę, przydają się proste zasady oszczędzania (Getty Images, Black Brush)

Inflacja, kryzys i recesja, to słowa, których nie sposób w ostatnim czasie ignorować. Ekonomiści zgodnie prognozują, że główne gospodarki świata czekają trudne miesiące. Niektórzy — jak na przykład Nouriel Roubini — twierdzą wręcz, że przed nami "największy kryzys od pokoleń". W tej sytuacji niepokojąco brzmią wyniki badań mówiące o tym, że aż 31 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fatalne nastroje Polaków. "43 proc. nie ma pieniędzy odłożonych na czarną godzinę"

Na łamach CNBC Make It Ann Kaplan, założycielka firmy iFinance z doktoratem w dziedzinie finansów, opublikowała artykuł, w którym zawarła 18 najważniejszych jej zdaniem zasad postępowania z pieniędzmi w przypadku recesji. Spośród nich wybraliśmy osiem, które są najbardziej uniwersalne. Oto one:

1. Wygospodarowanie oszczędności

W czasach stabilnej sytuacji ekonomicznej eksperci zalecają utrzymywanie oszczędności na poziomie pozwalającym pokryć od trzech do sześciu miesięcy kosztów życia. Jak sugeruje w rozmowie z CNBC doradca finansowy Catherine Valega, obecnie powinno się oszczędzać więcej. Optymalną opcją jest posiadanie oszczędności, które, w przypadku sytuacji kryzysowej, pozwolą na przeżycie od roku do dwóch lat.

2. Przygotowanie gruntu pod pożyczki

Banki skrupulatnie sprawdzają zdolność kredytową przyszłych klientów. W przypadku recesji wzięcie pożyczki może stanowić wyzwanie. Obecnie warto przygotować więc plan, który zwiększy naszą zdolność kredytową. Kluczową rolę odgrywa tu dokonywanie należnych płatności na czas oraz kontrolowanie wydatków z karty kredytowej.

3. Kupowanie hurtowo

Przy obecnym poziomie inflacji warto rozważyć nabywanie niektórych produktów w ilościach hurtowych. Gdy ceny nieustannie wzrastają, dobrym pomysłem wydaje się zrobienie zapasów niepsujących się produktów niższym kosztem. Mogą być to zarówno różne produkty kosmetyczne, jak i puszkowana żywność.

4. Wybieranie produktów mrożonych

Kolejnym działaniem, które można podjąć w trosce o swój budżet, jest kupowanie produktów mrożonych. Owoce i warzywa z zamrażarek są tak samo zdrowe, mogą być przechowywane znacznie dłużej, a płacimy za nie mniej.

5. Oszczędzanie paliwa

Ułożenie odpowiedniej trasy, z uwzględnieniem wszystkich miejsc, które trzeba odwiedzić, pomoże zaoszczędzić sporo paliwa, czyli obniży koszty. Warto brać to też pod uwagę w przypadku zamawiania rzeczy przez internet: bardziej opłacalnym sposobem jest wybieranie opcji darmowej dostawy niż samodzielne odbieranie przesyłek ze sklepów.

6. Szukanie pracy w branżach odpornych na recesję

W dzisiejszych czasach osoby przebranżawiające się powinny rozważyć szukanie miejsc pracy odpornych na recesję. W obecnej sytuacji żadna praca nie jest całkowicie bezpieczna, jednak niektóre stanowiska, zwłaszcza w podstawowych usługach, zapewniają większe bezpieczeństwo utrzymania się na rynku pracy.

7. Zadbanie o swoją atrakcyjność na rynku pracy

Udoskonalenie kwalifikacji lub podniesienie poziomu wykształcenia może stworzyć dodatkowe możliwości na rynku pracy. Podczas recesji, gdy sytuacja gospodarcza jest napięta, warto posiadać CV wzbogacone o kursy, warsztaty, czy też wolontariat.

8. Zachowanie spokoju

Recesja nie jest wieczna. Od 1900 r. żadna z recesji nie trwała dłużej niż 15 miesięcy. W przypadku utraty pracy lub zmniejszenia dochodów koniecznym krokiem może być ograniczenie wydatków albo wydanie części oszczędności, co nie powinno być jednak powodem do paniki. Po chudych latach będzie można się odbić.

Oprac. Julia Grzesiek

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(148)
Paula
2 lata temu
Wystarczy nie łazić po knajpach , nie żreć tam i nie chlać. Zero urlopu. Auto takie na które Cię stać a nie lans .Nowe ubrania jak faktycznie trzeba je kupić.Nie jarać szlug.... To takie podstawowe punkty. Ja tak żyjąc w 14 lat Spłaciłam kredyt na mieszkanie , urządziłam je, Kupiłam BMW z 2015 roku . Nie Mam już żadnych finansowych zobowiązań.... Da się??? Da :-)
Paula
2 lata temu
Ja zawsze oszczędzałam i kupiłam już mieszkanie w Rowach, Apartamenty Lubicz i jestem nim zachwycona. Piękne i zlokalizowane w cudownej okolicy.
Adam
2 lata temu
Tak właśnie PiS załatwił Polaków zaleca zbieranie chrustu ,zaciskanie zębów itp wróciła komuna i tyle i to nie wina Tuska bo już nie rządzi 8 lat tylko PiSu
Szreku
2 lata temu
No i w ogóle, zaciskajcie pasa, mniej jedzcie, nie grzejcie mieszkania i zbierajcie chrust :) - z kogo to cytaty?
Biedna
2 lata temu
Odklejona od rzeczywistości? Ludziom na rachunki brakuje.
...
Następna strona