Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Strajk bankomatów. Euronet wprowadza limity wypłat

26
Podziel się:

We wtorek w bankomatach Euronetu będzie można wypłacić maksymalnie do 200 zł. To efekt protestu, jaki ogłosiła firma w proteście przeciwko zbyt niskim opłatom, ponoszonym przez operatorów płatności - podał Euronet w komunikacie.

Strajk bankomatów. Euronet wprowadza limity wypłat
We wtorek w bankomatach Euronetu będzie można wypłacić maksymalnie do 200 zł. To efekt protestu (PAP, Rafał Gruz)

"18 czerwca br. Euronet przeprowadza jednodniową akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi konsumentów, decydentów oraz partnerów biznesowych na obecną sytuację operatorów bankomatów w Polsce. Dziś obniżamy limit krajowej wypłaty gotówki do 200 zł podczas jednej transakcji, ponieważ VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) nie pokrywają kosztów krajowej wypłaty gotówki z bankomatów ponoszonych przez operatorów bankomatów w Polsce" - poinformowała firma Euronet we wtorkowym komunikacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Usiłował ukraść bankomat

Dodano w nim, że od 14 lat stawka za wypłatę gotówki kartą krajową, a od 2015 roku także przy użyciu kodu BLIK (tzw. interchange bankomatowy), jaką płacą VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) operatorom bankomatów, praktycznie nie zmieniła się. To - jak informuje Euronet - doprowadziło do sytuacji, w której "krajowe wypłaty gotówki realizowane są przez operatorów bankomatów w Polsce ponad dwukrotnie poniżej kosztów jakie ponoszą oni w związku z taką usługą".

Dysproporcja pomiędzy przychodami a kosztami transakcji wypłaty krajowej (...) niosą za sobą ryzyko braku możliwości dalszego utrzymywania sieci bankomatowych. W konsekwencji odcięcia znacznej części społeczeństwa od dostępu do gotówki, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie bankomat nierzadko jest jedynym jej źródłem. Prowizje za wypłaty z bankomatów, pobierane przez banki od użytkowników bankomatów, stale rosną - czytamy w komunikacie Euronetu.

Firma wyjaśniła, że do podjęcia działań skłoniły ją wyniki Analizy Rynku Bankomatów w Polsce, przygotowanej przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w sierpniu 2023 r.

"Analiza bazująca na danych z 69 proc. rynku bankomatów w Polsce (bankowych i niebankowych) potwierdza, że rentowność branży konsekwentnie spada, a przychody z krajowej wypłaty gotówki (interchange bankomatowy) pokrywają tylko ok. 49 proc. kosztów krajowej transakcji wypłaty ponoszonych przez operatorów niezależnych. Materiał ten został przesłany do niemal wszystkich podmiotów zainteresowanych rynkiem płatności, w tym do VISA, Mastercard i Polskiego Standardu Płatności (BLIK), jednak - pomimo jednoznacznych wyników analizy - nie podjęły one jakichkolwiek działań na rzecz zrównoważenia ustalanych przez siebie stawek wypłat gotówki kartami polskimi z kosztami obsługi tych transakcji" - informuje operator bankomatów.

"Bankomaty nigdy nie były tak istotne"

W komunikacie podkreślono, że "Narodowy Bank Polski w swojej Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego z roku 2021" również widzi potrzebę działań na "rzecz samoregulacji tych stawek, czyli urealnienia ich przez schematy płatnicze" (VISA, Mastercard, Polski Standard Płatności - BLIK), jednak samoregulacja "jak dotąd nie nastąpiła".

Bankomaty nigdy nie były tak istotne dla użytkowników w historii bankowości polskiej jak teraz. Nigdy wcześniej nie obsługiwały tak dużych przepływów gotówkowych będących odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne. Przy mniejszej liczbie oddziałów bankowych i zamykaniu obsługi kasjerskiej, sieci bankomatowe stały się krytycznym elementem infrastruktury finansowej kraju - czytamy w komunikacie.

"Dlatego postulujemy zmianę obecnego systemu pobierania opłaty za transakcje krajowej wypłaty gotówki przez operatorów bankomatów od VISA, Mastercard i BLIK oraz dostosowania go do poziomu uwzględniającego realne koszty świadczenia tej usługi" - czytamy także.

Informacja o akcji protestacyjnej została zamieszczona na stronach Euronetu, komunikat o ograniczeniu w wypłatach jest także odtwarzany po połączeniu się z infolinią operatora.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
Robol
miesiąc temu
Kiedys nie bylo bankomatow i wszyscy byli szczesliwi
Gnomek
miesiąc temu
Niech klienci zastrajkują i przez tydzień nie wypłacą pieniędzy z ani jednego Euronetu. Do tego niech marzą sprayami bankomaty, napisami f.ck off.
Kapitalista
miesiąc temu
Może i to jest wkurzające ale z drugiej strony skoro w Polsce skraca się czas pracy urzędasom i będą pracować za tą samą stawkę , skoro nauczyciele mają 2 miesiące wakacji , skoro lekarze otrzymują dodatki covidowe za urojoną epidemię i dyrygowanie społeczeństwem to nie rozumiem czemu sieć bankomatów ma nie walczyć o wyższe stawki ?? Przecież każdy chce żyć i korzystać z życia nie tylko elity na państwowych etatach . Jeżeli brakuje gotówki to jaki problem pójść do banku i wypłacić gotówkę w kasie ??
Der Sturmer
miesiąc temu
Co za brak logiki - bankomaty nigdy jeszcze nie były tak istotne - czyli duży wolumen transakcji i duże wpływy !!! A co z transakcjami DDC? Jaki Euronet ma obecnie narzut na kurs wymiany? 8 - 10%? Spora część transakcji Euronet przechodzi baz pośrednictwa organizacji kartowych za pośrednictwem bezpośrednich łączy z bankami… i dlatego organizacje kartowe nie zwiększają opłat - chcą zachęcić do korzystania wszystkich do korzystania z kart a banki do odejścia z relacji z Euronetem. To zwykła gra rynkowa… A Euronet panikuje … Zasadniczo i tak przed nami odejście od gotówki … model biznesowy Euronet przestaje się spinać finansowo..
Olek
miesiąc temu
Nie dość że większość ludzi zarabia grosze, to jeszcze coraz bardziej żerują na tym i jeszcze jakieś limity sobie wprowadzają. Czas wracać do obrotu gotówkowego, jak było kiedyś.
...
Następna strona